×

Brak produktów w koszyku.

Buldożek francuski pod lupą

Jeśli cenisz sobie pieski wyjątkowo wesołe i towarzyskie, to obcowanie z buldożkiem francuskim przyniesie ci ogromną radość. Rasa ta jest bardzo oddana swoim opiekunom, niezwykle ich w sobie rozkochując. Psiaki te uwielbiają wspólne zabawy i aktywne spędzanie czasu nie wymagające jednak ogromnego wysiłku fizycznego.

legowisko mata dla psa chill olive zielona bowl and bone republic ls1sa

Buldożek francuski – krótka charakterystyka

Buldog francuski to doskonały towarzysz. Psiak bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i jest z nim wyjątkowo zżyty. Ich wesołe usposobienie i rodzinny charakter doskonale ze sobą współgrają sprawiając, że buldożki francuskie dobrze czują się w domu z dziećmi. Domownicy postrzegają je jako psiaki bardzo pogodne z pozytywnym nastawieniem. Zaliczamy je do grupy małych psiaków.

Historia rasy

Historia przedstawicieli tej rasy sięga mniej więcej połowy XIX wieku, gdy to we Francji pojawiły się psy wyglądem zewnętrznym przypominające znane nam dzisiaj buldożki. W wyniku krzyżowania z innymi rasami, w tym między innymi z mopsami, wykształciła się rasa znana nam właśnie jako buldog francuski. Psiaki te stały się bardzo popularne we Francji w ówczesnym czasie, szybko zmieniając status psów, których zadaniem było tępienie gryzoni, do ulubieńców środowiska paryskiej burżuazji. W roku 1898 oficjalnie ustanowiono wzorzec tej rasy. II wojna światowa mocno obniżyła liczebność populacji buldożków francuskich. Na szczęście wiele lat pracy hodowców pozwoliło odbudować mnogość rasy.

Opis wyglądu

Buldożki francuskie klasyfikuje się do grona małych psów. Ich przeciętna wielkość waha się między 25 a 35 centymetrów. Wielkość głowy jest stosunkowo adekwatna do reszty ciała. Ma kształt zbliżony do kwadratu, ze spłaszczonym pyskiem. Uszy  średniej wielkości, zaokrąglone na końcach znajdują się w pozycji stojącej. Oczy u tej rasy są wyjątkowo duże i wyraziste. Ogon u buldożków zazwyczaj jest krótki i lekko zakręcony. Szyja jest stosunkowo krótka, bez wiszącego podgardla. Tułów wygląda na dość masywny i umięśniony. Łapki wielkościowo proporcjonalne do reszty ciała. Przeciętna waga plasuje się między 8 a 15 kilogramami.

Sierść u buldożków francuskich jest stosunkowo krótka i gładka. Przylega bezpośrednio do ciała psiaka. W dotyku jest lekko sztywna. Rozróżniamy 4 rodzaje umaszczenia buldożków: beżowe, czarne, brązowe oraz biało-czarne.

Charakter buldożka francuskiego

Psiaki tej rasy przede wszystkim uznawane są za niezwykle oddanych pupili. Opiekunowie są dla nich wyjątkowo ważni. Czworonogi towarzyszą im w każdej możliwej sytuacji czując się w ich obecności najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Buldożki są niezwykle uczuciowe, darzą miłością i przywiązaniem wszystkich członków rodziny. Doskonale radzą sobie w obecności dzieci. Charakteryzują się w stosunku do nich ogromną cierpliwością i łagodnością. Czują się związane i odpowiedzialne za swoją rodzinę.

Buldożki uwielbiają być przytulane i głaskane, są ogromnymi pieszczochami. Oczekują ciągłego okazywania uczuć i również same starają się okazywać swoje oddanie opiekunom. Od swoich domowników domagają się uwagi, spędzania razem czasu. Obcych traktują z rezerwą, jednakże nie są w stosunku do nich agresywne. Jeśli gość wzbudza ich zaufanie chętnie pozwolą się głaskać lub zaproszą do wspólnej zabawy.

Ich usposobienie zdecydowanie można uznać za wyjątkowo pogodne i wesołe. Uwielbiają wspólną zabawę, która sprawia im ogromną radość i satysfakcję. Najlepsza forma spędzania wolnego czasu wiąże się z aktywnością w towarzystwie opiekunów. Bez względu na to czy będzie to wspólna zabawa czy jedynie spacer w parku, buldożki czują największą satysfakcję spędzając czas w towarzystwie swoich najbliższych.

Rasa ta nie wymaga specjalnych warunków mieszkaniowych. Doskonale odnajdą się zarówno w domu jak i mieszkaniu. Buldożek szczeka stosunkowo mało i głównie w określonych sytuacjach. Dlatego też ta rasa jest uznawana za świetną opcję w przypadku wyjątkowo wrażliwych na wszelkie hałasy sąsiadów 🙂

legowisko spiworek dla psa dreamy nero bowl and bone republic ls1sa blog

Buldożek, gdy zostanie sam w domu, nie jest nad wyraz czujny. Mimo wszystko odczuwa dużą odpowiedzialność za miejsce w którym mieszka. Jeśli jednak zacznie szczekać jest to bardzo klarowny znak, że jest czymś wyjątkowo zaniepokojony. Zdecydowaną zaletą tej rasy jest fakt, że pozostawiane same w domu nie wykazują skłonności do demolowania najbliższego otoczenia. Niszczenie rzeczy właścicieli byłoby niezgodne z ich wewnętrznym uczuciem silnej więzi z opiekunami.

Zdrowie i pielęgnacja

Budowa czaszki buldożków przyczynia się do pewnych trudności w prawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego. Objawia się to poprzez chrapanie w trakcie snu, ale także sapanie i dyszenie podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub też wyjątkowo podwyższonej temperatury powietrza. Dlatego też podczas upalnych dni buldożki powinny unikać przebywania na dworze w okolicy południa. Buldożki francuskie mają tendencje do zbyt łapczywego jedzenia, w efekcie połykając zbyt duże kawałki pożywienia. Chcąc uniknąć zadławienia należy podawać im karmy o drobnej strukturze.

Budowa fałdek na pyszczku buldożka sprawia, że zbierają się w nich krople wody, co może prowadzić do infekcji. Dlatego należy regularnie je pielęgnować, zapobiegając nadmiernemu namoczeniu. Rasa ta charakteryzuje się skłonnością do alergii i podrażnień skórnych.

sweterek dla psa aspen ecru bowl and bone republic ls2sa

Odpowiednia pielęgnacja sierści nie wymaga wiele wysiłku. Regularna kąpiel psiaka i szczotkowanie pozwala zachować ją w doskonałej kondycji. Jednakże ze względu na to, że sierść buldożków francuskich jest stosunkowo krótka, podczas niskich temperatur należy pamiętać o odpowiednim ubranku. Psiaki tej rasy szybko marzną dlatego też w chłodniejsze dni doskonale sprawdzą się dla nich sweterki ASPEN od Bowl&Bone Republic, dostępne w bogatej gamie kolorystycznej.

Ze względu na tendencję rasy do nadwagi, psiaki wymagają regularnych ćwiczeń i różnych aktywności fizycznych. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się długie, spokojne spacery, niż wspólne bieganie czy też towarzyszenie podczas jazdy na rowerze. Buldożki z reguły nie umieją pływać, także w okolicy zbiorników wodnych należy zachować wyjątkową ostrożność.

Akcesoria dla buldożków francuskich

Buldożki uwielbiają zabawy ze swoimi opiekunami. Decydując się na zakup zabawek warto więc wybrać takie, które będą umożliwiać wam wspólną zabawę. Przykładem są zabawki od Bowl&Bone Republic, które są odpowiednie zarówno do samodzielnej zabawa psiaka jak i wspólnego spędzania czasu.

Ta rasa psiaków należy do wyjątkowych śpiochów. Porządne, wygodne legowisko sprawi im ogromną radość! Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy doborze komfortowego posłania. Szczególnie przy doborze legowiska dla tej rasy ważne jest wypełnienie. Powinniśmy się upewnić, że wsad legowiska ma antyalergicznym właściwości. Szukając odpowiedniego legowiska dla buldożka francuskiego warto sprawdzić linię legowisk URBAN lub CLASSIC od Bowl&Bone Republic.

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Miska powinna być na tyle duża aby kształt głowy psiaka nie blokował mu dostępu do jedzenia. Najbardziej optymalny będzie wybór miski stosunkowo dużej lecz nie przesadnie głębokiej.

Buldożki francuskie mogą nosić zarówno szelki jak i obroże. Nie ma medycznych przeciwwskazań ku któremuś z tych rozwiązań. Ważny jest jednak materiał, z którego szelki bądź obroża są wykonane. Materiał słabej jakości może sprawić, że sierść znajdująca się bezpośrednio pod nim zacznie się wycierać.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pie...
ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa

Jakie jest znaczenie pory roku dla psa

Czy wiesz jakie znaczenie ma pora roku dla psa? Oczywiście, nie dla każdego czworonoga zmiana pór roku będzie odgrywała w życiu równi...