×

Brak produktów w koszyku.

Pies a nowy członek rodziny

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny zawsze jest powodem wielu emocji. Oczekując przyjścia na świat dziecka należy do tej nowej sytuacji przygotować również psa. Pominięcie tej kwestii może sprawić, że nasz pupil będzie czuł się odsunięty i niechciany. Nie chcąc doprowadzić do takiej sytuacji ważne jest aby odpowiednio wcześniej oswoić psa z nową sytuacją i ze zmianami jakie będą miały miejsce w waszym wspólnym życiu.

Przygotowanie psa na narodziny dziecka

Dowiadując się że nasza rodzina się powiększy mamy wystarczająco dużo czasu aby przygotować psa na pojawienie się nowego członka rodziny. Należy skupić się na kilku kluczowych aspektach:

  • kontakt z innymi dziećmi

Jeżeli w naszym domu do tej pory nie było dzieci to powinniśmy przyzwyczaić psa do przebywania w ich towarzystwie. Wybierzmy się z wizytą do znajomych, którzy mają dzieci. Udając się na codzienny spacer starajmy się wybierać trasę przy placu zabaw. Psu będzie wówczas łatwiej zrozumieć kim jest mała istotka, która pojawi się w naszym domu

  • nowy zapach

Jak wiadomo psy mają doskonały węch. Szybko wyczują pojawienie się w domu nowego, nieznanego dotąd zapachu. Może to spowodować, że pies będzie czuł się nieswojo i niepewnie. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej zapoznać psiaka z nowym zapachem jeszcze zanim niemowlę zostanie przywiezione ze szpitala do domu.

  • płacz dziecka

Jeżeli do tej pory pies nie miał okazji słyszeć płaczu dziecka może być zdezorientowany nowym, nieznanym bodźcem,  dlatego też dobrze jest przystosować psiaka do nowych dźwięków odpowiednio wcześniej. W tym celu można odtwarzać pupilowi nagranie płaczu dziecka. Tym sposobem unikniemy dezorientacji u psa w momencie  prawdziwego płaczu malucha.

  • własne miejsce

Dobrze, aby psiak miał swoje własne miejsce w domu. Jeżeli do tej pory nie miał choć jednego posłania usytuowanego na stałe w jednym miejscu, warto o tym teraz pomyśleć. Takie miejsce będzie stanowić azyl dla psa, szczególnie w momentach gdy będzie czuł się nieswojo w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny w domu. Wyjątkowo przyjazne i wygodne legowiska dla psa znajdziemy w Bowl&Bone Republic

Pierwsze spotkanie psa z maluchem

Moment pierwszego kontaktu psiaka i niemowlaka jest kluczowy. Jeżeli pupil zapamięta go pozytywnie to jest większe prawdopodobieństwo, że bez problemu zaakceptuje nowego członka rodziny.

Przed zapoznaniem psiaka z maluchem dobrze aby najpierw matka nowego członka rodziny przywitała się ze swoim pupilem. Dopiero po tym czas na pierwszy kontakt z niemowlakiem. Pozwólmy psu spokojnie obwąchać dziecko. Nie przeszkadzajmy mu, dajmy mu chwilę na oswojenie się z nową sytuacją. Jeżeli wcześniej zapoznaliśmy go z nowym zapachem psiak będzie czuł się o wiele bardziej komfortowo.

Psy z reguły czują, że dziecko jest bardzo delikatne i nie zachowują się w stosunku do niego zbyt gwałtownie. Dlatego też nie powinniśmy denerwować się ich pierwszym kontaktem. Co więcej psiak wyczuje nasz niepokój i może to mylnie odebrać.

szelki smycz dla psa yeti rose bowl and bone republic ls1sa blog

Nasza uwaga poświęcona psu jest teraz jeszcze ważniejsza

Pamiętajmy, że pojawienie się w domu dziecka nie może być powodem zaniedbania i odsunięcia psiaka. Oczywistym jest, że niemowlę będzie pochłaniało zdecydowaną większość naszej uwagi. Nie mniej jednak nie powinniśmy dać odczuć pupilowi, że stał się dla nas mniej ważny.

Psy bardzo przywiązują się do swoich właścicieli dlatego też odtrącenie ich na dalszy plan będzie dla nich niezwykle bolesne. Dlatego też dążymy ich taką samą miłością i czułością jak przed pojawieniem się w naszym domu nowego członka rodziny.

5.00 / 1 głos
Posty, które mogą Cię zainteresować

Z psem w pracy

Zabieranie psiaka wraz z sobą do pracy to stosunkowo nowa inicjatywa wielu pracodawców, która jednak zyskuje coraz większą popularnoś...
szelki dla psa denim navy bowl and bone republic ls1sa

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jedną z podstawowych poleceń, których uczymy swoje czworonogi jest wykonywanie komendy siad. Przedstawiamy czteroetapowy trening który p...