×

Brak produktów w koszyku.

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

8 minutes


Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bardzo często jedzą niezwykle szybko w obawie przed tym, że ktoś może zabrać im ich jedzenie.

To w jaki sposób je twój pies może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Dane podejście psiaka do posiłku jest często uwarunkowane jego odczuciami. Gdy pupil odczuwa stres związany z tym, że ktoś może mu zabrać jedzenie, stara się zjeść swój posiłek jak najszybciej.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • To w jaki sposób pies je mówi dużo o tym jak się czuje
  • Psy po przejściach często jedzą bardzo szybko
  • Z powodu bólu w pyszczku psiaka, może on bardzo powoli jeść każdy kolejny kęs

Sposób jedzenia psa

Myślę, że pora posiłków, tuż obok popołudniowych drzemek, to ulubiony moment dnia mojego pupila. Gdy tylko zbliża się godzina, w której zazwyczaj dostaje swoje jedzenie zaczyna krążyć w pobliżu swojej miski. Uwielbiam obserwować jego radość, gdy przygotowuje jego posiłek.

To jak twój czworonożny przyjaciel podchodzi do kwestii jedzenia może bardzo dużo powiedzieć ci o nim samym. Jeśli do tej pory nie przyglądałaś się swojemu pieskowi podczas jedzenia, to jestem pewna, że po przeczytaniu tego artykułu twoje podejście zupełnie się zmieni.

To w jaki sposób twój czworonożny je, może powiedzieć ci o nim bardzo dużo. Dlatego jeśli chciałabym lepiej poznać swojego pieska, to jak najbardziej ci to polecam. Często może to również pomóc rozwiązać problemu zdrowotne pieska, ponieważ niektóre psie choroby wynikają ze złego sposobu jedzenia psa.

Dlaczego warto obserwować psa podczas jedzenia

Zalet obserwowania pieska podczas jedzenia jest naprawdę dużo, dlatego opowiem ci jedynie o kilku z nich. Przede wszystkim myślę, że w pierwszej kolejności warto zaobserwować jak twój czworonożny przyjaciel podchodzi do podawanego mu jedzenia. Czy reaguje na to bardzo entuzjastycznie, bez większego pośpiechu, czy może można rzecz, że wręcz łapczywie rzuca się na swoją miskę.

Obserwacja podejścia pupila do jedzenia pozwala również zorientować się jeśli podawany rodzaj posiłku nie do końca mu odpowiada. To, że twój piesek zjada w całości swoje jedzenie nie musi wcale oznaczać, że ono mu smakuje. Wizja głodu może być dla psiaka bardziej przerażająca niż zjedzenie posiłku, który nie do końca trafia w jego gusta kulinarne.

Tak już wcześniej wspomniałam, nieprawidłowy sposób jedzenia pieska może sprawiać, że będzie on miał problemy zdrowotne. Dlatego obserwacja sposobu jedzenia pieska może przyczynić się do znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego piesek cierpi na daną dolegliwość.

Czego się dowiesz o swoim psie patrząc na jego sposób jedzenia

Zebrałam dla ciebie kilka kluczowych informacji dotyczących tego, co wyraża sposób jedzenia twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli nie znalazłaś w tym artykule odpowiedzi na przyczynę specyficznego sposobu jedzenia posiłków przez twojego pieska, to napisz mi to w komentarzu na końcu wpisu. Postaram się odpowiedzieć na twoje indywidualne pytanie.

Pies je bardzo szybko

Niektóre psiaki mają to do siebie, że jedzą w bardzo szybki sposób. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że chodzi tutaj o stały sposób jedzenia, a nie o sporadyczną sytuację. Mój piesek gdy jest wyjątkowo bardzo głodny po zabawie, to również w takiej sytuacji pochłania swój posiłek z niezwykłą szybkością. Jednak jest to sytuacja, która rzadko ma miejsce.

Dlatego chciałabym się skupić na sytuacji, w której twój czworonożny przyjaciel za każdym razem gdy nastaje jego pora posiłku, je bardzo, bardzo szybko. Właściwie nie robi żadnych przerw podczas jedzenia. Jego kęsy są wyraźnie bardzo duże, co sprawia, że czasem są momenty, w których psiak zaczyna się krztusić.

Jedzenie jest przez pieska pochłaniane w całości w dosłownie kilka chwil. Co może oznaczać takie zachowanie twojego czworonożnego przyjaciela? Być może czuje się on zagrożony w kwestiach żywieniowych. Mianowicie obawia się, że jeśli nie zje swojego posiłku wystarczająco szybko, to ktoś mu go zabierze.

Takie zachowanie często jest obserwowane w przypadku psów po przejściach, np wziętych pod swoją opiekę ze schroniska. W takich miejscach pieski często rywalizują o jedzenie. Jeśli nie zjedzą swojego posiłku dostatecznie szybko, to inny psiak może zechcieć mu go odebrać.

Tak szybki sposób jedzenia przez psa może sprawiać, że u pieska może wystąpić czkawka. Jest to bardzo częsty skutek zbyt szybkiego jedzenia. Podczas tak raptownego połykania kolejnych kęsów do przełyku czworonoga dostaje się bardzo dużo pęcherzyków powietrza. W efekcie organizm psa reaguje czkawką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat występowania czkawki u psa, to odsyłam cię do innego mojego artykułu, który znajdziesz TUTAJ.

Czy należy coś zrobić jeśli twój piesek je w niezwykle szybki i łapczywy sposób? Jak najbardziej tak. Taki sposób jedzenia będzie negatywnie wpływał na zdrowie pieska, ale również jego psychikę. Zawsze pora posiłku będzie mu się już kojarzyła z czymś stresującym nawet jeśli nie ma co do tego żadnych podstaw.

Jeśli chciałabym nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela wolniej jeść, to odsyłam cię do innego wpisu, w którym prowadzę cię krok po kroku. Jest kilka sposobów na to, aby pomóc twojemu psiakowi

Pies je bardzo powoli

Przejdźmy teraz do odwrotności problemu, o którym ci przed chwilą powiedziałam, a więc bardzo wolnego jedzenia. Myślę, że każdy psi opiekun potrafi z łatwością odróżnić zwykłe, spokojne tempo jedzenia psiaka od naprawdę powolnego.

Twój psiak z bardzo dużą ostrożnością wybiera każdy pojedynczy kęs z miski, a później przeżuwa go niezwykle powoli? Niestety nie jest to normalne zachowanie. Twój psiak je swój posiłek w ten właśnie sposób nie bez przyczyny.

Bardzo powolny sposób jedzenia może wynikać z bólu, który doskwiera twojemu pupilowi podczas jedzenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele czynników. Być może twój psiak posiada w swoim pyszczku ranę, która sprawia mu ból za każdym razem gdy je swój posiłek.

Innym powodem, który może wpływać na powolne jedzenie posiłku przez psa mogą być problemy z zębami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze pieski mogą mieć problemy z uzębieniem. U szczeniaków w pewnym momencie ich życia następuje proces wymiany zębów z mlecznych na stałe. Zazwyczaj przebiega to bezproblemowo, jednak są pieski, dla których może być to bolesne. Wówczas mogą jeść bardzo powoli i z wyraźnym grymasem.

Co więcej, mleczne zęby szczeniaków bywają bardzo kruche. Dlatego bywają przypadki, że łamią się podczas gdy mały psiak coś zbyt mocno ugryzie. Jednak kruszenie się zębów zdarza się również w przypadku starszych piesków.

Złamany ząb u psa jest o wiele poważniejszą sprawą niż mogłoby się wydawać. Pozostałość zęba może mieć ostre krawędzie, które ranią pupila podczas jedzenia. Może być to właśnie przyczyną tego, że piesek bardzo wolno i uważnie je.

Pies może jeść bardzo powoli z powodu stanu zapalnego w jego pysku. Niestety istnieje wiele możliwości tego, że u twojego pieska występuje taki problem. Dlatego jeśli zauważysz u psiaka stan zapalny, to skontaktuj się z waszym weterynarzem.

W jaki sposób je twój pies

Od emocji i uczuć psa zależy to, z jaką szybkością je. Jeśli piesek  odczuwa strach przed tym, że ktoś może zabrać mu jego posiłek, je niezwykle szybko. Z drugiej jednak strony jeśli twój czworonożny przyjaciel każdy kęs przeżuwa bardzo powoli, to możliwe, że ma stan zapalny w swoim pyszczku.

A w jaki sposób je twój psiak? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
szara mata dla psa z zabawką i psem czekającym na komendę

Jakie odgłosy wydaje pies

Czy znasz wszystkie odgłosy za pomocą których twój czworonożny przyjaciel komunikuje się z tobą? Psy wyrażają swoje emocje nie tylk...

Ile godzin dziennie powinien spać pies

Twój psiak przesypia dużą część swojego dnia i zastanawiasz się czy jest to w porządku? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na t...