×

Brak produktów w koszyku.

Czy mój pies ma zły nastrój?

W opiece nad psiakiem należy w dużej mierze potrafić odczytać i zrozumieć jego potrzeby. Dobra komunikacja pomiędzy pupilem, a opiekunem to podstawa udanej relacji. Umiejętne odczytanie nastroju pieska jest więc niezwykle ważne. Czy zastanawiałeś się kiedyś jakich emocji w swoim życiu doświadcza twój pupil? Na ile jego nastrój może być podobny do naszego? Czy pies może mieć zły nastrój?
miska dla psa duo jasmine bowl and bone republic ls3s

Pies ma zły nastrój

Prawdą jest, że psiaki są bardzo mądrymi czworonogami. Rozumieją bardzo dużo, a co za tym idzie charakteryzują się sporą umiejętnością percepcji otaczającego ich świata. Tak więc pies może mieć zarówno dobry jak i zły nastrój. To jakie samopoczucie ma w danym momencie nasz pupil zależy od kilku czynników. Na przykład jakie bodźce z zewnątrz do niego docierają oraz w jakiej znajduje się sytuacji życiowej. Nastrój naszego czworonoga może zależeć również od pogody, a także czy tego dnia na śniadanie zjadł swoją ulubioną karmę.

Objawy złego samopoczucia u psiaka

Jak poprawnie rozpoznać, że pies ma zły nastrój? Przede wszystkim wiele zależy od usposobienia i temperamentu naszego pupila. Dlatego też osobą, która będzie potrafiła najlepiej ocenić to, czy psiak ma gorszy dzień jest jego opiekun. Niektóre pieski z natury są bardzo ciche, spokojne, co przez osoby z zewnątrz może zostać odebrane jako objaw apatii u psa.

Jak więc rozpoznać złe samopoczucie u psa? Poprzez skrupulatną obserwację jego zachowań i emocji. Należy podjąć odpowiednie działania od razu, gdy spostrzeżemy, że coś jest nie w porządku. 

Na wstępie warto zaznaczyć, że psy cechują się zazwyczaj pozytywnym nastawieniem do otaczającego ich świata. Dlatego też gdy przestaniesz widzieć radość w oczach swojego pupila może świadczyć to o jego gorszym samopoczuciu. Kolejnym często zauważalnym objawem złego nastroju u psa jest brak apetytu i ogólny spadek zainteresowania jedzeniem. Zdecydowana większość psiaków to łakomczuchy. Samowolna rezygnacja z ulubionego przysmaku może być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie w porządku.

Zły nastrój u psa to nie tylko bycie osowiałym, zrezygnowanym czy apatycznym. Zdarza się wówczas, że psiak przejawia zachowania, które na co dzień mu się nie zdarzają.  Mogą to być przejawy agresji, nasilone w większym lub mniejszym stopniu. Niestandardowym zachowaniem mogą być również lęki. Jest to szczególnie łatwo zauważalne gdy twój pupil nie należy do grona lękliwych i łatwo płoszących się psiaków. Gdy zaobserwujemy tego rodzaju objawy złego samopoczucia u swojego czworonożnego przyjaciela to w żadnym wypadku nie możemy zignorować zaistniałej sytuacji. Wówczas konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Samodzielne próby poradzenia sobie z problemem mogą okazać się całkowicie bezowocne.

obroza dla psa monaco chocolate bowl and bone republic ls3sa

Jak sobie radzić ze złym nastrojem psa?

Zachęć psa do wspólnej aktywności. Ulubiona zabawa to doskonałe lekarstwo na poprawę humoru. Psiaki uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem. Podczas aktywnej zabawy w organizmie pupila wytwarzają się endorfiny, które bezpośrednio wpływają na poprawę nastroju czworonoga. Nawet jeśli początkowo psiak będzie podchodził dość sceptycznie do wspólnej zabawy, należy być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Wizja miło spędzonego czasu z opiekunem przekona nawet bardzo naburmuszonego czworonoga.

Jeśli jednak wszelkie próby zachęcenia psiaka do wspólnej zabawy okażą się być nieskuteczne, pomyśl o długim spacerze. Psy uwielbiają poznawać nowe tereny, nieznane dotąd zapachy. Zabierz go w miejsce, które nie jest przez was często odwiedzane. Pozwól psiakowi poczuć się jak mały odkrywca. Chęć poznania nowej przestrzeni szybko przesłoni jego zły humor i negatywne nastawienie. Przyłącz się do eksploracji psiaka, podążaj za nim i stań się towarzyszem jego przygody.

Każdy z nas uwielbia niespodzianki. Chcąc nieco poprawić nastrój swojego pupila podaruj mu nową zabawkę, która z pewnością zajmie jego uwagę. Maskotki TOFFI czy FELIX od Bowl&Bone Republic to gwarancja radości pupila na długie godziny.

Daj psiakowi trochę swobody

Gdy jednak wszelkie próby zachęcenia pupila do wspólnego spędzania czasu nie przyniosą oczekiwanego skutku, wówczas czas odpuścić. Nie staraj się za wszelką cenę uszczęśliwić swojego czworonożnego przyjaciela, gdy on sam tego nie chce. Daj mu wówczas trochę przestrzeni i swobody. Być może nasz pupil potrzebuje jedynie trochę ciszy i spokoju. Myślę, że przyznasz mi racje, że w naszym życiu również zdarzają się takie dni gdy dopada nas chandra i zły humor i to bez większego powodu. Wówczas jedyne o czym marzymy do odrobina relaksu i czasu dla siebie. Próby rozweselenia nas na siłę sprawiają, że nasz nastrój staje się jeszcze gorszy. Pamiętaj o tym próbując za wszelką cenę wprawić pupila w świetny humor. 

Pozwól pupilowi spędzić ten dzień w taki sposób w jaki on sam ma ochotę. Czasami twój pupil będzie miał ochotę jedynie na leżenie na kanapie, bądź swoim legowisku. Wówczas nie próbuj go od tego odwieść. Jeśli będzie potrzebował twojego towarzystwa to z pewnością sam do ciebie przyjdzie.

kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls2sa

Nie pomyl marudzenia z chorobą czworonoga

Jak pewnie wiesz każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni. Dotyczy to również naszych czworonogów. Nie mniej jednak, jeśli zaobserwujesz, że twój pies ma zły nastrój przez dłuższy czas może to oznaczać nie tyle chandrę, co poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego też gdy tylko zauważysz niepokojące zachowanie u swojego pupila postaraj się obserwować jego dalsze postępowanie i nastrój.

A jakie są twoje sposoby na radzenie sobie ze złym nastrojem pupila? Twój pies ma zły nastrój w jakichś konkretnych przypadkach? Chętnie poznam twoją opinię na ten temat.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pie...
ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa

Jakie jest znaczenie pory roku dla psa

Czy wiesz jakie znaczenie ma pora roku dla psa? Oczywiście, nie dla każdego czworonoga zmiana pór roku będzie odgrywała w życiu równi...