×

Brak produktów w koszyku.

Częste błędy podczas wychowywania psa

6 minutes


Wychowanie psiaka to nie lada wyzwanie. Znając najczęściej popełniane błędy wychowawcze z pewnością znajdziesz odpowiednie podejście do rozmowy z szczeniakiem. Bardzo ważne jest to, aby już od wczesnego okresu życia pieska uczyć go panujących w waszym domu zasad. Umysł młodego pieska jest najbardziej chłonny wiedzy i nowych doświadczeń.
legowisko dla psa classic grey szare bowl and bone republic ls3sa blog

Błędy podczas wychowywania psa

Świeżo upieczony właściciel psa pod natłokiem nowej, nieznanej mu dotąd sytuacji, popełnia wiele mniejszych bądź większych błędów. Zdecydowanej większości z nich w łatwy sposób można uniknąć. Znając Częste błędy podczas wychowywania psa możesz spróbować uniknąć ich podczas swojej przygody z czworonogiem.

Świadomość to w tej sytuacji połowa sukcesu. Chcesz poznać najczęściej popełniane błędy podczas wychowywania psa? Oto one.

Oczekiwanie, aż psiak wyrośnie z danego zachowanie

Pamiętajmy, że to właśnie szczenięce lata stanowią najbardziej chłonny moment w życiu psiaka. Wówczas jest on w stanie opanować najwięcej komend i poleceń. Jednocześnie, to właśnie wtedy psiak poznaje panujące w waszym domu zasady, zakazy i ograniczenia.

kocyk dla psa nap brazowy bowl and bone republic blog

Dlatego jeśli będziemy patrzeć pobłażliwe na drobne występki psiaka dla niego będzie to sygnał, że dostaje na to twoje przyzwolenie.

Jeśli psiak podczas swojego szczenięcego okresu nie dostanie klarownego sygnału co mu wolno, a czego nie, oczekiwanie, że gdy podrośnie zmieni swoje zachowanie jest całkowicie błędne.

Psy nie wyrastają ze swoich szczenięcych zachowań. Zamiast czekać na moment, w którym piesek w teorii ma sam z siebie zmienić swoje postępowanie, weź sprawy w swoje ręce. Pokaż mu jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe.

Pies traktowany jak dziecko

Podejście do psa opierające się na podobnej zasadzie zachowań i komunikatów jak ma to miejsce w przypadku małego dziecka jest ogromnym błędem.

Zwierzę rozumuje w zupełnie inny sposób niż mały człowiek. Potrafi bardzo szybko łączyć  fakty i nauczyć się wykorzystywać pobłażliwe zachowanie swojego opiekuna. Traktując psiaka jak dziecko zakładamy, że odpuszczamy mu różne drobne przewinienia.

W efekcie psiak szybko pojmie, że niektóre występki uchodzą mu płazem i nie musi w pełni przestrzegać wszystkich zasad panujących w domu.

szelki smycz dla psa yeti rose rozowe bowl and bone republic ls1sa

O ile w przypadku dziecka nie jest to w żaden sposób krzywdzące dla jego rozwoju, o tyle psiak nie czuje wówczas konsekwencji i stanowczości w postępowaniu swojego opiekuna. Nasz autorytet w oczach psiaka staje pod znakiem zapytania.

Pies to bardzo inteligentny zwierzak i jeśli tylko zorientuje się, że swoim zachowaniem może zyskać u ciebie dodatkowe korzyści, z pewnością będzie to wykorzystywać.

Przesada w kwestiach żywieniowych

Zrównoważona dieta psa, bogata we wszelkiego rodzaju witaminy mikroelementy często stanowi prawdziwe wyzwanie dla świeżo upieczonego psiego właściciela. Błędy popełniane w kwestiach żywieniowych możemy podzielić na dwie grupy.

Pierwsza tyczy się przesadnego ograniczania porcji jedzenia. Często niedoświadczeni jeszcze właściciele psów z obawy przed otyłością swoich pupili podchodzą zbyt restrykcyjnie do ich diety. Oczywiście świadome porcjowanie jedzenia jest dobre dla pieska jednak zbytnia przesada może stać się przyczyną niechcianych problemów zdrowotnych.

Z drugiej jednak strony możemy również zaobserwować sytuację wręcz przeciwną. Opiekun bezpamiętnie zapatrzony w swojego psiaka, któremu nie potrafi odmówić ulubionego smakołyku przy każdej jego prośbie i maślanych oczach. Dodatkowo podczas szkolenia szczeniaka nowych umiejętności opiekunom zdarza się przesadzać z ilością nagród w postaci przysmaków.

W efekcie psiak nabiera przeświadczenia, że każdorazowo gdy zachowa się w sposób jakiego oczekuje od niego opiekun, powinien zostać nagrodzony w postaci smakołyku. Gdy jednak nie dostaje nagrody jest smutny i rozczarowany.

Nadmierna próba socjalizacji

Każdy psi opiekun chce ,aby jego psiak dobrze czuł się w towarzystwie, zarówno ludzi jak i innych zwierzaków. Dlatego też już od szczenięcych lat staramy socjalizować pieska chcąc tym samym otworzyć go na otaczający świat i ludzi. Oczywiście chęć pobudzenia ciekawości u pieska jest bardzo słuszna. Nie mniej jednak, warto zachować zdrowy balans w tej sytuacji.

Zbyt intensywne i skumulowane dostarczanie psu nowych bodźców ze świata zewnętrznego, może wpływać negatywnie na zwierzaka. Piesek może czuć się przytłoczony i przestraszony.

obroza dla psa monaco mustard bowl and bone republic ls3sa

Postaraj się dozować pupilowi nowe doświadczenia, dzięki temu będzie przyjmować je z chęcią i zaciekawieniem.

Brak strefy azylu w domu

Psy potrzebują kawałka swojej własnej przestrzeni w domu, która będzie dla nich stanowiła strefę bezpieczeństwa. Podczas gdy psiak czuje się nieswojo szuka schronienia w miejscu, które uważa za swój azyl. Nie mając takiej kryjówki, piesek w sytuacji kryzysowej staje się jeszcze bardziej zlękniony i zaniepokojony.

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Wygodne legowisko to w tym przypadku nie wszystko. Zadbaj o to, aby posłanie stało nieco na uboczu, jednocześnie nie ograniczając pola do obserwacji reszty domu. Ważnym jest, aby kącik psiaka był zagospodarowany w takim miejscu, aby mógł tam pozostać na stałe bez potrzeby ciągłej zmiany lokacji.

Każdy popełnia jakieś błędy podczas wychowywania psa

Błędy podczas wychowywania psa zdarzają się każdemu. Mimo wielu starań z pewnością nikt z nas nie jest idealnym, wręcz książkowym przykładem opiekuna psiaka.

Każdemu zdarzają się mniejsze lub większe potknięcia i jest to absolutnie normalne. Istotnym jest, aby potrafić dostrzec popełniane przez siebie błędy i znaleźć sposób, aby im zaradzić.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wychowania psiaka nie bójmy się pytać. Gwarantuje Ci, że weterynarz czy inny psi właściciel z chęcią udzieli porady na trapiący twoją głowę problem.

Niejednokrotnie zdarzyło mi się popadać w lekką panikę, gdy próby zapanowania nad zachowaniem mojego psiaka kończyły się fiaskiem. Teraz już wiem, że na wszystko istnieje właściwy sposób, którego mogę nauczyć się od przeskoczone dzięki umiejętności czerpania wiedzy z doświadczenia innych. Opowiedz mi o tym, jak to było w twoim przypadku.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...