×

Brak produktów w koszyku.

Adopcja dorosłego psa – na co zwrócić uwagę

Biorąc pod swoją opiekę dorosłego psa musisz wiedzieć, że taki pupil wymaga innego podejścia niż mały szczeniak. Decydując się na przygarnięcie do swojego domu nowego, czworonożnego członka rodziny podejmujesz bardzo ważną decyzję.
legowisko poducha dla psa deco amber biala bowl and bone republic ls2sa

Adopcja dorosłego psa

Od pory adopcji dorosłego pieska przejmujesz na siebie odpowiedzialność za szczęście i zdrowie, małej żywej istotki. To właśnie od Ciebie w głównej mierze zależeć będzie to, czy psiak poczuje się dobrze i pewnie w kręgu naszych bliskich.

Wychowanie szczeniaka wymaga ogromnej cierpliwości i zaangażowania. Młody piesek ciekawy świata będzie chciał poznać wszystko i wszystkich. Jednocześnie szczeniak jest na tyle chłonny wiedzy i nowych doświadczeń, że wpojenie mu podstawowych wartości i obowiązujących zasad nie jest wyjątkowo trudnym zadaniem.

Sytuacja wygląda nieco inaczej gdy pod naszą opiekę trafia starszy pies. Podczas swojego dotychczasowego życia doświadczył wiele dobrych jak i zapewne przykrych rzeczy. Taki piesek już z pewnością ma wyrobione podstawowe odruchy postępowania w danej sytuacji.

Nie mniej jednak adopcja dorosłego psa jest równie dobrym, pomysłem jak przygarnięcie szczeniaka.

Dlaczego warto wybrać dorosłego psa?

Stojąc przed wyborem pupila, który ma dołączyć do naszej rodziny, często automatycznie rozpoczynamy poszukiwania pośród szczeniaków oraz młodych psów. Dlaczego?

kocyk dla psa zen bowl and bone republic ls1sa blog

Odpowiedź jest prosta, biorąc pod opiekę takiego psiaka mamy poczucie, że łatwiej będzie się mu przystosować do warunków i zasad panujących w naszym domu. Oczywiście jest to prawda, jednakże wcale nie oznacza to, że wychowanie dorosłego psa będzie wyzwaniem nie do pokonania. Co więcej, przygarnięcie pupila, który w swoim życiu już trochę przeżył, posiada bardzo wiele plusów, o których być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy.

Dorosły psiak nie wymaga nauki podstawowych umiejętności, których uczymy szczeniaki niemalże od zera.  Taki piesek ma już ukształtowaną osobowość. Wie jak postępować aby dostać aprobatę od opiekuna, oraz jakiego zachowania powinien unikać. 

Bardzo istotnym argumentem opowiadającym się za adopcją dorosłego psiaka jest fakt, że taki pupil ma o wiele mniejsze szanse na znalezienie domu niż młody pies. Nie da się zaprzeczyć, że decydując się na przygarnięcie pieska większość z nas bierze pod uwagę przede wszystkim szczeniaki. Wydają się być łatwiejsze w przysposobieniu do zasad panujących w naszej rodzinie. Niestety przez ten często powielany schemat przy wyborze czworonożnego przyjaciela starsze psiaki mają znacznie mniejsze szanse na znalezienie nowego domu. Dlatego decydując się na adopcję dorosłego psa dajemy mu azyl, na który z pewnością czekał już bardzo długo.

Dorosły psiak, który dzięki tobie  będzie mógł opuścić schronisko i rozpocząć życie w kochającym domu, za twoją pomoc będzie ci niezwykle oddany i wdzięczny. Zobaczenie radości i szczęścia w oczach psa, który niejedno w życiu przeżył jest cudownym, nie dającym się porównać z niczym innym uczuciem.

Początki dorosłego psa w nowym domu

Nowy pupil w Twoim domu z pewnością początkowo będzie czuł się nieco przytłoczony nową sytuacją. Nie oznacza to wcale, że piesek nie cieszy się z nowego miejsca czy też nowej rodziny. Przemawia przez niego strach przed nieznanym. Twoim zadaniem jest właśnie pokazać pieskowi, że w nowym domu będzie kochany i szanowany. Poczucie bezpieczeństwa oraz miłości ze strony opiekunów jest dla adoptowanego psa bardzo istotne. Co więcej, w przypadku dorosłych psów jest to szczególnie ważne.

Wiele psiaków, które spędzają długie miesiące, a nawet lata w schronisku traci zaufanie do człowieka. Powoli oswajają się z myślą, że nikt już nie pokocha ich prawdziwą, szczerą miłością. Gdy taki psiak niespodziewanie trafia pod opiekę rodziny, która chce dla niego wszystkiego co najlepsze, piesek może czuć się nieco zdezorientowany.

szelki smycz dla psa active red bowl and bone republic ls2sa

Tak więc jeśli zdecydujemy się na adopcję dorosłego psiaka przede wszystkim musimy sprawić aby pupil czuł się u nas w pełni bezpiecznie. Podczas początkowej fazy waszej znajomości możesz okazywać psiakowi swoją sympatię jednak staraj się nie naruszać jego strefy komfortu.

Początkowo pupil może nie być skory do przytulania czy głaskania. Uszanuj jego obawy i daj mu trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Psiak, który został adoptowany potrzebuje dużo miłości. Gwarantuje ci, że sam w końcu przyjdzie i poprosi o odrobinę czułości z twojej strony.

Zmiana wyuczonych nawyków dorosłego psiaka

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że dorosły psiak ma już w znacznym stopniu ukształtowaną swoja osobowość. Co więcej, w zależności od tego gdzie przyszło mu dorastać, może cechować się wieloma nawykami.

Niektóre mogą nie do końca być przez ciebie akceptowane. Jest to wyzwanie, z którym musisz zmierzyć się biorąc pod swoja opiekę dorosłego psa. Przede wszystkim musisz pamiętać, że taki piesek może się łatwo spłoszyć. Jeśli będziesz postępować zbyt stanowczo i schematycznie pupil może czuć się przytłoczony nowa sytuacją.

szelki dla psa yeti brown bowl and bone republic ls1sa blog

Jak więc powinno wyglądać odpowiednie podejście do adoptowanego pieska? Przede wszystkim nie staraj się zmienić wszystkich jego zachowań. Niestety musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteś wstanie wpłynąć na wszystkie nawyki swojego nowego pupila. Postępuj stopniowo, jeśli uda ci się oduczyć psa jakiegoś niechcianego zachowania dopiero wówczas skup się na kolejnym. Nie pozwól aby piesek poczuł, że wraz z pojawieniem się w Twoim domu znajduje się na nieustannym treningu nowych umiejętności i próby zmiany jego osobowości. Pozwól mu być sobą. Tobie też byłoby trudno pozbyć się nawyków, które wypracowywałeś w sobie latami.

Pokochaj go całym swoim sercem

Dorosły psiak ma ukształtowany charakter. Wie co sprawia mu radość, a co wywołuje u niego uczucie smutku. Pokochaj go takim jakim jest, nawet jeśli nie zawsze będzie zachowywać się tak, jakbyś ty sobie tego życzył. Adopcja dorosłego psa to wspaniała decyzja. Dajesz dom i miłość czworonogowi, który z pewnością niejedno ma już za sobą. Dajcie sobie czas.

Gwarantuje Ci, że będzie to początek pięknej przyjaźni!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4s

Gdzie jechać z psem w góry i co zabrać?

Wycieczka z psem w góry - ten pomysł brzmi jak fantastyczna zabawa i gwarantuje ci, że właśnie tak może być. Musisz jedynie dobrze pr...

Jaki pies do ciebie pasuje – sprawdźmy to

Podjąłeś decyzję o wzięciu pod swoją opiekę psiaka i zastanawiasz się co dalej? Przede wszystkim upewnij się jaki pies do ciebie pa...