×

Brak produktów w koszyku.

Sposoby wynagradzania i zachęcania psa do nauki

Dobra motywacja do nauki nowych umiejętności to klucz do sukcesu we wspólnych treningach z psiakiem.
szalik komin dla psa joy red bowl and bone republic ls1sa

 Jak nagradzać psa

Chcąc skutecznie zachęcić swojego pupila do nauki wszelkiego rodzaju nowych umiejętności dobrze jest wiedzieć jak nagradzać psa oraz jaki rodzaj motywacji jest w jego przypadku najbardziej efektywny.

Sposobów na nagradzanie psiaka jest mnóstwo i wcale nie muszą być one w formie smakołyku. Nie każdy pies jest małym łakomczuchem.

W takim przypadku musimy znaleźć inny sposób na zachęcenie pupila do nauki niż wizja otrzymania przysmaku. Ponadto jeśli będziesz bazować jedynie na nagrodach w formie jedzenia to wraz ze wzrostem umiejętności psiaka będzie wzrastać również jego waga. A tego przecież byśmy nie chcieli!

Forma zachęcenia psa powinna być dopasowana bezpośrednio do jego preferencji. My jako opiekunowie piesków z pewnością sami najlepiej wiemy co nasz czworonożny przyjaciel lubi najbardziej. Właśnie tą wiedzę możemy odpowiednio wykorzystać jako sposób nagradzania pupila.

Sposoby nagradzania psa

Tak więc sposobów na motywowanie pieska jest kilka. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że nagroda wcale nie musi być w formie fizycznej.

Psiaki wcale nie są materialistami i wzrokowcami. Nasze gesty i słowa są dla nich również bardzo ważne i sprawiają im ogromną przyjemność.

Smakołyki jako forma psiej zachęty

Wszelkiego rodzaju przysmaki stanowią chyba najbardziej popularną formę nagradzania piesków.

Jeśli chcemy aby była to skuteczna, a zarazem bezpieczna dla zdrowia psiaka forma motywacji, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim wybierajmy smakołyki wykonane z najwyższej jakości składników.

Jeśli nie masz zaufania do sklepowych przekąsek z łatwością możesz wykonać własne. Będziesz mieć wtedy pewność, że twój pupil dostaje tylko to, co najlepsze. Jeżeli nie wiesz jak zrobić smaczne i zdrowe smakołyki dla psa przeczytaj na przykład tekst – Jak zrobić suszone smakołyki dla psa gdzie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek 🙂

Chcąc aby trening był skuteczny psiak nie może być tuż po posiłku. Wówczas wizja otrzymania smakołyków nie będzie dla niego aż tak bardzo kusząca.

Jest to ważne również dlatego, że wyjątkowe łasuchy nawet gdy będą wystarczająco najedzone, to nie omieszkają zjeść każdego smakołyku, który mu zaproponujemy. Takie zbytnie przejedzenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia pieska.

saszetka na smakolyki dla psa midi czerwona bowl and bone republic ls1sa

Jeżeli zamierzasz przeprowadzać trening na świeżym powietrzu przyda Ci się saszetka na psie smakołyki. Super gdyby posiadała również miejsce na woreczki by nic Was nie zaskoczyło podczas sesji 🙂

Zabawa z psem i jego zabawki

Wspólne spędzanie czasu z ukochanym opiekunem to jedna ulubionych rozrywek psiaków. Warto wykorzystać ten fakt szukając odpowiedniej metody motywowania pupila do nauki. Co prawda, nie jest to łatwa forma nagradzania. Wymaga nieco więcej cierpliwości i większego zaangażowania z naszej strony niż ma to miejsce w przypadku klasycznej zachęty w postaci smakołyka.

Przede wszystkim należy uświadomić psiaka, że po każdym dobrze wykonanym treningu czeka go miły czas na wspólnej zabawie. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyrobienie u psa skojarzenia nauki z późniejszą rozrywką. Jako nagrodę wybierz taki rodzaj zabawy, który twój pupil lubi najbardziej.

zabawka dla psa rex bowl and bone republic ls1sa blog

Nagroda w formie nowej zabawki będzie dla pieska bardzo skutecznym sposobem na motywowanie go do ćwiczeń. Warto jednak wykorzystywać tą opcję jedynie od czasu do czasu.

Niech będzie to uhonorowanie zaangażowania psiaka w trening czy też zdobycia nowej, trudnej umiejętności. W przeciwnym wypadku nasz pies w szybkim czasie zgromadzi pokaźną ilość nowych zabawek, którymi nie będzie w stanie się w pełni nacieszyć. Co prawda są sposoby by radzić sobie ze spora ilością zabawek. Można je zawsze zorganizować w specjalnie zaprojektowanych do tego koszach właśnie na psie zabawki.

zabawka dla psa toffi felix duckie roy bax kosz na zabawki cotton pink rozowy bowl and bone republic ls1sa

Tak więc jest to jak najbardziej warta zainteresowania metoda nagradzania psa, jednak ograniczająca się jedynie do naprawdę szczególnych okazji.

Pochwała psa jest szalenie ważna

Psiaki uwielbiają czuć, że ich opiekunowie są z nich naprawdę dumni. Gdy piesek został pochwalony przez swojego właściciela czuje się doceniony i kochany.

Dlatego też warto mieć to na uwadze podczas wspólnych treningów. Pamiętajmy o tym, że pochwała słowna powinna towarzyszyć każdemu dobrze wykonanemu przez psiaka ćwiczeniu, nawet jeśli dodatkowo nagradzamy go smakołykiem.

W ten sposób umacniamy w piesku poczucie, że doceniany go za jego starania i zaangażowanie w poprawne wykonywanie poleceń.

ubranko sweterek dla psa aspen pink rozowy bowl and bone republic blog

Pochwała słowna nie będzie jednak skuteczną, a przede wszystkim wystarczającą zachętą w każdej sytuacji. Czasem dla psiaka taka forma nagrody może wydawać się zwyczajnie zbyt mała, nieadekwatna do wysiłku jaki w zamian miałby wykonać.

Pamiętaj o tym i nie oczekuj, że pupil z pełnym zaangażowaniem i werwą będzie podchodził do treningu wiedząc, że jedyną formą motywacji jaka na niego czeka jest dobre słowo ze strony opiekuna. Stosuj ten rodzaj zachęty wymiennie z innymi znanymi ci sposobami.

Wybierz najlepszy rodzaj nagrody

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak nagradzać psa to musisz być świadom tego, że nie istnieje jedno optymalne rozwiązanie dla każdego czworonoga.

Znając charakter pupil postaraj się wybrać opcję, która najbardziej przypadnie mu do gustu, a zaraz będzie dawała najlepsze efekty. Jeśli Twój psiak to niejadek to myślę, że bazowanie na zachęcie w postaci smakołyków może okazać się niezbyt trafionym pomysłem.

legowisko spiworek dla psa dreamy mint zabawka felix bowl and bone republic ls1a blog

Z kolei jeśli Twój czworonożny przyjaciel najbardziej ceni sobie wspólne wieczory na kanapie to aktywna zabawa po trudnym treningu będzie dla niego bardziej karą aniżeli nagrodą.

Sposoby nagradzania psa sprawdzają się najlepiej gdy umiejętnie je ze sobą mieszamy. Dzięki temu zadbamy o różnorodność pozytywnych bodźców dostarczanych pieskowi po wspólnej nauce. Pies będzie czuł się bardziej zmotywowany do pracy wiedząc, że czekają na niego nagrody w różnej formie.

Zachowanie zdrowego balansu stanowi sukces umiejętnego wynagradzania pieska za jego wysiłek i zaangażowanie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4s

Gdzie jechać z psem w góry i co zabrać?

Wycieczka z psem w góry - ten pomysł brzmi jak fantastyczna zabawa i gwarantuje ci, że właśnie tak może być. Musisz jedynie dobrze pr...

Jaki pies do ciebie pasuje – sprawdźmy to

Podjąłeś decyzję o wzięciu pod swoją opiekę psiaka i zastanawiasz się co dalej? Przede wszystkim upewnij się jaki pies do ciebie pa...