×

Brak produktów w koszyku.

Czego mogę nauczyć się od swojego psa?

6 minutes


Obserwując zachowanie naszych pupili możemy się od nich wiele nauczyć. Psiaki cechują się ogromną empatią, a także pogodą ducha i pozytywnym podejściem do życia.

szelki dla psa candy pink rozowe bowl and bone republic ls2sa

Czego mogę się nauczyć od psa?

Mając pod opieką psiego pupila staramy się wychować go jak najlepiej możemy. Uczymy go posłuszeństwa, reagowania na wypowiadane komendy czy też umiejętności poprawnego zachowywania się w towarzystwie. Niestety rzadko zdajmy sobie sprawę, że przecież nasza relacja z ukochanym psiakiem jest obustronna. Nie tylko psiak może uczyć się od nas ale również my od niego.

Psy to niesamowite istoty. Cechują się ogromną empatią, swoich najbliższych darzą bezgraniczną przyjaźnią. Psy są bardzo emocjonalnymi zwierzętami, a więź łącząca z właścicielem stanowi ich największą wartość. W codziennym życiu często zapominamy o tym jak ważne są relacje z innymi ludźmi.

Przywiązanie i otwartość wobec drugiego człowieka to jedna z rzeczy której powinniśmy uczyć się od naszych czworonogów, ale nie tylko tego. Psy mogą przekazać nam znacznie więcej. Musimy tylko spojrzeć na świat ich oczami i zrozumieć co tak naprawdę jest ważne.

Pies nie musi lubić wszystkich ludzi

Pies doskonale wie jaki ma stosunek do innych. Swoją opinię kształtuje poprzez poznanie drugiej osoby, rzadko z góry przekreśla daną osobę. Nie oznacza jednak, że psy lubią każdego. Co więcej, jeśli zdarzy się, że nie darzą kogoś wyjątkową sympatią nie starają się tego ukrywać. Psiaki nie wchodzą w relację z ludźmi za którymi nie przepadają nie marnując tym samym czasu na kontakty z taką osobą. Swoją uwagę koncentrują na tych, którzy są im bliscy.

ubranko kurteczka dla psa spirit gold zlota bowl and bone republic ls1sa

Trwonienie czasu na znajomości, które nic nie wnoszą do naszego życia, a czasem wręcz wprowadzają nas w negatywny nastrój, to niestety często spotykana sytuacja wśród ludzi.

To czego możemy nauczyć się od naszych pupili to przyzwolenie sobie na bliskie obcowanie jedynie z tymi ludźmi, których lubimy. Nie ma sensu marnować energię na budowanie relacji z drugim człowiekiem, która w głębi duszy byłaby nieszczera ze względu na nasze odczucia względem tej osoby. Pozwól sobie skoncentrować się jedynie na tych, na których ci naprawdę zależy.

Pies nie boi się okazywać emocji

Jeśli psiak darzy kogoś sympatią i czuję więź z daną osobą, nie boi się okazywać emocji. W codziennym życiu, w szybkim rytmie pracy często zapominamy o okazywaniu uczuć naszym najbliższym. Ferwor niezałatwionych spraw, czekających na nas obowiązków, działa przytłaczająco nierzadko skupiając całą naszą uwagę.

ubranko sweterek dla psa aspen red bowl and bone republic ls1sa blog

Dla psiaków nie ma nic ważniejszego niż kochający go opiekunowie. Zawsze znajdą czas na okazywanie swojej miłości i szacunku. Widok właściciela wracającego po całym dniu pracy sprawia im przeogromną radość.

Zastanawiasz się czego mogę nauczyć się od psa? Odpowiadamy, właśnie okazywania najbliższym miłości i wdzięczność podczas zgiełku codziennego dnia.

Dla psa opinia innych nie jest najważniejsza

Dla psa to jak postrzegają go inni stanowi kwestię drugorzędną. Psiak nie zaprząta sobie głowy tym co myślą o nim pozostali. Oczywiście, ludzie mocno różnią się od psów w kwestii samoakceptacji, szczególnie jeśli tyczy się ona naszego wyglądu zewnętrznego. Nie mniej jednak tak wiele w tej dziedzinie możemy czerpać od naszych pupili.

Psiak nie czuje wewnętrznej potrzeby aby podobać się każdemu. My jako ludzie często przesadnie staramy zadowolić wszystkich wokół nas. Co więcej, jest to bezskuteczne ponieważ nigdy nie będziemy w stanie spełnić w pełni oczekiwań innych ludzi. Dlatego też warto nabrać nieco dystansu do tego, jaką opinię mają na nasz temat inni.

Najważniejsze to skupić się na swoich najbliższych i tym, jak oni nas postrzegają. Dla naszego psiaka największą wartość stanowi to jak my, jego właściciele go odbieramy, opinia innych jest dla niego drugoplanowa.

Wierz w siebie i ufaj instynktowi – tak jak psiak

Niezaprzeczalnie instynkt psa to jego ogromny atut. Potrafi odczytywać sygnały mowy ciała, a także te płynące ze środowiska. Jest przy tym niesamowicie czujny i uważny. Odebrane sygnały w mgnieniu oka odczytuje poprzez swój instynkt aby móc bez wahania ustosunkować się do zaistniałej sytuacji i w porę zareagować. Psiak ufa swojemu zmysłowi i podejmując decyzję jak postąpić działa szybko i bezzwłocznie.

Czy zdarzyło ci się, że twój wewnętrzny instynkt zachęcał cię do działania, a rozsądek wręcz przeciwnie? Wydawało się jakby rozsądek cię stopował? Chyba każdy  z nas uczestniczył kiedyś w tego rodzaju bitwie myśli towarzyszącej podjęciu ważnej bądź też ryzykownej decyzji. Często spychamy nasz instynkt na dalszy tor i dając za wygraną naszej zapobiegliwości i nadmiernej ostrożności.

legowisko mata dla psa chill silver srebrna szara bowl and bone republic ls1sa

W takiej sytuacji warto wziąć za przykład swojego psiaka. On podświadomie czując jak powinien postąpić w danej sytuacji stawia na swoje przeczucie. Mocno wierzy w swoje możliwości i nie umniejsza ich wartości.

Jak więc możesz wziąć z niego przykład? Nie poddawaj się na starcie, nie bój się spróbować w obawie przed poniesioną porażką. Zaufaj swojemu instynktowi, który podpowiada ci jak należałoby postąpić. Jeśli jednak z góry czujesz, że dana sytuacja jest przegrana, nie marnuj na nią czasu. Ten prosty aczkolwiek skuteczny schemat działania, podpatrzony od naszych ukochanych pupili, pozwala zachować spokój ducha i równowagę wewnętrzną.

Bądź najlepszym przyjacielem swojego psiaka

Więź łącząca nas z czworonożnym przyjacielem to przykład głębokiej, bezinteresownej relacji. Wzajemne zaufanie i szacunek to podstawa. Ważnym jest aby nauczyć się nie tylko brać ale również dawać coś od siebie. Często błędnie wydaje nam się, że to jedynie rolą psiaka jest nauka tego, co próbujemy mu przekazać.

kocyk dla psa zen szary bowl and bone republic ls2sa blog

Nasi czworonożni przyjaciele to mądre istoty, które również mają nam coś do powiedzenia na temat otaczającego nas świata. Warto więc zastanowić się i zadać sobie pytanie, czego mogę nauczyć się od psa?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...