Czy mój pies ma zły nastrój? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy mój pies ma zły nastrój?

W opiece nad psiakiem należy w dużej mierze potrafić odczytać i zrozumieć jego potrzeby. Dobra komunikacja pomiędzy pupilem, a opiekunem to podstawa udanej relacji. Umiejętne odczytanie nastroju pieska jest więc niezwykle ważne. Czy zastanawiałeś się kiedyś jakich emocji w swoim życiu doświadcza twój pupil? Na ile jego nastrój może być podobny do naszego? Czy pies może mieć zły nastrój?

Pies ma zły nastrój

Prawdą jest, że nasze psiaki są bardzo mądrymi czworonogami. Rozumieją bardzo dużo, a co za tym idzie, charakteryzują się dobrą umiejętnością percepcji otaczającego ich świata. Tak więc twój pies może mieć zarówno dobry jak i zły nastrój.

To jakie samopoczucie ma w danym momencie twój pupil zależy od kilku czynników. Na przykład tego, jakie bodźce z zewnątrz do niego docierają oraz w jakiej znajduje się sytuacji życiowej. Nastrój twojego czworonoga może zależeć również od pogody, a także czy tego dnia na śniadanie zjadł swoją ulubioną karmę.

Tak więc nie da się nie zauważyć, że twój piesek może mieć zły nastrój z powodów podobnych jak i ty. Niektóre są naprawdę poważne, inne z kolei dość błahe i bardziej przyziemne.

Objawy złego samopoczucia u psiaka

Jak poprawnie rozpoznać, że twój pies ma zły nastrój? Przede wszystkim wiele zależy od usposobienia i temperamentu twojego pupila. Dlatego też osobą, która będzie potrafiła najlepiej ocenić to, czy psiak ma gorszy dzień jesteś właśnie ty, jego opiekun.

Niektóre pieski z natury są bardzo ciche, spokojne, co przez osoby z zewnątrz może zostać odebrane jako objaw apatii u psa.

Jak więc rozpoznać złe samopoczucie u twojego psa? Poprzez skrupulatną obserwację jego zachowania i emocji. Należy podjąć odpowiednie działania od razu, gdy tylko spostrzeżesz, że coś jest nie w porządku.

Jak odczytać sygnały wysyłane przez pieska

Na wstępie warto zaznaczyć, że psy cechują się zazwyczaj pozytywnym nastawieniem do otaczającego ich świata. Dlatego też, gdy przestaniesz widzieć radość w oczach twojego pupila, może świadczyć to o jego gorszym samopoczuciu.

Kolejnym często zauważalnym objawem złego nastroju u psa jest brak apetytu i ogólny spadek zainteresowania jedzeniem. Zdecydowana większość psiaków to łakomczuchy. Samowolna rezygnacja z ulubionego przysmaku może być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie w porządku.

Zły nastrój u psa to nie tylko bycie osowiałym, zrezygnowanym czy też apatycznym. Zdarza się wówczas, że psiak przejawia zachowania, które na co dzień mu się nie zdarzają.  Mogą to być przejawy agresji, nasilone w większym lub mniejszym stopniu.

Niestandardowym zachowaniem mogą być również lęki. Jest to szczególnie łatwo zauważalne gdy twój pupil nie należy do grona lękliwych i łatwo płoszących się psiaków.

Gdy zaobserwujesz tego rodzaju objawy złego samopoczucia u swojego czworonożnego przyjaciela, to w żadnym wypadku nie możesz zignorować zaistniałej sytuacji. Wówczas konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Samodzielne próby poradzenia sobie z problemem mogą okazać się całkowicie bezowocne.

Jak sobie radzić ze złym nastrojem psa?

Zachęć psa do wspólnej aktywności. Ulubiona zabawa to doskonałe lekarstwo na poprawę humoru. Psiaki uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem. Podczas aktywnej zabawy w organizmie pupila wytwarzają się endorfiny, które bezpośrednio wpływają na poprawę nastroju czworonoga.

Nawet jeśli początkowo twój psiak będzie podchodził dość sceptycznie do wspólnej zabawy, musisz być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Wizja miło spędzonego czasu z opiekunem przekona nawet bardzo naburmuszonego czworonoga.

Jeśli jednak wszelkie próby zachęcenia psiaka do wspólnej zabawy okażą się być nieskuteczne, pomyśl o długim spacerze. Psy uwielbiają poznawać nowe tereny, nieznane dotąd zapachy. Zabierz go w miejsce, które nie jest przez was często odwiedzane.

Pozwól psiakowi poczuć się jak mały odkrywca. Chęć poznania nowej przestrzeni szybko przesłoni jego zły humor i negatywne nastawienie. Przyłącz się do eksploracji psiaka, podążaj za nim i stań się towarzyszem jego przygody.

Każdy z nas uwielbia niespodzianki. Chcąc nieco poprawić nastrój swojego pupila podaruj mu zabawkę, która z pewnością zajmie jego uwagę. Maskotki TOFFI czy FELIX od Bowl&Bone Republic to gwarancja radości pupila na długie godziny.

Gdy twój pies ma zły nastrój daj mu trochę swobody

Gdy jednak wszelkie próby zachęcenia pupila do wspólnego spędzania czasu nie przyniosą oczekiwanego skutku, wówczas czas odpuścić. Nie staraj się za wszelką cenę uszczęśliwić twojego czworonożnego przyjaciela, gdy on sam tego nie chce.

Daj mu wówczas trochę przestrzeni i swobody. Być może twój pupil potrzebuje jedynie trochę ciszy i spokoju. Myślę, że przyznasz mi racje, że w naszym życiu również zdarzają się takie dni, gdy dopada nas chandra i zły humor i to bez większego powodu.

Wówczas jedyne o czym marzymy do odrobina relaksu i czasu dla siebie. Próby rozweselenia nas na siłę sprawiają, że nasz nastrój staje się jeszcze gorszy. Pamiętaj o tym próbując za wszelką cenę wprawić pupila w świetny humor.

Pozwól pupilowi spędzić ten dzień w taki sposób, w jaki on sam będzie chciał. Czasami twój pupil będzie miał ochotę jedynie na leżenie na kanapie, bądź swoim legowisku. Wówczas nie próbuj go od tego odwieść. Jeśli będzie potrzebował twojego towarzystwa, to z pewnością sam do ciebie przyjdzie.

Nie pomyl marudzenia z chorobą czworonoga

Jak pewnie wiesz, każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni. Dotyczy to również naszych czworonogów. Nie mniej jednak, jeśli zaobserwujesz, że twój pies ma zły nastrój przez dłuższy czas, może to oznaczać nie tyle chandrę, co poważne problemy ze zdrowiem.

Dlatego też gdy tylko zauważysz niepokojące zachowanie u swojego pupila postaraj się obserwować jego dalsze postępowanie i nastrój. Jeśli nie będą ustępować, a wszelkie próby poprawienia nastroju twojego pieska będą bezowocne, koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty.

W żadnym wypadku nie możesz lekceważyć takiego zachowania u twojego pieska. Pamiętaj o tym.

A jakie są twoje sposoby na radzenie sobie ze złym nastrojem pupila? Twój pies ma zły nastrój w jakichś konkretnych przypadkach? Chętnie poznam twoją opinię na ten temat.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Czy mój pies ma zły nastrój?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup