Agresja u psa: lękowa, terytorialna. Dlaczego pies atakuje inne psy? | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Agresja psiaka wobec innych psów

Jeśli pies jest agresywny względem innych psiaków, warto przede wszystkim zastanowić się co wywołuje u niego tego rodzaju zachowanie. Być może stara się on w ten sposób bronić swojej przestrzeni, lub też ulubionej zabawki. Agresja u psa może wynikać również z zazdrości o twoją uwagę, którą poświeciłeś innemu czworonogowi.

Agresja wobec innych psów

Choć na co dzień twój czworonożny przyjaciel to jeden z najspokojniejszych i najbardziej łagodnych psiaków jakie znasz, to masz czasem wrażenie, że gdy tylko widzi inne psy, to zmienia się nie do poznania? Agresja u psa wobec innych psów, których pupil nie zna jest dość popularnym zjawiskiem.

Myślę, że z pewnością chcesz poznać przyczynę takiego zachowania twojego pieska, a także sposób na radzenie sobie w takiej sytuacji.

Jest to jeden ze sposobów komunikacja między dwoma psami. Choć dla nas może być to niezrozumiałe, to dla czworonogów jest całkowicie normalne.

Dodatkowo w wielu sytuacjach na pierwszy rzut oka nie jest łatwo ocenić, czy psiaki są względem siebie agresywne, czy też po prostu odnoszą się do siebie z rezerwą i nieco sceptycznym podejściem.

Agresja wobec innych psów – źródła

Chcąc zrozumieć agresywne zachowanie pupila względem innych psów, musimy zastanowić się nad przyczyną takiego postępowania. Przypomnij sobie, czy psiak reaguje w taki sposób każdorazowo gdy spotyka innego psa, czy też jest to zachowanie jedynie sporadyczne.

Trauma psa z przeszłości

Być może piesek jest agresywny w stosunku do innych psiaków nie dlatego, że nie odpowiadają mu cechy charakteru danego czworonoga. Sytuacja jednakże może okazać się nieco bardziej skomplikowana, może pojawić się agresja lękowa u psa.

Agresywne zachowanie może wynika z nieprzyjemnych, traumatycznych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i mocno wpłynęły na psychikę psiaka.

Złe doświadczenie z innym psem, który niegdyś zachował się groźnie w stosunku do twojego pupila, może być przyczyną jego ogólnej nieufności i wrogiego podejścia względem innych czworonogów. W tej sytuacji przede wszystkim musimy nauczyć pieska nie tyle panować nad swoimi emocjami, a powinniśmy wyzbyć go lęku który głęboko w nim drzemie.

Niewykluczone, że pomocna może okazać się rozmowa z psim psychologiem.

Obrona własnej przestrzeni

W większości przypadków psy bardzo mocno cenią sobie swoją przestrzeń osobistą. Nie lubią dzielić jej z innymi, szczególnie gdy mają do czynienia z czworonogami, które są im kompletnie obce.

Wynika to z natury psiaków i nie jest to zachowanie odbiegające od normy. Co więcej, chyba zgodzisz się ze mną, że my również czujemy się nieswojo gdy ktoś zakłóca naszą przestrzeń osobistą.

Zauważmy, że często to właśnie zachowanie ludzi pobudza pieski to agresji względem innych. Psiaki, których wedle ich właścicieli głównym zadaniem jest pilnowanie posesji  przed obcymi, będą miały głęboko wpojoną właśnie taką postawę względem innych. Psiak przecież nie potrafi rozpoznać kto jest gościem, a kto powinien być postrzegany jako zagrożenie.

Jeśli więc sami wychowujemy psa na obrońcę naszej przestrzeni, to normalnym jest, że pupil ma negatywne podejście do nieznanych sobie ludzi, a także zwierzaków.

Niechęć dzielenia się

Pieski nie do końca lubią dzielić się z obcymi swoimi rzeczami. Jeśli twój pupil bawi się właśnie ulubioną zabawką, to jest niemalże pewne, że gdy podejdzie do niego nieznany mu pies, nie będzie do niego mile nastawiony.

W obawie przed utraceniem czegoś, co jest dla czworonoga wartościowe, reaguje on agresją. Co więcej, dla psów jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych wartości są nie zabawki, a Ty i Twoja uwaga. Dlatego też jeśli rozważamy kwestię niechęci dzielenia się obserwowanej u piesków, to musimy również wziąć pod uwagę, że tyczy to się również bezpośrednio nas, jako opiekunów.

Jeśli twój czworonożny przyjaciel zauważy, że okazujesz sympatię innemu psu, z pewnością nie potraktuje tego obojętnie. Obcego zwierzaka potraktuje w agresywny sposób, a ponadto jest wysoce prawdopodobne, że postanowi obrazić się na swojego opiekuna.

Jak radzić sobie z agresją psa

Znając źródło jakie ma agresja względem innych psów, możemy dość sprawnie zapobiegać tego typu sytuacjom. Unikanie wydarzeń konfliktowych to zdecydowanie łatwiejsze, a także mniej stresujące dla pieska rozwiązanie.

Jeśli twój pies reaguje agresywnie, ponieważ boi się innych psów, postaraj się w miarę możliwości kontrolować jego kontakt z innymi czworonogami.

Unikaj miejsc gdzie psiak musiałby zetknąć się z dużą liczbą nieznanych sobie psów. Ważnym jest, aby nie wykazać się jednak zbytnią przesadą w tej kwestii. Kontakt i zabawa z innymi psami są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia naszego pupila. Jednakże staraj się dozować psiakowi emocje z tym związane. Nowych psich towarzyszy staraj się wprowadzać do jego życia powoli i bez zbędnego pośpiechu.

Podczas wspólnych spacerów po miejscach często odwiedzanych przez innych właścicieli czworonogów zrezygnuj zabierania ze sobą ulubionych zabawek psiaka. W ten sposób pupil będzie nieco mniej skupiony na zabawie samodzielnej oraz pilnowania swoich rzeczy. Bardziej otworzy się na inne pieski.

Pamiętaj  również, aby nie okazywać zbytniego zainteresowania innym psom, gdy twój czworonożny przyjaciel jest w pobliżu. W ten sposób unikniesz sytuacji, która z pewnością wywołałaby zdenerwowanie u twojego pupila.

Jeśli nadarzy się sytuacja, która wyprowadzi pupila z równowagi postaraj się odwrócić jego uwagę. Gdy tylko psiak skupi na tobie swoje zainteresowanie, spróbuj się powoli oddalić od psiaka, który wzbudził w nim agresywne zachowanie.

Czy agresja wobec innych psów to normalne?

Znając najczęstsze powody zdenerwowania naszych psiaków jesteśmy w stanie łatwiej zapanować nad jego negatywnymi emocjami.

Agresja u psa wobec innych psów jest zjawiskiem powszechnym, które tyczy się również bardzo ułożonych piesków. Wiele zależy od kontekstu danej sytuacji i źródła niepokoju pupila.

Jeśli pupil zachowa się agresywnie wobec innego czworonoga, postaraj się jak najszybciej zareagować. Jeśli to możliwe oddal się z psiakiem w inne miejsce. Nim sytuacja stanie się naprawdę poważna postaraj się maksymalnie odwrócić uwagę pieska od zaistniałego wydarzenia.

Psi temperament w takich chwilach szybko słabnie i piesek prędko zapomni o niemiłym incydencie podczas wspólnej zabawy. Mam nadziej, że teraz już wiesz, dlaczego pies jest agresywny do innych psów. A jakie są relacje twojego psiaka z innymi czworonogami?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

welniany sweterek dla psa w haftowane sniezynki granatowy

Jak rozpoznać czy mojemu psu jest zimno

Rozpoznanie, czy naszemu psu jest zimno, to kluczowa kwestia. Obserwacja zachowań psa – takich jak drżenie, kurczenie się w kłębek czy szukanie cieplejszych miejsc – może wskazywać na to, że jest mu chłodno. Zapewnienie psu ciepła poprzez ciepłe ubranko lub miękki koc, odpowiednie izolowanie domu oraz zapewnienie ciepłego legowiska jest niezbędne, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. [...]

Czytaj dalej… from Jak rozpoznać czy mojemu psu jest zimno

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach stoi na tle kwiatów

Sztuczki i ćwiczenia, które uczynią twojego psa bardziej inteligentnym

Nauka nowych sztuczek przynosi radość i satysfakcję zarówno psu, jak i właścicielowi, tworząc niezapomniane chwile. Proces ten nie tylko rozwija zdolności intelektualne psa, ale także buduje trwałą więź między zwierzęciem, a jego opiekunem. Każdy pies jest unikalny, a tempo nauki może się różnić, co podkreśla indywidualny rozwój każdego zwierzaka. W rezultacie trening staje się nie [...]

Czytaj dalej… from Sztuczki i ćwiczenia, które uczynią twojego psa bardziej inteligentnym

Czytaj dalej
drewniana miska dla psa podwójna naturalne drewno

Przepisy na domowe smakołyki dla psa z wołowiny

Warto przygotować samodzielnie smakołyki dla psa, ponieważ możemy kontrolować ich skład, dostosowując go do potrzeb i ewentualnych alergii pupila. Ponadto, przygotowywanie przekąsek to doskonała okazja do budowania więzi z psem i wspólnej zabawy. To także doskonały sposób na dbanie o zdrową dietę pupila, unikając sztucznych dodatków i konserwantów. Czego się dowiesz z tego artykułu Domowe [...]

Czytaj dalej… from Przepisy na domowe smakołyki dla psa z wołowiny

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup