Częste błędy podczas wychowywania psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Częste błędy podczas wychowywania psa

piesek leżący na macie

Wychowanie psiaka to nie lada wyzwanie. Znając najczęściej popełniane błędy wychowawcze z pewnością znajdziesz odpowiednie podejście do rozmowy z szczeniakiem. Bardzo ważne jest to, aby już od wczesnego okresu życia pieska uczyć go panujących w waszym domu zasad. Umysł młodego pieska jest najbardziej chłonny wiedzy i nowych doświadczeń.

Błędy podczas wychowywania psa

Świeżo upieczony właściciel psa pod natłokiem nowej, nieznanej mu dotąd sytuacji, popełnia wiele mniejszych bądź większych błędów. Zdecydowanej większości z nich w łatwy sposób można uniknąć. Znając Częste błędy podczas wychowywania psa możesz spróbować uniknąć ich podczas swojej przygody z czworonogiem.

Świadomość to w tej sytuacji połowa sukcesu. Chcesz poznać najczęściej popełniane błędy podczas wychowywania psa? Oto one.

Oczekiwanie, aż psiak wyrośnie z danego zachowanie

Pamiętajmy, że to właśnie szczenięce lata stanowią najbardziej chłonny moment w życiu psiaka. Wówczas jest on w stanie opanować najwięcej komend i poleceń. Jednocześnie, to właśnie wtedy psiak poznaje panujące w waszym domu zasady, zakazy i ograniczenia.

Dlatego jeśli będziemy patrzeć pobłażliwe na drobne występki psiaka dla niego będzie to sygnał, że dostaje na to twoje przyzwolenie.

Jeśli psiak podczas swojego szczenięcego okresu nie dostanie klarownego sygnału co mu wolno, a czego nie, oczekiwanie, że gdy podrośnie zmieni swoje zachowanie jest całkowicie błędne.

Psy nie wyrastają ze swoich szczenięcych zachowań. Zamiast czekać na moment, w którym piesek w teorii ma sam z siebie zmienić swoje postępowanie, weź sprawy w swoje ręce. Pokaż mu jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe.

Pies traktowany jak dziecko

Podejście do psa opierające się na podobnej zasadzie zachowań i komunikatów jak ma to miejsce w przypadku małego dziecka jest ogromnym błędem.

Zwierzę rozumuje w zupełnie inny sposób niż mały człowiek. Potrafi bardzo szybko łączyć  fakty i nauczyć się wykorzystywać pobłażliwe zachowanie swojego opiekuna. Traktując psiaka jak dziecko zakładamy, że odpuszczamy mu różne drobne przewinienia.

W efekcie psiak szybko pojmie, że niektóre występki uchodzą mu płazem i nie musi w pełni przestrzegać wszystkich zasad panujących w domu.

O ile w przypadku dziecka nie jest to w żaden sposób krzywdzące dla jego rozwoju, o tyle psiak nie czuje wówczas konsekwencji i stanowczości w postępowaniu swojego opiekuna. Nasz autorytet w oczach psiaka staje pod znakiem zapytania.

Pies to bardzo inteligentny zwierzak i jeśli tylko zorientuje się, że swoim zachowaniem może zyskać u ciebie dodatkowe korzyści, z pewnością będzie to wykorzystywać.

Przesada w kwestiach żywieniowych

Zrównoważona dieta psa, bogata we wszelkiego rodzaju witaminy mikroelementy często stanowi prawdziwe wyzwanie dla świeżo upieczonego psiego właściciela. Błędy popełniane w kwestiach żywieniowych możemy podzielić na dwie grupy.

Pierwsza tyczy się przesadnego ograniczania porcji jedzenia. Często niedoświadczeni jeszcze właściciele psów z obawy przed otyłością swoich pupili podchodzą zbyt restrykcyjnie do ich diety. Oczywiście świadome porcjowanie jedzenia jest dobre dla pieska jednak zbytnia przesada może stać się przyczyną niechcianych problemów zdrowotnych.

Z drugiej jednak strony możemy również zaobserwować sytuację wręcz przeciwną. Opiekun bezpamiętnie zapatrzony w swojego psiaka, któremu nie potrafi odmówić ulubionego smakołyku przy każdej jego prośbie i maślanych oczach. Dodatkowo podczas szkolenia szczeniaka nowych umiejętności opiekunom zdarza się przesadzać z ilością nagród w postaci przysmaków.

W efekcie psiak nabiera przeświadczenia, że każdorazowo gdy zachowa się w sposób jakiego oczekuje od niego opiekun, powinien zostać nagrodzony w postaci smakołyku. Gdy jednak nie dostaje nagrody jest smutny i rozczarowany.

Nadmierna próba socjalizacji

Każdy psi opiekun chce ,aby jego psiak dobrze czuł się w towarzystwie, zarówno ludzi jak i innych zwierzaków. Dlatego też już od szczenięcych lat staramy socjalizować pieska chcąc tym samym otworzyć go na otaczający świat i ludzi. Oczywiście chęć pobudzenia ciekawości u pieska jest bardzo słuszna. Nie mniej jednak, warto zachować zdrowy balans w tej sytuacji.

Zbyt intensywne i skumulowane dostarczanie psu nowych bodźców ze świata zewnętrznego, może wpływać negatywnie na zwierzaka. Piesek może czuć się przytłoczony i przestraszony.

Postaraj się dozować pupilowi nowe doświadczenia, dzięki temu będzie przyjmować je z chęcią i zaciekawieniem.

Brak strefy azylu w domu

Psy potrzebują kawałka swojej własnej przestrzeni w domu, która będzie dla nich stanowiła strefę bezpieczeństwa. Podczas gdy psiak czuje się nieswojo szuka schronienia w miejscu, które uważa za swój azyl. Nie mając takiej kryjówki, piesek w sytuacji kryzysowej staje się jeszcze bardziej zlękniony i zaniepokojony.

Wygodne legowisko to w tym przypadku nie wszystko. Zadbaj o to, aby posłanie stało nieco na uboczu, jednocześnie nie ograniczając pola do obserwacji reszty domu. Ważnym jest, aby kącik psiaka był zagospodarowany w takim miejscu, aby mógł tam pozostać na stałe bez potrzeby ciągłej zmiany lokacji.

Każdy popełnia jakieś błędy podczas wychowywania psa

Błędy podczas wychowywania psa zdarzają się każdemu. Mimo wielu starań z pewnością nikt z nas nie jest idealnym, wręcz książkowym przykładem opiekuna psiaka.

Każdemu zdarzają się mniejsze lub większe potknięcia i jest to absolutnie normalne. Istotnym jest, aby potrafić dostrzec popełniane przez siebie błędy i znaleźć sposób, aby im zaradzić.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wychowania psiaka nie bójmy się pytać. Gwarantuje Ci, że weterynarz czy inny psi właściciel z chęcią udzieli porady na trapiący twoją głowę problem.

Niejednokrotnie zdarzyło mi się popadać w lekką panikę, gdy próby zapanowania nad zachowaniem mojego psiaka kończyły się fiaskiem. Teraz już wiem, że na wszystko istnieje właściwy sposób, którego mogę nauczyć się od przeskoczone dzięki umiejętności czerpania wiedzy z doświadczenia innych. Opowiedz mi o tym, jak to było w twoim przypadku.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup