Codzienne życie z lękliwym psiakiem wymaga od opiekuna wyjątkowego zaangażowania. Chcą możliwie jak najbardziej ustrzec psiaka przed niepotrzebnym stresem odpowiednio zadbaj o jego wyprawkę.
Mój wrażliwy psiak
Wrażliwy na otaczający świat psiak wymaga szczególnej opieki. Nie chcąc zranić jego uczuć, an wywołać w nim lęku musimy postępować ostrożnie i z opanowaniem. Niekomfortowa sytuacja może być odebrana przez takiego psiaka bardzo osobiście i być przyczyną niechcianej paniki lub uczucia dyskomfortu. Co więcej, wrażliwy pies to ogromna odpowiedzialność. Strachliwość wynikająca z jego uosobienia ma bezpośredni wpływ na jego codzienne życie.
Czego więc może bać się wrażliwy psiak? Absolutnie wszystkiego. Znam psiaka u którego ogromny stres wywoływały jego własne zabawki. Na szczęście właściciel szybko zorientował, że psiak po prostu boi się wszelkiego rodzaju maskotek i wszystkie zostały zastąpione przez wszelkiego rodzaju piłki i szarpaki. Nie ma odgórnej prawdy mówiącej o tym jaka rzecz bądź też jaka sytuacja może wywołać u psiaka lęk. Pozostaje nam baczna obserwacja reakcji wrażliwego pupila i możliwe unikanie tego rodzaju okoliczności.
Akcesoria dla wrażliwego psa
Lękliwe psiaki niezbyt dobrze radzą sobie z nowymi bodźcami. Dlatego też myśląc o wzbogaceniu wyprawki psa lub wymiany jakiejś rzeczy na nową zrób to powoli i z rozwagą. Postaraj się niepotrzebnie nie wyprowadzać psiaka z jego strefy komfortu. Doznania związane z wymianą jego akcesoriów dawkuj stopniowo, krok po kroku. Dopiero gdy psiak oswoi się z jedną nową rzeczą, możesz myśleć o wymianie kolejnej.
- Legowisko
Odpowiednie posłanie dla wrażliwego psa powinno przede wszystkim zapewnić mu spokojny, niezakłócony niczym sen. Dobrze aby było pozbawione zbędnych elementów, które mogłyby jedynie zdenerwować psiaka. Legowisko powinno mieć raczej klasyczny krój. Unikaj posłań bardziej rozbudowanych gdzie psiak mógłby się w coś wplątać bądź też o coś zahaczyć.
Zwróć również uwagę na materiał, z którego zostało wykonane legowisko. Dobrze by było przyjemne w dotyku, a faktura nie wywoływała dyskomfortu u psiaka. Wymagania te doskonale spełniają legowiska linii CLASSIC od marki Bowl&Bone Republic, które łączą w sobie klasyczny krój w stylowym wydaniu.
- Miska dla pupila
Niektóre psiaki boją się gdy podczas jedzenia miska przesuwa się po podłodze. Chcąc tego uniknąć zdecyduj się na miskę ze stabilnym stelażem. Dodatkowym atutem będzie brak możliwości przypadkowego przewrócenia się miski. Problemem może również być sam wewnętrzny wkład, w którym podawane jest jedzenie. Wrażliwy psiak często niezbyt komfortowo czuje się w zetknięciu z metalem. Dźwięk jaki wydaje metalowy wkład po przypadkowym zetknięciu z zębami czy obrożą psiaka może być dla niego wyjątkowo nieprzyjemny. W takiej sytuacji warto zdecydować się na miskę z ceramicznym wkładem.
- Szelki lub obroża
Sprawdź czy twój pupil bardziej komfortowo czuje się w szelkach czy też obroży. Decydując się na obrożę upewnij się czy nie jest ona zbyt ciasna oraz czy jej wewnętrzna strona wykończona jest miłym w dotyku materiałem.
Szelki dla wrażliwego psa powinny być dopasowane do jego sylwetki. Zbyt ciasne mogą powodować dyskomfort, który w przypadku nad wyraz wrażliwego psiaka może sprawiać, że podczas spaceru będzie on stał w miejscu nie chcąc się ruszyć. Zalecamy również wybór szelek z lepszych jakościowo materiałów gdyż piesek może czuć się nieswojo gdy jego ciało nie będzie mogło swobodnie oddychać podczas spacerów.
Jako uzupełnienie obroży bądź szelek dobrze sprawdzi się dość długa smycz. Pozwoli psiakowi na swobodne spacerowanie. W przypadku lękliwych psiaków raczej odradza się zakup smyczy automatycznej gdyż dźwięk zwijania i rozwijania taśmy może powodować u pupila dyskomfort.
- Zabawki
Kwestia zabawek jest trudna do jednoznacznej klasyfikacji. Wrażliwy psiak może przestraszyć się zarówno gryzaka jak i piłki czy freesbe. Raczej powinieneś unikać wydających głos zabawek choć nie jest to zasadą. Wyjątkowo emocjonalnego psa może zaniepokoić kształt zabawki, jej znaczna wielkość lub faktura. Najbezpieczniejszą opcją wydają się być wszelkiego rodzaju piłki lub szarpaki. Nieinwazyjną zabawką mogą być bullety od Bowl&Bone Republic. Ich kształt wydaje się być na tyle prosty, że nie powinien wzbudzać lęku u psiaka.
- Ubranka
Ubranko dla wrażliwego psa nie powinno być dla niego zbyt przytłaczające podczas codziennego noszenia. Raczej zrezygnuj z mocno zabudowanych kaftaników. Lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju sweterki dla psiaków, których zakładanie nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli piesek niechętnie daje sobie zakładać ubranka przez głowę, pomyśl przykładowo o kurteczce wyposażonej w napy lub guzki.
Unikaj materiałów, które mogę drapać skórę psiaka lub nie przepuszczać powietrza podczas ruchu.
Pokaż psiakowi, że jest bezpieczny
Reakcja psiaka na daną rzecz może okazać się jednorazowym przypadkiem. Być może z czasem psiak przyzwyczai się do nowego posłania czy zabawki i w pełni je zaakceptuje. Jeśli jednak zgrzyt między psem, a daną rzeczą nie słabnie, nie staraj się na siłę przyzwyczajać do niej pupila. Chcąc przekonać psiaka do danej rzeczy musisz pokazać mu, że nie ma się czego obawiać. Jesteś osobą której on ufa najbardziej. Jeśli udowodnisz mu, że nie czeka go żadne niebezpieczeństwo być może oswoi się z daną rzeczą i ostatecznie ją zaakceptuje.
Wychowywanie wrażliwego psiaka nie jest łatwe. Na każdym kroku musisz mieć się na baczności aby oszczędzić swojemu czworonożnemu przyjacielowi niepotrzebnego stresu. Co prawda nie jesteś w stanie zapanować nad wszystkim, z czym przychodzi się mu zmierzyć w codziennym życiu. Jednakże możesz zadbać o to aby otaczające go akcesoria były jak najbardziej dopasowane do jego wyjątkowego uosobienia.