Nietypowych 5 błędów przy wychowywaniu psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Nietypowych 5 błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego potrzeby i oczekiwania. Dobry opiekun to taki, który uważnie obserwuje swojego pieska. Wie kiedy jest szczęśliwy i gdy dopada go smutek, a także potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Czy aby na pewno znasz wszystkie nietypowe błędy wychowawcze w relacji z psem? W dzisiejszym wpisie postaram Ci się przybliżyć 5 nietypowych błędów popełnianych podczas wychowywania psa.

Poznaj 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Istnieje 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa. Są one znacznie mniej oczywiste niż te, które z pewnością zna każdy z nas. Chyba każdy psi opiekun przyzna mi rację, że nie ma nic gorszego niż niezrozumienie potrzeb i oczekiwań pupila względem nas.

Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto poznać wskazówki, które ułatwią wam wzajemną komunikację i utrzymanie dobrych relacji.

Aktywność fizyczna ponad wszystko

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś jak ważna w życiu twojego pupila jest aktywność fizyczna. Dbanie o kondycję psa stanowi jeden z głównych filarów budowania jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oczywiście jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie, jednakże posiada w sobie jeden często pomijany aspekt. Nie każdy pies lubi aktywność fizyczną. Co więcej, nie mam tutaj na myśli charakteru i uosobienia danej rasy, a raczej indywidualnego gustu psa.

To, że dana rasa psa znana jest z tego, że uwielbia ruch i wszelką aktywność fizyczną, nie oznacza, że będzie to dotyczyło absolutnie każdego psiaka. Być może twój pupil przejawia cechy wręcz odwrotne do tych znanych z cech danej rasy.

Nic w tym złego. Ważne jest, aby być w takiej sytuacji wyrozumiałym i nie starać się na siłę przekonać pupila, aby stał się entuzjastą sportu.

Jest to właśnie jeden z błędów popełnianych przy wychowaniu psa. Twój pupil nie lubi aktywności fizycznej? Trudno! Nie tylko trening, czy ćwiczenia mogą zadbać o jego dobrą kondycję. Doskonałą alternatywną są długie wędrówki, pływanie, czy też ćwiczenia w formie zabawy.

Słuchanie rad innych przy wychowywaniu własnego psa

Jak pewnie zauważyłeś, gdy decydujesz się na wzięcie pod swoją opiekę psiaka, to zewsząd dopływają wszelkiego rodzaju rady i wskazówki. Oczywiście jest to bardzo miłe, ważne jest jednak to, aby nie zatracić się w słuchaniu innych.

Każdy psiak jest inny i to, że dana rzecz sprawdziła się u jednego pieska nie gwarantuje, że w przypadku twojego czworonoga będzie tak samo.

Staraj się postępować racjonalnie w kwestiach wychowywania psa. Impulsywność nie jest wskazana. Dobre rady traktuj jako wskazówkę, a nie wyznacznik swojego działania. W przypadku trapiących cię kwestii związanych ze zdrowiem pupila, poproś o pomoc weterynarza.

Trening ciała pupila to nie wszystko

Chcąc w pełni zadbać o dobry rozwój naszego pupila, często przykładamy ogromną wagę w utrzymanie go w jak najlepszej kondycji. Obmyślamy treningi, które będą odpowiednie dla jego możliwości.

Niestety zapominamy przy tym, jak ważne jest również zadbanie o zdrowie intelektualne naszego psiaka. Sam trening fizyczny nie sprawi, że nasz piesek zyska więcej mądrości, czy zrozumienia funkcjonowania otaczającego go świata.

Regularna aktywność umysłowa to klucz do zachowania psiaka w dobrej formie do późnych lat. Systematyczne ćwiczenia mające na celu rozwój intelektualny twojego czworonoga, powinny być stałym elementem waszego procesu wychowawczego.

Tak jak i w naszym życiu, tak i u naszych pupili siła fizyczna to nie wszystko. Intelekt i światłość umysłu odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu twojego psiaka.

Posłuszeństwo kosztem dobrej relacji

Biorąc pod swoją opiekę psiaka, chcemy aby zawsze w pełni słuchał naszych poleceń. Nic w tym dziwnego. Musimy się jednak zastanowić, czy zależy nam, aby mieć dobrze wyszkolonego psa, czy najlepszego przyjaciela.

Oczywiście każdy psiak powinien znać i respektować ogólnie przyjęte zasady. Nie mniej jednak błędem jest dążenie do tego, aby psiak był w pełni zdyscyplinowany i posłuszny. Możemy tym sprawić, że nasz pupil nie będzie umiał podejmować samodzielnych decyzji.

W ten sposób pozbawimy go jego własnej osobowości i temperamentu. Psiak zacznie traktować cię, jak osobę względem której musi być posłuszny, a nie jak przyjaciela.

Osobiście uwielbiam rację, którą udało mi się wypracować z moim pupilem. Wiem, że podczas wspólnych spacerów przybiegnie na moje zawołanie. Nie zabraniam mu jednak poznawać świata, chować się pod stertą liści, czy też nawiązywać nowych znajomości z innymi psami.

Myślę, że jest to klucz naszej dobrej relacji. Balans pomiędzy pełnym posłuszeństwem, a kumpelską więzią między tobą a pieskiem jest tym, co pozwoli wam stworzyć piękną przyjaźń.

Przyjaźń z czworonogiem jest bardzo ważna czyli ostatni z 5 błędów przy wychowaniu psa

Jakie jeszcze popełniamy błędy podczas wychowywania psa? Często zapominamy, że nasza przyjaźń to nie wszystko. Psy potrzebują również utrzymywać dobry kontakt z innymi czworonogami. Mój psiak ma swojego psiego kolegę i wprost uwielbia spędzać z nim czas.

Ich ulubionym zajęciem jest przeciąganie i siłowanie się za pomocą zabawki BULLET od marki Bowl&Bone Republic. Jestem pod wrażeniem wytrzymałości tej zabawki w zestawieniu z tymi dwoma łobuziakami.

Teraz już znasz wszystkie 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Te 5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa dzięki uważnej lekturze mogą stanowić formę przestrogi. Nie warto sprawdzać ich negatywnego działania osobiście na swojej relacji z czworonogiem.

Moim celem jest uzmysłowienie ci, że wychowanie psa wymaga prawdziwego zaangażowania. Gdy będziemy starać się tylko od czasu do czasu, to nasza relacja z pupilem będzie na tym poważnie cierpiała.

Jeśli masz jakieś pytania, bądź chcesz przedstawić swoje zdanie w tej kwestii zapraszam do sekcji komentarzy. Zdarzyło ci się może popełniać, któreś z tych błędów? Jeśli tak to opowiedz jak udało ci się to zmienić.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Nietypowych 5 błędów przy wychowywaniu psa

  1. Super artykuł! W sam raz dla świeżo upieczonej mamy szczeniaka labradora 😀 Mam nadzieję, że uda mi się go troszkę ułożyć, bo coraz więcej rozrabia. Kibicujcie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup