Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie pod jednym dachem - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie pod jednym dachem

Zastanawiasz się czy pies i kot mogą żyć w zgodzie pod jednym dachem? Jasne, że tak! Musisz jednak zadbać o to, aby twoje pupile czuły się przez ciebie na równi kochane i zaopiekowane. Staraj się spędzać z nimi dokładnie tyle samo czasu, poświęcać tyle samo uwagi.

Pies i kot pod jednym dachem? Czemu nie! Wspólne życie w jednym domu przez psiaka i kota jest jak najbardziej możliwe. Najważniejszym aspektem jest to, że oba zwierzaki muszą czuć się na równi kochane i zaopiekowane. Zazdrość prowadzi do powstania wielu konfliktów w relacji pomiędzy kotem, a psem.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Dobra relacja pomiędzy kotem, a psem jest możliwa
  • Opiekun musi dbać o potrzeby obu pupili na równi
  • Zazdrość jest najczęstszym powodem konfliktów pomiędzy kotem i psem

Czy pies i kot mogą mieszkać razem?

Pies i kot pod jednym dachem? Czemu nie! Myślę, że ten bardzo często powielany mit, mówiący o tym, że dobre stosunki pomiędzy kotem i psem są niemożliwe, jest już coraz rzadziej spotykany. Jeśli jesteś miłośniczką zarówno kotów jak i psów, to jak najbardziej możesz zdecydować się zarówno na jednego jak i drugiego zwierzaka.

Od czego jednak zależy to, czy pies i kot dobrze dogadają się między sobą? Za ich dobrą relację odpowiada kilka różnych czynników. Przede wszystkim warto jednak wspomnieć, że aby zwierzaki czuły się ze sobą dobrze, to musisz zadbać o zaspokojenie ich indywidualnych potrzeb.

Jeśli twój psiak i kot będą czuły, że są dla ciebie ważne, to ich relacja będzie  pozbawiona potrzeby rywalizacji o twoją uwagę. Nie będą więc postrzegać siebie jako konkurencję.

Czy pies i kot powinny mieszkać razem

Zastanówmy się najpierw nad tym, czy w ogóle branie pod opiekę jednocześnie psa i kota jest dobrym pomysłem? Jeśli podejdziemy do wychowania naszych pupili odpowiedzialnie i z głową, to jak najbardziej tak. Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do tego, że te dwa zwierzaki nie powinny razem mieszkać.

Psy to zwierzęta stadne i dobrze czują się przebywając w większym gronie, zarówno jeśli chodzi o ludzi jak i zwierzęta. Dlatego obecność kota w domu nie będzie przez psa negatywnie postrzegana.

Oczywiście relacje między kotem, a psem mogą być różne. Nie oznacza to jednak, że wynika to z natury tych gatunków, które nie potrafią się ze sobą dogadać. Wiele zależy od charakteru i uosobienia danych  zwierzaków. Niechęć pomiędzy czworonogami może wystąpić również w przypadku dwóch psów i być tak samo intensywna jak u kota i psiaka.

Dlatego też nie możesz z góry zakładać, że świetnym rozwiązaniem będzie wzięcie pod opiekę drugiego psa, bo z pewnością dobrze dogada się z twoim pupilem. To w głównej mierze zależy od charakteru i uosobienia obu psiaków. Być może nie będą one potrafiły się wcale ze sobą dogadać. Taka sytuacja również może mieć miejsce.

Z drugiej strony, wiele psów i kotów mieszkających pod jednym dachem łączy wspaniała przyjaźń. Uwielbiają wspólnie spędzać czas, są prawdziwymi kumplami. Taka relacja jak najbardziej może łączyć te dwa, wydawać by się mogło, całkiem różne od siebie zwierzaki.

Jak więc widzisz, pies i kot mogą mieszkać razem, i nie ma przeciw temu poważnych przeciwwskazań. To czy dogadają się między sobą w dużej mierze zależy od tego, jaką mają naturę. Istotną rolą jest również twoje zaangażowanie i umiejętne podejście do obu swoich zwierzaków.

Pies i kot w jednym domu

Żeby relacja pomiędzy twoim psem a kotem przebiegała w pełni po twojej myśli, niezbędne będzie twoje zaangażowanie i odpowiednia postawa. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że oby twoim zwierzakom będzie zależało na twojej uwadze. Choć wydawać by się mogło, że koty są większymi indywidualistami od psów, to tak naprawdę twoja miłość jest dla nich równie ważna.

Co więcej, ze względu na fakt, że wychowanie psa to zabieranie go na spacery w ciągu dnia, to twój kot może czuć się zazdrosny. Jest to jedna z przyczyn, które sprawiają, że powstaje napięcie w relacji kot-pies. Zwierzaki są zwyczajnie zazdrosne o uwagę swojego ukochanego opiekuna. W efekcie darzą się wzajemnie dużą niechęcią.

Ten brak sympatii nie wynika więc z osobistych powodów zwierzaków, a ze względu na fakt, że obu pupilom zależy na utrzymaniu jak najlepszej relacji z ich opiekunem.

– traktuj psa i kota na równi

Tak więc podstawą tego, aby relacja między kotem i psem była dobra, jest równe traktowanie ich przez opiekuna. Nie jest to jednak tak łatwe zadanie, ponieważ pies i kot mają inne potrzeby związane z bliskością ze swoim ukochanym właścicielem. Dlatego ważne jest to aby, nie tyle traktować je w identyczny sposób, a w równym stopniu zaspokajać ich potrzeby.

Wiadomym jest, że inaczej będziesz okazywać miłość pieskowi, niż kotkowi. To że twój psiak uwielbia wspólne wyjścia i zabawy na świeżym powietrzu nie znaczy, że od dziś w taki sposób masz również spędzać czas ze swoim kotem. Dopasuj aktywność do tego, co lubią twoje zwierzaki.

Najważniejsze jest to, żeby zarówno twój kot jak i pies czuły, że traktujesz je na równi. Żaden z nich nie powinien czuć się gorszy czy mniej kochany od drugiego. Zastanów się, czy oba twoje zwierzaki dostają tyle uwagi ile naprawdę potrzebują, aby być w pełni szczęśliwe.

– nie zmuszaj do wspólnej zabawy

Czy pies i kot będą potrafiły się razem bawić? Być może tak ale przypuszczalnie nie w taki sposób, jaki ty to widzisz. Nie możesz oczekiwać że zawołasz swoje zwierzaki i będziesz im naprzemiennie rzucać piłeczkę, a one będą zadowolone ze wspólnej zabawy. Twój kot nie będzie rozumiał czego od niego oczekujesz i szybko sobie pójdzie.

Z kolei jeśli postanowisz do zabawy użyć tzw kociej wędki zakończonej piórkami, dzwoneczkiem czy też mała zabawkę, to sytuacją może wyglądać wręcz odwrotnie. Twój psiak przypuszczalnie w kilka chwil zepsuje dość delikatną kocią zabawkę i na tym zakończy się wspólna zabawa.

Jeśli twoje czworonogi postanowią wspólnie spędzić czas, to zrobią to w pełni na swoich zasadach. Co więcej, taki rodzaj zażyłości między kotem a psem jest możliwy dopiero wówczas, gdy zwierzaki stworzą między sobą więź. Zabawa jest możliwa tylko wtedy jeśli ufają sobie i wiedzą, że żadne z nich nie ma złych zamiarów względem drugiego.

– własny azyl dla psa i kota

Nawet jeśli twój pies i kot bardzo się lubią, to aby ich relacja była zdrowa i dobrze się układała, musisz zadbać o to, aby każde z nich miało swój własny, osobisty azyl. Jest to bardzo ważne. Twoje zwierzaki potrzebują miejsce, o którym wiedzą, że jest ono tylko ich. Mogą udać się tam gdy potrzebują czasu tylko dla siebie, gdy chcą odpocząć od innych.

Czym jest taki azyl? Najczęściej zwierzaki wybierają wówczas miejsce w którym śpią. Dlatego też mając pod swoją opieką psiaka musisz zadbać o to, aby miał on wygodne posłanie, dopasowane w pełni do jego potrzeb.

Mogę polecić ci bardzo dobre jakościowo posłania z marki Bowl&Bone Republic. Mój psiak ma legowisko linii URBAN, które w jego przypadku sprawdza się doskonale. Jego wkład wykonany jest z hipoalergicznych materiałów, co jest bardzo ważne w przypadku mojego czworonoga.

Pies i kot mogą być przyjaciółmi

Jak więc widzisz, dobra relacja pomiędzy kotem i psem jest jak najbardziej możliwa. Potrzebne jest jednak twoje pełne zaangażowanie i troska o oba zwierzaki. Jest to najważniejsza kwestia.

Jak dogadują się twoje pupile? Udało im się znaleźć wspólny język? Daj mi  znać w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie pod jednym dachem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup