Co zrobić gdy mój pies boi się dzieci - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Co zrobić gdy mój pies boi się dzieci

Jak poradzić sobie z psiakiem, który boi się dzieci? Przede wszystkim zastanów się jaki jest powód tego zachowania. Wiedza ta pozwoli ci zrozumieć dlaczego twój piesek stara się unikać kontaktów z najmłodszymi. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci pomóc mu w pokonaniu drzemiącego w nim strachu. Pamiętaj jednak, że twój psiak nie musi od razu lubić dzieci. Jeśli pomożesz mu je akceptować będzie to duży sukces.

Pies boi się dzieci

Relacja psa z małymi dziećmi może być różna. Bywają przypadki, gdy psiak uwielbia spędzać czas z dziećmi. Czerpie z tego ogromna radość, a jednocześnie wie, jak się zachować aby nie przestraszyć małej osóbki. Niestety bywa również tak, że pies boi się dzieci.

Wiele piesków charakteryzuje się dość obojętnym stosunkiem względem dzieci. Uściślając, nie ma dla nich znaczenia, czy mają do czynienia z osobą dorosłą, czy dzieckiem. Każdego bez względu na wiek traktują w podobny sposób.

Niestety oczywiście zdarzają się również przypadki gdy psiak ma raczej mocno negatywne podejście do dzieci. Tutaj możemy rozróżnić dwie różne postawy psów. Niektóre psiaki zwyczajnie nie lubią dzieci, są do nich niezbyt dobrze nastawione i starają się unikać wspólnego spędzania czasu.

Jednakże część psów boi się dzieci. Wywołują u nich uczucie stresu i niepokoju. Dlaczego tak się dzieje i z czego może to wynikać? Postaram się tobie odpowiedzieć na to pytanie.

Co wywołuje strach u psa na widok dziecka

Pies może bać się dzieci z kilku powodów. Chcąc rozwiązać ten problem musisz ustalić jego źródło. To podstawa jeśli chcesz zrozumieć zachowanie twojego czworonożnego przyjaciela.

Zastanów się czy twój pupil od zawsze boi się dzieci. Czy może jesteś w stanie określić moment, w którym jego postawa w stosunku do najmłodszych uległa gwałtownej zmianie? Pomyśl czy twój psiak reaguje strachem na wszystkie napotkane dzieci, czy może tylko niektóre.

Istotne jest również uzmysłowienie sobie jak reaguje pies w sytuacji stresu wywołanego obecnością dzieci. Odnosi się z agresją czy za wszelką cenę stara się schować w odległe miejsce? To jak twój pisak reaguje na obecność dzieci ma także odwzorowanie w tym, jaka jest jego postawa względem nich.

Trauma z przeszłości

Jedną z przyczyn strachu występującego u psów jest poczucie zagrożenia ze strony najmłodszych. Być może twój piesek w przeszłości doświadczył bardzo niemiłych doświadczeń, w których główną rolę grało dziecko, czy też więcej dzieci. Przykre wspomnienia mogą głęboko zapaść w pamięć psiakowi i w konsekwencji rzutować na jego podejściu do dzieci jeszcze przez wiele lat później.

Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Małe dzieci podczas kontaktu z psem powinny znajdować się pod stałą kontrolą opiekunów. Często obawia się o bezpieczeństwo dziecka w zestawieniu z czworonogiem. Niestety zapominamy, że sytuacja może wyglądać wręcz odwrotnie i to nasi najmłodsi również mogą zrobić krzywdę pieskowi.

Jeśli dziecko nie ma obycia w postępowaniu z czworonogiem jest bardzo prawdopodobne, że będzie próbować traktować go jak jedną ze swoich zabawek. W efekcie może ciągnąć psiaka za uszy czy ogon, lub sprawiać mu w inny sposób fizyczny ból.

Piesek nie rozumie, że dziecko nie chce go skrzywdzić, a jedynie zależy mu na wspólnej zabawie. Odbiera to jako atak w swoim kierunki. W konsekwencji zaczyna bać się również innych dzieci gdyż obawia się, że zachowają się w stosunku do niego w podobny sposób. W ten sposób piesek po prostu przyjmuje postawę obronną i stara się unikać zagrożenia.

Zachowanie dzieci względem psa

Dla psiaków, które nie wychowywały się w domu wraz z małymi dziećmi niektóre zachowania najmłodszych mogą być nieznane i zarazem obce na tyle, że wywołują u nich niepokojów.

Dla psów zachowanie własnej przestrzeni jest bardzo ważne. Ty jako opiekun czworonoga wiesz to, dzięki czemu potrafisz postępować z psiakiem w codziennym życiu.

Dzieci nie rozumieją potrzeby psiaków do posiadania nienaruszalnej strefy komfortu. Co więcej, najmłodsi w większości przypadków będą chcieli pobawić się z nowo poznanym psim przyjacielem. Taka sytuacja często jest powodem do powstania wielu nieporozumień i zgrzytów. Pies boi się konfrontacji z dziećmi, ponieważ takie spotkanie wywołuje u niego dyskomfort i stres.

Podejście dorosłych do relacji pies – dziecko

Zdarza się, że rodzice w obawie o bezpieczeństwo dziecka starają się izolować je od psa będąc w przeświadczeniu, że psiak z pewnością będzie chciał wyrządzić mu krzywdę.

Pupil czuje barierę, która została wykreowana, aczkolwiek nie rozumie powodów jej powstania. Pies może odebrać to jako sygnał mówiący o tym, że powinien obawiać się kontaktu z dzieckiem.

Będąc w przeświadczeniu, że opiekunowie chcą dla niego jak najlepiej decyduje się podążać za ich śladem i trzymać na dystans. Niestety w efekcie psiak boi się dzieci, ponieważ są one dla niego czymś zupełnie obcym, nieznanym. Postępując w ten sposób sam tworzysz negatywne relacje między psem, a dzieckiem.

Jak postępować gdy pies boi się dzieci

Znając przyczynę strachu pupila możesz podjąć odpowiednie kroki aby oswoić twojego psiaka z obecnością dzieci.

Jeśli twój pupil boi się ze względu na traumę z przeszłości czy też dlatego, że do tej pory nie miał możliwości kontaktu z maluchami, musisz postępować małymi kroczkami. Przede wszystkim psiak musi oswoić się z samą obecnością dzieci zanim będzie mógł je zaakceptować.

Znajomy zapach

Psy mają bardzo rozwinięty zmysł węchu. Możesz zapoznać pupila z zapachem dzieci aby dzięki temu był mu znajomy i rozpoznawalny.

Jeśli chcesz przekonać psiaka do dzieci zadbaj o to, aby początkowo ich relacja była mocno ograniczona. Kontakt zredukuj do przebywania w jednym otoczeniu aby pupil mógł stopniowo przyzwyczaić się do obecności dzieci.

Wspólna zabawa

Dopiero wówczas gdy Twój czworonożny przyjaciel oswoi się z dziećmi, możesz pozwolić na interakcję między nimi. Wspólna zabawa będzie doskonała na przełamanie lodów. Pamiętaj jednak, że ty również musisz w niej uczestniczyć.

Jeśli psiak zrozumie, że dziecko to wspaniały towarzysz zabaw, to łatwiej będzie mu wyzbyć się drzemiącego w nim uczucia strachu. Proces akceptacji dzieci przez psa powinien być stopniowy. W przeciwnym wypadku nie odniesie oczekiwanych skutków.

Do wspólnej zabawy świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju maskotki. Dziecko będzie wiedziało, że pluszak oznacza zabawę. Świetnie sprawdzą się zabawki z szeleszczącym wkładem takie jak DUMBO, TOFFI czy FELIX od Bowl&Bone Republic.

Brak presji

Jeśli będziesz próbować na siłę i za wszelką cenę przekonać twojego pieska do kontaktu z dziećmi, to niestety może to przynieść przeciwny efekt. Pupil czując presję z twojej strony jeszcze bardziej zamknie się w swoich obawach i strachu.

Nie każdy pies musi lubić dzieci

Pamiętaj, że przecież nie każdy psiak musi lubi dzieci. Tak jak ludzie psy mają swoje preferencje z którymi trudno dyskutować. W niektórych przypadkach akceptacja dziecka ze strony pupila będzie już znacznym osiągnięciem.

Wraz z akceptacją można powiedzieć, że relacja pies – dziecko jest ustabilizowana, a na tym przecież powinno wszystkim najbardziej zależeć. To, że twój pies boi się dzieci może wynikać po prostu z jego strachliwego charakteru. Niektóre pieski bywają bardzo nieśmiałe i lękliwe.

A jak wygląda relacja twojego pieska z dziećmi? Darzy je sympatią, czy może stara się ich unikać, lub też właśnie boi się ich?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

5 komentarzy do “Co zrobić gdy mój pies boi się dzieci

  1. Moj pies szczeka na dzieci jak je widzi albo jak jada na rowerze czy na hulajnodze czy idą pieszo. A jak biegną czy krzyczą to szczeka tak jak by czul zagrożenie.

    1. Zdecydowanie proszę udać się do behawiorysty. Powinien szybko pomóc psiakowi z opanowaniem tego lęku 🙂

  2. Nie wiem co mam robić to jest owczarek niemiecki 8 mies boje się że kiedyś moze komuś zrobić krzywdę jakiemuś dziecku proszę o poradę i pomoc

    1. Proszę koniecznie udać się do behawiorysty. Mam nadzieję, że szybko pomoże ułożyć psiaka i problem zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup