Samodzielność jest bardzo ważną kwestią w życiu twojego czworonożnego przyjaciela. Bez niej twój piesek może mieć problem aby poradzić sobie w wielu, wydawać by się mogło prostych i prozaicznych sytuacjach. Samodzielność ma również ogromny wpływ na pewność siebie twojego pieska.
Odnosisz wrażenie, że twój piesek jest mało samodzielny? Jeśli tak to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Opowiem ci o tym, dlaczego twój pupil może zachowywać się w ten sposób. Podpowiem co możesz zrobić aby twój czworonożny przyjaciel stał się bardziej samodzielnym i pewnym siebie psem.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Samodzielność ma wpływ na pewność siebie psa
- Dzięki samodzielności twój psiak nie stresuje się nieprzewidzianymi sytuacjami
- powinnaś uczyć psa samodzielności od samego początku
Samodzielny pies
Każdy psi opiekun stara się jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Gdy mamy do czynienia z szczeniakiem, na wiele spraw patrzymy bardzo pobłażliwie. Niestety jeśli odpowiednio wcześnie nie zaczniemy traktować pupila jak dorosłego, to nasz pies będzie mało samodzielny.
Oczywiście nie zrozum mnie źle. Nie mam tutaj na myśli tego, że od tej pory twój psiak ma sam wyprowadzać się na spacer lub przygotowywać sobie jedzenie. Mowa jest o czynnościach z waszego codziennego życia, które twój psiak z całą pewnością mógłby robić samodzielnie.
Chcę również wspomnieć o samodzielności w postawie psa wobec innych, zarówno ludzi jak i czworonogów. Niektóre pieski poprzez zbytnią nadopiekuńczość właścicieli czują strach i obawę przed każdą nowo napotkaną osobą.
Samodzielny pies w codziennym życiu
W pierwszej kolejności skupmy się na tym, jak wygląda twoje codzienne życie z pieskiem. Czy może są sytuacje, w których wyręczasz swojego czworonożnego przyjaciela? A może robisz to nieświadomie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy?
Jedzenie
Mając pod swoją opieką małego szczeniaka musimy karmić go w sposób odpowiedni dla etapu w jakim się znajduje. Jedzenie powinno być dość miękkie i łatwe do gryzienia. Mały piesek może jeszcze nie rozumieć w jaki sposób jeść z miski, więc w takiej sytuacji możemy pomóc mu karmiąc go ręką. Wszystko to jest jak najbardziej normalne w przypadku szczeniaków.
Problem pojawia się wtedy, gdy twój piesek zaczyna dorastać, a ty wciąż traktujesz go jak małego szczeniaczka. W efekcie twój pupil bardzo często buntuje się podczas jedzenia, które znacznie bardziej smakuje mu podawane z twojej ręki. Na dłuższą metę taka forma jedzenia może być bardzo uciążliwa i nie wychowawcza.
Jak sobie z tym poradzić? Jeśli twój pupil danego dnia znów uparcie nie będzie chciał samodzielnie jeść jedzenia ze swojej miski, spróbuj zamienić posiłek w formę zabawy.
Na rynku akcesoriów dla psów istnieje wiele produktów, których działanie polega na tym, że w środku zabawki umieszczamy jedzenie pieska, a jego zadaniem jest dotarcie do niego i zjedzenie. Tego rodzaju zabawki tworzone są z myślą zarówno o suchych smakołykach jak i mokrej karmie.
Innym impulsem do tego, aby twój pupil ochoczo i samodzielnie jadł jest zmiana jego miski. Odrzuć w kąt miskę, którą twój psiak zna jeszcze z szczenięcego okresu. Niech zmiana miski będzie dla niego początkiem wejścia w nowy, dorosły etap.
W tej sytuacji doskonale sprawdzi się elegancka miska dla psa DUO od Bowl&Bone Republic. Jej wyjątkowy design z pewnością przekona twojego pieska do samodzielnego jedzenia.
Miska dla psa
DUO szara
od 289,95zł
Spacery i pokonywanie przeszkód
Ten problem wychowawczy psiaków jest mi bardzo bliski, ponieważ mój pupil mocno dał mi w kość w tym aspekcie. Gdy mój piesek był jeszcze szczeniakiem, bardzo często brałam go na ręce jeśli tylko zauważyłam, że jego małe łapki zmęczyły się zbyt długim spacerem. Wówczas drogę powrotną do domu pokonywał w moich objęciach.
Niestety z biegiem czasu mój pupil nieco podrósł ale uwielbienie do noszenia na rękach zostało. Bardzo często podczas wspólnych wyjść ostentacyjnie siadał na środku ścieżki i nie chciał iść dalej. Efekt był tego taki, że musiałam brać go na ręce i w ten sposób kończyło się nasze wspólne wyjście. Gdy w końcu zrozumiałam, że tak dalej być nie może postanowiłam to zmienić.
W przypadku mojego pupila skuteczne okazało się opanowanie przez niego komendy do nogi. To w jaki sposób możesz nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela wykonywać to polecenie znajdziesz w artykule TUTAJ.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pokonywania przez pieska różnego rodzaju przeszkód, takich jak wejście po schodach, czy też przejście przez nieco wyższy próg. Dla szczeniaka jest to naprawdę trudna do pokonania bariera. Jednak, gdy piesek dorośnie nie powinien mieć z tym problemu. Właśnie, nie powinien ale być może będzie próbował wymusić na tobie pomoc w pokonaniu przeszkody.
Jak możesz sobie poradzić z takim pupilem? Jest na to jedna, skuteczna metoda, która jednak będzie wymagała od ciebie dużo silnej woli. Twoim zadaniem będzie ignorowanie psiaka. Wiem, że odmówienie czegokolwiek swojemu czworonożnemu przyjacielowi jest naprawdę trudne.
Musisz mi jednak uwierzyć, twój psiak z pewnością jest w stanie samodzielnie wejść po schodach. Jeśli zda sobie sprawę, że na nic czekanie, aż zrobisz to za niego, w końcu zrobi to sam, chcąc dostać się na wyższe piętro.
Samodzielny pies w kontaktach z innymi czworonogami
Skupmy się teraz na braku samodzielności twojego psiaka podczas kontaktów z innymi pieskami, a także ludźmi. Jeśli twój pupil nie potrafi nawiązywać relacji z innymi czworonogami, to powinieneś zastanowić się jak możesz mu pomóc w tej sytuacji.
Zastanów się, czy twój pupil charakteryzuje się wycofaną postawą wobec innych piesków od zawsze, czy może od jakiegoś momentu. Być może doświadczył przykrej sytuacji związanej z innym czworonogiem i od tego czasu nie potrafi zaufać innym pieskom. Jeśli tak to dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc behawiorysty.
Dlaczego? Psia psychika potrafi być bardzo skomplikowana. Pieski są bardzo pamiętliwe, jeśli ktoś zrobi im krzywdę potrafią trzymać w sobie traumę przez naprawdę długi czas.
Może twój pupil jest sceptyczny wobec innych psów bez wyraźnego powodu? Jeśli tak, to nie staraj na siłę zaprzyjaźnić go z innym pieskiem. To on sam musi podjąć decyzję o tym, że zechce nawiązać z kimś relacje. Dobrym rozwiązaniem dla takiego pieska będzie wizyta w wybiegu dla psów. Spośród wielu spacerujących tam piesków twój pupil z pewnością znajdzie kompana, który będzie odpowiadał mu temperamentem.
Mój pies jest sceptyczny wobec ludzi
Przede wszystkim chcę żebyś wiedziała, że twój psiak wcale nie musi być otwarty na wszystkie nowe znajomości. Jeśli jednak każde spotkanie z kimś z poza waszej rodziny twój pupil spędza na twoich kolanach, to jednak warto coś temu zaradzić.
Praktycznie każdy piesek uwielbia smakołyki. Może być to wspaniały sposób na przełamanie pierwszych lodów pomiędzy twoim pupilem, a nową osobą. Twój piesek z pewnością obdarzy dozą zaufania kogoś, kto częstuje go jego ulubionymi przysmakami. Nie zalecam jednak podawania jedzenia psiakowi bezpośrednio z ręki. Może być to dla niego zbyt stresujące. Poproś taką osobę, aby położyła przysmak tuż pod łapkami pieska.
Pierwsze lody przełamane i co dalej? Wspólna zabawa to skuteczny sposób na zacieśnianie więzi z psiakiem. Jeśli twój piesek wydaje się być dość niechętny możesz początkowo przyłączyć się do wspólnej zabawy. Doda to twojemu pupilowi otuchy. Gdy twój psiak poczuje się już pewnie w zabawie z nową osobą, możesz powoli wyłączyć się ze wspólnej aktywności.
Czy mało samodzielny pies to problem?
Osobiście uważam, że tak. Traktowanie dorosłego psa jak małego szczeniaka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Piesek szybko zrozumie, że skoro jesteś pobłażliwa wobec niego, to dlaczego nie mógłby tego wykorzystywać dla własnej wygody.
Uwielbiam dbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Istnieje jednak różnica pomiędzy dobrym, a nadopiekuńczym właścicielem.
A ty jakie masz podejście do wychowywania twojego pieska? Pozwalasz mu być samodzielnym, czy może starasz się we wszystkim go wyręczać?
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Mój psiak czasami “hamował” na chodniku. Ale jak wyjmowałam smakołyk nagle odzyskiwał siły :)))
Spryciarz … tez to znam 🐶😎
Chika w pewnym momencie zaczęła wymuszać na mnie pomoc w wejściu po schodach. Trudno było mi o stanowczość, ale to jedyna droga do sukcesu. Pomogły w tym nagrody i konsekwencja. Szybko przekonałam się, że jest w stanie samodzielnie pokonać każdy stopień 🙂
Konsekwencja jest bardzo ważna. Brawo!
Pies wyczuwa słaby harakter opiekuna i zaraz to wykorzystuje. Ja też nie jestem zbyt konsekwentna co do zachowań mojego pupila Kończy się tak że idziemy tam gdzie on chce.
Psy to bardzo mądre stworzenia. Troszkę cierpliwości i wszystko się na pewno uda ❤️🐶