Czego boją się psy? - blog Akcesoria dla psów: legowiska, ubranka, miski | Sklep Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czego boją się psy?

Wszyscy wiemy, że nasi czworonożni przyjaciele niezbyt entuzjastycznie reagują na dźwięki wystrzałów fajerwerków czy grzmoty podczas burzy. Jako ich opiekunowie to do nas należy dodanie psiakom otuchy i wsparcia w stresującej sytuacji. Pomóc pupilowi możemy na wiele sposobów, ważne jednak jest aby odpowiednio szybko zorientować się że nasz piesek czegoś się boi.

pies leży na niebieskim śpiworku

Czego naprawdę boją się psy

Strach to silne napięcie wywołane bodźcem zewnętrznym lub znalezieniem się w sytuacji zagrożenia. Jest to reakcja organizmu charakterystyczna wśród ludzi jednak nie mniej rzadziej spotykana u zwierząt. Do głównych odruchów wywołanych strachem jest walka lub ucieczka. Organizm sam podświadomie podejmuje decyzję jakie postępowanie w sytuacji zagrożenia będzie najwłaściwsze w danym momencie.

Niewątpliwie psy boją się innych bodźców zewnętrznych nie mniej niż ludzie. Duża część z nich w naszych oczach może wydawać się irracjonalna i w efekcie przez nas lekceważona. Stąd też sami nieświadomie możemy przyczyniać się do niezamierzonego wywoływania u psa uczucia strachu i lęku. Znajomość słabości własnego pupila, sytuacji i rzeczy które wywołują u niego niepokój, pomoże uniknąć stresujących go sytuacji.

Co wywołuje strach u psa?

W dużej części przypadków psy boją się głośnych dźwięków i niespodziewanych odgłosów. Nie są to jednak jedyne bodźce, które wywołują u psiaka uczucie przerażenia. Warto poznać je wszystkie aby móc odpowiednio zareagować w momencie ataku lęku u pupila.

  • hałas i harmider

Zdecydowana większość psów boi się głośnych odgłosów. Lęk u psów to częsta reakcja na wybuch fajerwerków lub grzmot piorunów. Psiaki mogą przestraszyć się również hałasów sprzętów i maszyn używanych podczas remontu. Dość popularnym źródłem głośnych dźwięków, które są niemile odbierane przez psiaki jest odkurzacz.

  • postacie lub przedmioty

Psiak może przestraszyć się przedmiotów, które w naszych oczach są zupełnie niegroźne. Wbrew pozorom wielkość podmiotów budzących u psa lęk nie ma większego znaczenia. Nowy wazon w finezyjnym kształcie może wzbudzić u psiaka taki sam poziom strachu jak duża rzeźba słonia mająca potencjalnie ozdabiać nasz salon. Psiak przerazić się może zobaczoną w oddali postacią, nawet jeśli jest to ktoś, kogo zna. Bywają takie sytuacje, że pupil nie rozpozna bliskiej osoby, a dodatkowo bez większego powodu zobaczy w niej zagrożenie.

  • wspomnienia z przeszłości

Jeśli w przeszłości idąc na spacer aleją w parku wydarzyło się coś, co sprawiło, że psiak przestraszył się to mijając to miejsce pupil może czuć się nieswojo i być poddenerwowany. Psy potrafią zapamiętać sytuację, która wzbudziła u nich strach i w podobnych okolicznościach odczuwać niepokój i napięcie.

Objawy psiego lęku

Reakcja psa na lęk i strach nie zawsze jest łatwa do odczytania. Szczególnie jeśli psiaka przeraża coś, co dla nas w żadnym stopniu nie wydaje się być straszne. Zapoznanie się z lękami swojego pupila to kolejny krok w zacieśnieniu wspólnych więzi. Zrozumienie reakcji na strach pomoże, jeśli to tylko możliwe, chronić psiaka przed niepotrzebnym stresem.

Objawów strachu i lęku u psa jest kilka. Część z nich jest zupełnie oczywista jednakże są i takie gdzie prawidłowe odczytanie zachowania psiaka może nie być łatwe:

  • drżenie
  • kładzenie uszu
  • dreptanie w miejscu
  • ślinienie się, oblizywanie i ziajanie
  • chowanie się
  • próba ucieczki
  • kulenie się
  • nadpobudliwość
  • brak apetytu
  • ziewanie
  • prośba o uwagę
  • szczekanie i ujadanie

Bardzo ważna jest prawidłowa reakcja właściciela  na powyższe objawy. Przede wszystkim nie możemy karać psa za to, że coś wywołuje u niego strach. Nawet jeśli powód lęku pupila jest irracjonalny to do nas jako opiekunów należy  akceptacja i zrozumienie zachowań psiaka. Reagowanie niezadowoleniem czy agresją na przerażenie psa sprawi, że jego stres będzie jeszcze większy.

Jeśli jest to możliwe to udowodnij psiakowi, że to co wywołuje u niego strach w rzeczywistości całkowicie niegroźne. Pupil może przestraszyć się swojego odbicia w lustrze czy też ogromnej sterty prania. W naszych oczach rzeczy te są całkowicie niegroźne dlatego początkowo ciężko może nam być zidentyfikować przyczynę przerażenia czworonoga.

Powinniśmy jednak pamiętać aby nie reagować zbyt emocjonalnie na strach psiaka. Głaskanie czy przytulenie może być odebrane przez niego jako pochwała czy nagroda za swoją reakcję. Pomimo, że naszym zachowaniem chcemy pokazać psiakowi, że ma w nas wsparcie i nic mu nie grozi, to niestety tym samym działamy na jego szkodę. Taka reakcja niestety wzmacnia lęk u psa.

Jak dodać otuchy przestraszonemu psiakowi

Jeśli zauważymy, że nasz czworonożny przyjaciel dygocze bądź też kuli się ze strachu możemy pomóc mu w jeden z poniższych sposobów. Nie wszystkie rozwiązania będą dla twojego psiaka przynosić ukojenie, dlatego też obserwuj jego reakcję i w razie potrzeby wypróbuj inną metodę.

  • mów do niego spokojnym tonem

Spokojny głos właściciela to dla psiaka sygnał, że zagrożenie minęło lub go nie dotyczy. Jeśli pies zrozumie, że jego opiekun nie jest przerażony to będzie się czuł bezpieczniej.

  • przeprowadź psa w spokojne miejsce

Jeśli psiak przestraszy się hałaśliwej ulicy, rumoru dzieci na placu zabaw czy szczekającego psa na mijanym terenie zabierz go w bardziej ustronne, ciche miejsce. Pozwól mu uspokoić się i dojść do siebie.

  • głaszcz go spokojnie i nie gwałtownie

Jeśli psiak choć trochę uspokoi się możesz zacząć go głaskać. Ważne jest aby nie robić tego zbyt raptownie. Powoli przybliż się do psiaka i mówiąc do niego kojącym głosem zacznij go głaskać. W żadnym wypadku nie wykonuj zbyt nerwowych ruchów ani nie próbuj pośpiesznie przytulać pupila do siebie. Bardzo przestraszony pies może zachowywać się w niekontrolowany sposób.

  • zredukuj głośne dźwięki

Być może psiak przestraszył się odgłosów burzy, remontu u sąsiada czy też wyjątkowego harmidru panującego za oknem. W tej sytuacji postaraj się możliwie odseparować psa od źródła hałasu. W czasie burzy spróbuj włączyć relaksującą muzykę, która choć w pewnym stopniu zakamufluje odgłosy piorunów. Jeśli głośne dźwięki związane są bezpośrednio z waszym miejscem zamieszkania udaj się z psiakiem na dłuższy spacer do pobliskiego parku.

  • podaj leki zalecone przez weterynarza

Gdy psiak jest wyjątkowo niespokojny i mimo upływu czasu wciąż wydaje się być roztrzęsiony i mocno poddenerwowany podaj mu leki działające uspokajająco. Jest to jednak opcja ostateczna i jeśli jest taka możliwość nie warto się na nią decydować. Leki uspokajające powinny być polecone przez weterynarza po zapoznaniu się ze stanem zdrowia psa i jego dotychczasową historią medyczną.

  • wizyta u weterynarza

W przypadku wyjątkowo nasilonych i nie słabnących objawów przerażenia i strachu zabierz psiaka na obserwację do weterynarza. Być może źródło lęku jest bardziej poważne niż pierwotnie przypuszczaliśmy i pies potrzebuje pomocy specjalisty.

Bądź dla swojego psa prawdziwym przyjacielem

W chwili strachu nasz psiak szuka oparcia u innych, zazwyczaj u swojego właściciela, gdyż jest to osoba, którą darzy największym zaufaniem. Jeśli nie dostanie oczekiwanej pomocy od swojego opiekuna stanie się nieufny w stosunku do niego.

Jak więc powinniśmy się zachować, gdy widzimy poczucie zagrożenia w oczach pupila? Przede wszystkim powinniśmy pokazać pupilowi, że ma w nas oparcie. Dodajmy mu otuchy, akcentując swoją postawą, że zagrożenie minęło i nie ma się czego obawiać. Takie zachowanie będzie najlepszym aktem przyjaźni jaki możemy w tych trudnych dla niego chwilach mu okazać.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup