×

Brak produktów w koszyku.

Agresja psiaka wobec innych psów

6 minutes


Jeśli pies jest agresywny względem innych psiaków, warto przede wszystkim zastanowić się co wywołuje u niego tego rodzaju zachowanie. Być może stara się on w ten sposób bronić swojej przestrzeni, lub też ulubionej zabawki. Agresja u psa może wynikać również z zazdrości o twoją uwagę, którą poświeciłeś innemu czworonogowi.
agresja terytorialna u psa

Agresja wobec innych psów

Choć na co dzień twój czworonożny przyjaciel to jeden z najspokojniejszych i najbardziej łagodnych psiaków jakie znasz, to masz czasem wrażenie, że gdy tylko widzi inne psy, to zmienia się nie do poznania? Agresja u psa wobec innych psów, których pupil nie zna jest dość popularnym zjawiskiem.

Myślę, że z pewnością chcesz poznać przyczynę takiego zachowania twojego pieska, a także sposób na radzenie sobie w takiej sytuacji.

Jest to jeden ze sposobów komunikacja między dwoma psami. Choć dla nas może być to niezrozumiałe, to dla czworonogów jest całkowicie normalne.

Dodatkowo w wielu sytuacjach na pierwszy rzut oka nie jest łatwo ocenić, czy psiaki są względem siebie agresywne, czy też po prostu odnoszą się do siebie z rezerwą i nieco sceptycznym podejściem.

Agresja wobec innych psów – źródła

Chcąc zrozumieć agresywne zachowanie pupila względem innych psów, musimy zastanowić się nad przyczyną takiego postępowania. Przypomnij sobie, czy psiak reaguje w taki sposób każdorazowo gdy spotyka innego psa, czy też jest to zachowanie jedynie sporadyczne.

Trauma psa z przeszłości

Być może piesek jest agresywny w stosunku do innych psiaków nie dlatego, że nie odpowiadają mu cechy charakteru danego czworonoga. Sytuacja jednakże może okazać się nieco bardziej skomplikowana, może pojawić się agresja lękowa u psa.

Agresywne zachowanie może wynika z nieprzyjemnych, traumatycznych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i mocno wpłynęły na psychikę psiaka.

Złe doświadczenie z innym psem, który niegdyś zachował się groźnie w stosunku do twojego pupila, może być przyczyną jego ogólnej nieufności i wrogiego podejścia względem innych czworonogów. W tej sytuacji przede wszystkim musimy nauczyć pieska nie tyle panować nad swoimi emocjami, a powinniśmy wyzbyć go lęku który głęboko w nim drzemie.

dlaczego pies atakuje inne psy

Niewykluczone, że pomocna może okazać się rozmowa z psim psychologiem.

Obrona własnej przestrzeni

W większości przypadków psy bardzo mocno cenią sobie swoją przestrzeń osobistą. Nie lubią dzielić jej z innymi, szczególnie gdy mają do czynienia z czworonogami, które są im kompletnie obce.

Wynika to z natury psiaków i nie jest to zachowanie odbiegające od normy. Co więcej, chyba zgodzisz się ze mną, że my również czujemy się nieswojo gdy ktoś zakłóca naszą przestrzeń osobistą.

Zauważmy, że często to właśnie zachowanie ludzi pobudza pieski to agresji względem innych. Psiaki, których wedle ich właścicieli głównym zadaniem jest pilnowanie posesji  przed obcymi, będą miały głęboko wpojoną właśnie taką postawę względem innych. Psiak przecież nie potrafi rozpoznać kto jest gościem, a kto powinien być postrzegany jako zagrożenie.

Jeśli więc sami wychowujemy psa na obrońcę naszej przestrzeni, to normalnym jest, że pupil ma negatywne podejście do nieznanych sobie ludzi, a także zwierzaków.

Niechęć dzielenia się

Pieski nie do końca lubią dzielić się z obcymi swoimi rzeczami. Jeśli twój pupil bawi się właśnie ulubioną zabawką, to jest niemalże pewne, że gdy podejdzie do niego nieznany mu pies, nie będzie do niego mile nastawiony.

agresja u psa przyczyny

W obawie przed utraceniem czegoś, co jest dla czworonoga wartościowe, reaguje on agresją. Co więcej, dla psów jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych wartości są nie zabawki, a Ty i Twoja uwaga. Dlatego też jeśli rozważamy kwestię niechęci dzielenia się obserwowanej u piesków, to musimy również wziąć pod uwagę, że tyczy to się również bezpośrednio nas, jako opiekunów.

Jeśli twój czworonożny przyjaciel zauważy, że okazujesz sympatię innemu psu, z pewnością nie potraktuje tego obojętnie. Obcego zwierzaka potraktuje w agresywny sposób, a ponadto jest wysoce prawdopodobne, że postanowi obrazić się na swojego opiekuna.

Jak radzić sobie z agresją psa

Znając źródło jakie ma agresja względem innych psów, możemy dość sprawnie zapobiegać tego typu sytuacjom. Unikanie wydarzeń konfliktowych to zdecydowanie łatwiejsze, a także mniej stresujące dla pieska rozwiązanie.

Jeśli twój pies reaguje agresywnie, ponieważ boi się innych psów, postaraj się w miarę możliwości kontrolować jego kontakt z innymi czworonogami.

Unikaj miejsc gdzie psiak musiałby zetknąć się z dużą liczbą nieznanych sobie psów. Ważnym jest, aby nie wykazać się jednak zbytnią przesadą w tej kwestii. Kontakt i zabawa z innymi psami są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia naszego pupila. Jednakże staraj się dozować psiakowi emocje z tym związane. Nowych psich towarzyszy staraj się wprowadzać do jego życia powoli i bez zbędnego pośpiechu.

Podczas wspólnych spacerów po miejscach często odwiedzanych przez innych właścicieli czworonogów zrezygnuj zabierania ze sobą ulubionych zabawek psiaka. W ten sposób pupil będzie nieco mniej skupiony na zabawie samodzielnej oraz pilnowania swoich rzeczy. Bardziej otworzy się na inne pieski.

Pamiętaj  również, aby nie okazywać zbytniego zainteresowania innym psom, gdy twój czworonożny przyjaciel jest w pobliżu. W ten sposób unikniesz sytuacji, która z pewnością wywołałaby zdenerwowanie u twojego pupila.

agresja u psa co robic

Jeśli nadarzy się sytuacja, która wyprowadzi pupila z równowagi postaraj się odwrócić jego uwagę. Gdy tylko psiak skupi na tobie swoje zainteresowanie, spróbuj się powoli oddalić od psiaka, który wzbudził w nim agresywne zachowanie.

Czy agresja wobec innych psów to normalne?

Znając najczęstsze powody zdenerwowania naszych psiaków jesteśmy w stanie łatwiej zapanować nad jego negatywnymi emocjami.

Agresja u psa wobec innych psów jest zjawiskiem powszechnym, które tyczy się również bardzo ułożonych piesków. Wiele zależy od kontekstu danej sytuacji i źródła niepokoju pupila.

Jeśli pupil zachowa się agresywnie wobec innego czworonoga, postaraj się jak najszybciej zareagować. Jeśli to możliwe oddal się z psiakiem w inne miejsce. Nim sytuacja stanie się naprawdę poważna postaraj się maksymalnie odwrócić uwagę pieska od zaistniałego wydarzenia.

Psi temperament w takich chwilach szybko słabnie i piesek prędko zapomni o niemiłym incydencie podczas wspólnej zabawy. Mam nadziej, że teraz już wiesz, dlaczego pies jest agresywny do innych psów. A jakie są relacje twojego psiaka z innymi czworonogami?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...