×

Brak produktów w koszyku.

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

8 minutes


Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pies pokazuje nam uczucia, które towarzyszą mu w danej chwili, a także swój stosunek do innej osoby lub innego czworonoga. Ogon psa potrafi wyrażać zarówno strach, radość jak i obojętność naszych czworonożnych przyjaciół. Skoro tak wiele emocji pies ukazuje swoim ogonem, warto nauczyć się czytać, co ma do powiedzenia, nie uważasz?
co oznacza merdanie ogonem u psa

Co mówi psi ogon

Jak twój psiak wyraża swoje uczucia? W dużej mierze za pomocą swojego ogona. Choć wydawać by się mogło, że wie to każdy z nas, to niestety nie zawsze potrafimy dobrze odczytać intencje psiaka. Bardzo często powielanym przekonaniem jest stwierdzenie, że pies macha ogonem tylko, gdy czuje radość i szczęście. Czy tak jest w rzeczywistości? Niezupełnie. Co więc mówi nam psi ogon?

Dla kogo psiak merda ogonem

Piesek merda ogonem dla nas, innych ludzi bądź zwierząt, które znajdują się w jego bliskim towarzystwie. Tak więc najogólniej rzecz ujmując twój piesek nie macha ogonem dla siebie. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ dzięki niej dowiadujemy się więcej o działaniu psychiki psa.

– twój pies macha ogonem, aby komuś zakomunikować swój nastrój w danej chwili,

machanie ogonem u psa nie jest odruchem bezwarunkowym, jaki jest wywoływany w danej emocjonującej sytuacji,

– jeśli twój pies znajdowałby się sam w pomieszczeniu to pomimo, że dla przykładu będzie czuł radość, to nie będzie machał ogonem, gdyż wie, że nie ma w pobliżu nikogo, z kim mógłby podzielić się tą informacją.

Na co zwrócić uwagę obserwując psi ogon

Jeśli chcesz odczytać intencje i nastrój swojego pieska poprzez obserwację jego ogona, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

– ruch ogona,
– pozycja w jakiej ogon się znajduje,
– postawa ciała i mimika  psa,
– sytuacja w jakiej się znajdujecie.

Każda z tych wytycznych jest bardzo ważna i ma bezpośredni wpływ na poprawne odczytanie intencji psiaka. Dlatego też osobiście uważam, że nie jest prostą sprawą umiejętne odczytywanie emocji swojego pieska bez posiadania wiedzy na ten temat.

Każdy psi opiekun powinien zapoznać się z tymi  zasadami, żeby móc w pełni świadomie odpowiedzieć sobie na pytanie, co mówi psi ogon.

co oznacza machanie ogonem u psa

1. Ruch ogona czyli kierunek, w którym pies merda ogonem

Możemy wyróżnić dwa kierunki machania ogonem przez psiaka. Bardziej potocznie mówiąc, twój pupil może merdać ogonem w którąś stronę bardziej. Jest to uwarunkowane tym, jakie emocje przemawiają w danej chwili przez czworonoga.

W zależności czy dana sytuacja jest przez niego odbierana pozytywnie lub negatywnie, to analogicznie pobudzana jest jego lewa lub prawa półkula mózgu.

Gdy pies odczuwa radość aktywuje się jego lewa półkula mózgu. W efekcie możesz zaobserwować, że będzie on wówczas bardziej intensywnie kierować swój ogon w prawą stronę. Z drugiej jednak strony w przypadku, gdy twój pies odczuwa złość i przypływ agresji, uaktywnia się jego prawa półkula mózgu. Tym samym twój piesek merda ogonem bardziej w lewą stronę.

Nasze czworonogi używają tego sposobu komunikacji w dużej mierze wobec innych piesków. Warto tutaj wspomnieć, że psy potrafią odczytywać wzajemne intencje nawet jedynie poprzez obserwacje kierunku machania ogonem.

2. Co oznacza pozycja w jakiej znajduje się psi ogon

Możemy rozróżnić trzy podstawowe pozycje w jakich może znajdować się psi ogon: uniesiony ku górze, opuszczony w dół lub też neutralny. Każda z tych sytuacji będzie wskazywać inne intencje twojego czworonoga.

Ogon psa uniesiony do góry

Ogon to jeden z głównych przekaźników emocji twojego psa. Co więc oznacza ogon uniesiony ku górze?  Przede wszystkim fakt, że twój piesek  czuje się pewny swego i nie boi się stawić czoła innym czworonogom. Taka pozycja ogona świadczy o jego podekscytowaniu daną sytuacją.

Bardzo często odbieramy merdanie ogonem u psa jako oznakę radości i szczęścia psiaka. Oczywiście w wielu przypadkach będzie to pokrywało się z prawdą. Jednakże musisz zdawać sobie sprawę, że twój piesek może reagować w ten sposób również w sytuacjach, gdy jego zamiary wcale nie są przyjazne.

Jak wcześniej wspominałam pies w ten sposób emanuje swoją pewnością siebie. Chce zakomunikować czworonogom spotkanym na swojej drodze, że w razie potrzeby jest w pełnej gotowości do konfrontacji.

Jak więc możesz odróżnić od siebie te dwie, można śmiało stwierdzić skrajne sytuacje?Jeśli twój pies jest nastawiony bojowo jego ogon będzie sztywny, a ruchy które nim wykonuje mniej intensywne.

Cieszący się psiak jest przede wszystkim bardziej wyluzowany i swobodny w swoich ruchach. Dotyczy to właśnie również sposobu poruszania się jego ogona.

opuszczony ogon u psa

Opuszczony ogon psa

Już wiesz, że pozycja ogona twojego psa świadczy o poziomie jego pewności siebie. Gdy psi ogon znajduje się on w bardzo niskiej pozycji oznacza to, że piesek czuje strach i niepokój. Możesz wówczas zauważyć, że piesek ma wręcz zawinięty ogon pod siebie.

Jeśli jednak ogon znajduje się w dość niskiej pozycji, a dodatkowo piesek lekko i nieśmiało nim porusza, oznacza to, że pupil nie ma pewności co do intencji drugiej osoby.

Brak zaufania sprawia, że pies zachowuje pełną czujność i stara się ocenić jakie dana osoba lub czworonóg ma względem niego zamiary.

Ogon w neutralnej pozycji

Kiedy możemy powiedzieć, że ogon psa znajduje się w neutralnej pozycji? Wówczas, gdy jest on mniej więcej na wysokości grzbietu czworonoga.

Taka pozycja psiego ogona, jeśli towarzyszy jej merdanie, oznacza między innymi zaciekawienie, radość, pozytywne nastawienie. Łatwo zauważyć, że ciało twojego pieska jest wtedy wyraźnie rozluźnione. Piesek cieszy się całym sobą.

Jeśli jednak ogon jest sztywny, a całe ciało twojego czworonoga spięte może być to wynikiem wzmożonej czujności u psa. Jest on zaniepokojony sygnałami, które do niego  docierają, a jednocześnie nie jest jeszcze w stanie poprawnie ocenić ich intencji.

U psa naprężony ogon w pozycji neutralnej możesz bardzo często zauważyć podczas tropienia lub polowania.

Zwróć na to uwagę podczas wspólnej zabawy. Z pewnością zauważysz, że gdy psiak znajdzie to, czego szukał zaczyna wesoło merdać ogonem.

Mój pupil uwielbia zabawę w chowanie ulubionych zabawek w domu. Moim zadaniem jest schować zabawkę pod jego nieobecność w pomieszczeniu, a jego późniejsze wytropienie jej.

Najlepiej użyć ulubionej zabawki pieska, ponieważ bardzo dobrze zna on jej zapach. Dlatego też podczas naszych zabawach najczęściej wybieramy mięciutką zabawkę dla psa TOFFI o kształcie renifera od Bowl&Bone Republic.

3. Postawa ciała i mimika w połączeniu z zachowaniem ogona

Twój pies wyraża i komunikuje swoje emocje całym sobą. Dlatego też tak ważne jest aby pamiętać, że nie możemy oceniać intencji psa jedynie poprzez obserwację ogona.

Postawa ciała psa oraz jego mimika stanowi bardzo ważne uzupełnienie do pozycji w jakiej znajduje się ogon. Opierając się tylko na jednym z tych sposobów wyrażania emocji przez psa, możemy błędnie je odczytać.

Postawa psa ma ogromne znaczenie. Jeśli widzisz, że twój psiak stoi sztywno na łapach i jest wyraźnie spięty to nie daj się zwieść temu, że jednocześnie merda podniesionym ogonem. Jest to niepodważalna oznaka tego, że coś jest nie w porządku, a w razie potrzeby psiak jest gotów do podjęcia konfrontacji.

4. Ocena sytuacji w jakiej znalazł się pies

Pamiętaj, że zanim skupisz się na ocenie tego, co mówi psi ogon, zastanów się w jakiej sytuacji znajduje się twój czworonóg. Może mieć to ogromny wpływ na racjonalność jego zachowania.

Jeśli uczestniczy on w wydarzeniu, które jest dla niego nowe i jednocześnie mocno poruszające oraz emocjonujące, to jest bardzo prawdopodobne, że jego ciało może reagować w sposób niezasadny.

W takiej sytuacji machanie uniesionym ogonem czy też podkulenie go pod siebie może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistym odczuciu psiaka. Psem targa zbyt dużo uczuć jednocześnie przez to jego ciało nie nadąża z wysyłaniem światu zewnętrznemu komunikatu.

Komunikacja psa poprzez ogon

Dla twojego psa najprostszym sposobem okazywania swoich emocji jest komunikacja za pomocą ogona. Dlatego też jako dobry właściciel powinieneś potrafić poprawnie odczytywać jego intencje. Co więcej, jest to umiejętność bardzo przydatna w codziennym życiu.

Na swojej drodze bardzo często spotykamy różne psiaki. Dobrze wiedzieć jak wygląda komunikacja psa, żeby zrozumieć co mają nam do powiedzenia.

Jeśli interesuje cię ten temat sprawdź TUTAJ artykuł, w którym opowiadam również o innych sygnałach jakie wysyłaj nam czworonogi.

A dla ciebie odczytywanie emocji pupila poprzez obserwacje jego ogona jest łatwe czy trudne?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 35
Loading...

8 komentarzy to “Co mówi psi ogon – komunikacja psa”

  1. Iwona pisze:

    Ciekawy artykuł, ale proszę o sprostowanie błędu w tekście. W którą stronę w końcu kieruje się ogon gdy kieruje nim prawa, a kiedy lewa półkula mózgu?
    Lewa – lewa, prawa – prawa. Czy na przemian?

    Gdy pies odczuwa radość aktywuje się jego lewa półkula mózgu. W efekcie możesz zaobserwować, że będzie on wówczas bardziej intensywnie kierować swój ogon w prawą stronę. Z drugiej jednak strony w przypadku, gdy twój pies odczuwa złość i przypływ agresji, uaktywnia się jego prawa półkula mózgu. Tym samym twój piesek merda ogonem bardziej w prawą stronę.

  2. Psotka pisze:

    A co jeśli piesek kręci ogonkiem w kółko jak wiatraczek? Co to oznacza?

  3. Psotka pisze:

    Witam.
    A co jeśli piesek kręci ogonkiem w kółko jak wiatraczek? Co to oznacza?
    Pozdrawiam.

    • klaudia pisze:

      Jeśli jest to widocznie swobodny, zamaszysty ruch, a przy tym Twój piesek porusza również biodrami lub wręcz całym sobą, to jest to również oznaka radości.

  4. Monika pisze:

    A co jeśli mój pies praktycznie wcale nie macha ogonkiem? Jeśli już to zdarza się to BARDZO rzadko, i jest to bardzo delikatny ruch, zdecydowanie nie nazwałabym tego szczęśliwym machaniem/ merdaniem. Zastanawiam się czy ten ogonek nie jest uszkodzony, ale nie zauważyłam żadnego obrzęku/ śladu świadczącego o jakiejś ranie. Mój piesek jest jeszcze młody- ma 9 miesięcy, w inny sposób okazuje radość, umiem to odczytać, jednak ten ogon mnie martwi, zwłaszcza, że szczeniaczki zazwyczaj wyjątkowo często okazują radość za pomocą ogona. Jeśli taka jego natura, ok, ale obawiam się czy wszystko z Maluchem w porządku.

  5. Monika pisze:

    Dodam, że mój szczeniak to Jack Russell Terrier- jak wiadomo, wyjątkowo energiczne psy, co w kontekście tego „pasywnego” ogonka jeszcze bardziej mnie martwi.

    • Klaudia pisze:

      Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że ogon może być uszkodzony, koniecznie poproś o sprawdzenie tego weterynarza. Jeśli wszystko będzie z nim w porządku, to być może twój pupil nie wyrobił w sobie jeszcze odruchu machania ogonem gdy się cieszy. Nie oznacza to wcale, że nie jest szczęśliwy czy radosny. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jakie rasy psów mają włosy

Dla osoby cierpiącej na alergię związaną z psią sierścią, jedyną możliwością na posiadanie czworonożnego przyjaciela jest wybór...