Adopcja dorosłego psa - na co zwrócić uwagę - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Adopcja dorosłego psa – na co zwrócić uwagę

pies leży na kremowej poduszce

Biorąc pod swoją opiekę dorosłego psa musisz wiedzieć, że taki pupil wymaga innego podejścia niż mały szczeniak. Decydując się na przygarnięcie do swojego domu nowego, czworonożnego członka rodziny podejmujesz bardzo ważną decyzję. Adopcja dorosłego psa wymaga od nas dużego zaangażowania, cierpliwości, a także bardzo dużo miłości.

Adopcja dorosłego psa

Adopcja dorosłego psa to przejęcie na siebie odpowiedzialność za szczęście i zdrowie, małej żywej istotki. To właśnie od ciebie w głównej mierze zależeć będzie to, czy psiak poczuje się dobrze i pewnie w kręgu twoich bliskich.

Wychowanie szczeniaka wymaga ogromnej cierpliwości i zaangażowania. Młody piesek ciekawy świata będzie chciał poznać wszystko i wszystkich. Jednocześnie szczeniak jest na tyle chłonny wiedzy i nowych doświadczeń, że wpojenie mu podstawowych wartości i obowiązujących zasad nie jest wyjątkowo trudnym zadaniem.

Sytuacja wygląda nieco inaczej gdy pod naszą opiekę trafia starszy pies. Podczas swojego dotychczasowego życia mógł doświadczyć wiele dobrych jak i zapewne przykrych rzeczy. Taki piesek już z pewnością ma wyrobione podstawowe odruchy postępowania w danej sytuacji.

Nie mniej jednak adopcja dorosłego psa jest równie dobrym, pomysłem jak przygarnięcie szczeniaka.

Dlaczego warto wybrać dorosłego psa?

Stojąc przed wyborem pupila, który ma dołączyć do naszej rodziny, często automatycznie rozpoczynamy poszukiwania pośród szczeniaków oraz młodych psów. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta, biorąc pod opiekę takiego psiaka mamy poczucie, że łatwiej będzie się mu przystosować do warunków i zasad panujących w naszym domu.

Oczywiście jest to prawda, jednakże wcale nie oznacza to, że wychowanie dorosłego psa będzie wyzwaniem nie do pokonania. Co więcej, przygarnięcie pupila, który w swoim życiu już trochę przeżył, posiada bardzo wiele plusów, o których być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy.

Dorosły psiak nie wymaga nauki podstawowych umiejętności, których uczymy szczeniaki niemalże od zera. Taki piesek ma już ukształtowaną osobowość. Wie jak postępować aby dostać aprobatę od opiekuna, oraz jakiego zachowania powinien unikać.

Bardzo istotnym argumentem opowiadającym się za adopcją dorosłego psiaka jest fakt, że taki pupil ma o wiele mniejsze szanse na znalezienie domu niż młody pies.

Nie da się zaprzeczyć, że decydując się na przygarnięcie pieska większość z nas bierze pod uwagę przede wszystkim szczeniaki. Wydają się być łatwiejsze w przysposobieniu do zasad panujących w naszej rodzinie.

Niestety przez ten często powielany schemat przy wyborze czworonożnego przyjaciela starsze psiaki mają znacznie mniejsze szanse na znalezienie nowego domu. Dlatego decydując się na adopcję dorosłego psa dajemy mu azyl, na który z pewnością czekał już bardzo długo.

Dorosły psiak, który dzięki tobie będzie mógł opuścić schronisko i rozpocząć życie w kochającym domu, za twoją pomoc będzie ci niezwykle oddany i wdzięczny. Zobaczenie radości i szczęścia w oczach psa, który niejedno w życiu przeżył jest cudownym, nie dającym się porównać z niczym innym uczuciem.

Początki dorosłego psa w nowym domu

Nowy pupil w Twoim domu z pewnością początkowo będzie czuł się nieco przytłoczony nową sytuacją. Nie oznacza to wcale, że piesek nie cieszy się z nowego miejsca, czy też nowej rodziny.

Przemawia przez niego strach przed nieznanym. Twoim zadaniem jest właśnie pokazać pieskowi, że w nowym domu będzie kochany i szanowany. Poczucie bezpieczeństwa oraz miłości ze strony opiekunów jest dla adoptowanego psa bardzo istotne. Co więcej, w przypadku dorosłych psów jest to szczególnie ważne.

Wiele psiaków, które spędzają długie miesiące, a nawet lata w schronisku, traci zaufanie do człowieka. Powoli oswajają się z myślą, że nikt już nie pokocha ich prawdziwą, szczerą miłością. Gdy taki psiak niespodziewanie trafia pod opiekę rodziny, która chce dla niego wszystkiego co najlepsze, piesek może czuć się nieco zdezorientowany.

Postaraj się stworzyć pieskowi azyl, miejsce do którego będzie mógł udać się gdy poczuje się choć trochę niepewnie. Może to być posłanie, usytuowane nieco na uboczu, jednakże w takim miejscu żeby piesek mógł obserwować otoczenie.

Polecam ci posłanie w formie śpiworka dla psa DREAMY. Piesek chcąc szukając swojej strefy bezpieczeństwa może nie tylko się na nim położyć ale również schować się w środku.

Tak więc jeśli zdecydujemy się na adopcję dorosłego psiaka przede wszystkim musimy sprawić, aby pupil czuł się u nas w pełni bezpiecznie. Podczas początkowej fazy waszej znajomości możesz okazywać psiakowi swoją sympatię, jednak staraj się nie naruszać jego strefy komfortu.

Początkowo pupil może nie być skory do przytulania czy głaskania. Uszanuj jego obawy i daj mu trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Psiak, który został adoptowany potrzebuje dużo miłości. Gwarantuje ci, że sam w końcu przyjdzie i poprosi o odrobinę czułości z twojej strony.

Zmiana wyuczonych nawyków dorosłego psiaka

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że dorosły psiak ma już w znacznym stopniu ukształtowaną swoją osobowość. Co więcej, w zależności od tego gdzie przyszło mu dorastać, może cechować się wieloma nawykami.

Niektóre mogą nie do końca być przez ciebie akceptowane. Jest to wyzwanie, z którym musisz zmierzyć się biorąc pod swoja opiekę dorosłego psa. Przede wszystkim musisz pamiętać, że taki piesek może się łatwo spłoszyć. Jeśli będziesz postępować zbyt stanowczo i schematycznie, pupil może czuć się przytłoczony nowa sytuacją.

Jak więc powinno wyglądać odpowiednie podejście do adoptowanego pieska? Przede wszystkim nie staraj się zmienić wszystkich jego zachowań. Niestety musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteś w stanie wpłynąć na wszystkie nawyki swojego nowego pupila.

Postępuj stopniowo, jeśli uda ci się oduczyć psa jakiegoś niechcianego zachowania, dopiero wówczas skup się na kolejnym. Nie pozwól, aby piesek poczuł, że wraz z pojawieniem się w twoim domu znajduje się na nieustannym treningu nowych umiejętności i próby zmiany jego osobowości.

Pozwól mu być sobą. Tobie też byłoby trudno pozbyć się nawyków, które wypracowywałeś w sobie latami.

Pokochaj go całym swoim sercem

Dorosły psiak ma ukształtowany charakter. Wie co sprawia mu radość, a co wywołuje u niego uczucie smutku. Pokochaj go takim jakim jest, nawet jeśli nie zawsze będzie zachowywać się tak, jakbyś ty sobie tego życzył.

Adopcja dorosłego psa to wspaniała decyzja. Dajesz dom i miłość czworonogowi, który z pewnością niejedno ma już za sobą. Dajcie sobie czas. Gwarantuje Ci, że będzie to początek pięknej przyjaźni!

Jak wyglądało u ciebie adoptowanie psiaka? A może ten proces dopiero przed tobą? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzu.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Adopcja dorosłego psa – na co zwrócić uwagę

  1. Bardzo przydatny artykuł, dziękuję 🙂 Właśnie stawiamy nasze pierwsze kroki z pieskiem ze schroniska.

  2. Przydatny artykuł. Właśnie chcemy zaadoptować dorosłego Bernardyna. Trochę się boję, ale postaramy się stworzyć mu dom.

    1. Powodzenia. Trzymamy kciuki by psiak się szybko zaklimatyzował 🐶❤️👍🏻

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup