×

Brak produktów w koszyku.

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego potrzeby i oczekiwania. Dobry opiekun to taki, który uważnie obserwuje swojego pieska. Wie kiedy jest szczęśliwy i gdy dopada go smutek, a także potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Czy aby na pewno znasz wszystkie nietypowe błędy wychowawcze w relacji z psem? W dzisiejszym wpisie postaram Ci się przybliżyć 5 nietypowych błędów popełnianych podczas wychowywania psa.
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Istnieje 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa znacznie mniej oczywistych niż te, które z pewnością zna każdy z nas. Chyba każdy psi opiekun przyzna mi rację, że nie ma nic gorszego niż niezrozumienie potrzeb i oczekiwań pupila względem nas. Chcąc uniknąć takich sytuacji warto poznać wskazówki, które ułatwią wam wzajemną komunikację i utrzymanie dobrych relacji.

Aktywność fizyczna ponad wszystko

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś jak ważna w życiu naszego pupila jest aktywność fizyczna. Dbanie o kondycję psa stanowi jeden z głównych filarów budowania jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywiście jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie, jednakże posiada w sobie jeden często pomijany aspekt. Nie każdy pies lubi aktywność fizyczną. Co więcej, nie mam tutaj na myśli charakteru i uosobienia danej rasy, a raczej indywidualnego gustu psa.

szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

To, że dana rasa psa znana jest z tego, że uwielbia ruch i wszelką aktywność fizyczną, nie oznacza, że będzie to dotyczyło absolutnie każdego psiaka. Być może twój pupil przejawia cechy wręcz odwrotne do tych znanych z danej rasy. Nic w tym złego. Ważne jest aby być w takiej sytuacji wyrozumiałym i nie starać się na siłę przekonać pupila aby stał się entuzjastą sportu.

Jest to właśnie jeden z błędów popełnianych przy wychowaniu psa. Twój pupil nie lubi aktywności fizycznej? Trudno! Nie tylko trening, czy ćwiczenia mogą zadbać o jego dobrą kondycję. Doskonałą alternatywną są długie wędrówki, pływanie, czy też ćwiczenia w formie zabawy.

Słuchanie rad innych przy wychowywaniu psa

Jak pewnie zauważyłeś, gdy decydujesz się na wzięcie pod swoją opiekę psiaka, to zewsząd dopływają wszelkiego rodzaju rady i wskazówki. Oczywiście jest to bardzo miłe, ważne jest jednak to aby nie zatracić się w słuchaniu innych. Każdy psiak jest inny i to, że dana rzecz sprawdziła się u jednego pieska nie gwarantuje, że w przypadku twojego czworonoga będzie tak samo. 

Staraj się postępować racjonalnie w kwestiach wychowywania psa. Impulsywność nie jest wskazana. Dobre rady traktuj jako wskazówkę, a nie wyznacznik swojego działania. W przypadku trapiących cię kwestii związanych ze zdrowiem pupila poproś o pomoc weterynarza.

Trening ciała pupila to nie wszystko

Chcąc w pełni zadbać o dobry rozwój naszego pupila często przykładamy ogromną wagę w utrzymanie go w jak najlepszej kondycji. Obmyślamy treningi, które będą odpowiednie dla jego możliwości. Niestety zapominamy przy tym, jak ważne jest również zadbanie o zdrowie intelektualne naszego psiaka. Sam trening fizyczny nie sprawi, że nasz piesek zyska więcej mądrości, czy zrozumienia funkcjonowania otaczającego go świata.

miska dla psa duo jasmine bowl and bone republic ls3s

Regularna aktywność umysłowa to klucz do zachowania psiaka w dobrej formie do późnych lat. Systematyczne ćwiczenia mające na celu rozwój intelektualny naszego czworonoga powinny być stałym elementem naszego procesu wychowawczego. Tak jak i w naszym życiu tak i u naszych pupili siła fizyczna to nie wszystko. Intelekt i światłość umysłu odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu psiaka.

Posłuszeństwo kosztem dobrej relacji

Biorąc pod swoją opiekę psiaka, chcemy aby zawsze w pełni słuchał naszych poleceń. Nic w tym dziwnego. Musimy się jednak zastanowić, czy zależy nam aby mieć dobrze wyszkolonego psa, czy najlepszego przyjaciela. 

Oczywiście każdy psiak powinien znać i respektować ogólnie przyjęte zasady. Nie mniej jednak błędem jest dążenie do tego aby psiak był w pełni zdyscyplinowany i posłuszny. Możemy tym sprawić, że nasz pupil nie będzie umiał podejmować samodzielnych decyzji. W ten sposób pozbawimy go jego własnej osobowości i temperamentu. Psiak zacznie traktować cię, jak osobę względem której musi być posłuszny, a nie jak przyjaciela.

szelki dla psa denim granatowe bowl and bone republic ls5sa

Osobiście uwielbiam charakter mojego pupila. Wiem, że podczas wspólnych spacerów przybiegnie na moje zawołanie. Nie zabraniam mu jednak poznawać świata, chować się pod stertą liści, czy też nawiązywać nowych znajomości z innymi psami.

Przyjaźń z czworonogiem jest bardzo ważna

Jakie jeszcze popełniamy błędy podczas wychowywania psa? Często zapominamy, że nasza przyjaźń to nie wszystko. Psy potrzebują również utrzymywać dobry kontakt z innymi czworonogami. Mój psiak ma swojego psiego kolegę i wprost uwielbia spędzać z nim czas.Ich ulubionym zajęciem jest przeciąganie i siłowanie się za pomocą zabawki BULLET od marki Bowl&Bone Republic. Jestem pod wrażeniem wytrzymałości tej zabawki w zestawieniu z tymi dwoma łobuziakami.

Te 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa dzięki uważnej lekturze mogą stanowić formę przestrogi. Nie warto sprawdzać ich negatywnego działania osobiście na swojej relacji z czworonogiem.

Moim celem jest uzmysłowienie ci, że wychowanie psa wymaga prawdziwego zaangażowania. Gdy będziemy starać się tylko od czasu do czasu, to nasza relacja z pupilem będzie na tym poważnie cierpiała.

Jeśli masz jakieś pytania, bądź chcesz przedstawić swoje zdanie w tej kwestii zapraszam do sekcji komentarzy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pie...
ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa

Jakie jest znaczenie pory roku dla psa

Czy wiesz jakie znaczenie ma pora roku dla psa? Oczywiście, nie dla każdego czworonoga zmiana pór roku będzie odgrywała w życiu równi...