Pierwsze dni szczeniaka w domu - jak sobie poradzić - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pierwsze dni szczeniaka w domu – jak sobie poradzić

Zanim pojawi się u ciebie szczeniak, przygotuj mieszkanie, a więc schowaj kable i przedmioty znajdujące się blisko podłogi, które mógłby pogryźć. Nadopiekuńczość może źle wpłynąć na szczeniaka, dlatego daj mu trochę swobody, jednak bądź w pobliżu, by móc zareagować w przypadku nieprzewidzianej sytuacji.

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla wielu psich opiekunów ogromna zagadka. Starasz się przygotować na przyjęcie małego pupila ale masz wrażenie, że o czymś zapomniałaś? Jeśli tak to chcę podpowiedzieć ci, o czym musisz pamiętać zanim szczeniak pojawi się w twoim domu, a także jak poradzić sobie w pierwszych dniach razem.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Przed pojawieniem się szczeniaka w twoim domu przygotuj przestrzeń, w  której mieszkasz.
  • Szczeniak będzie potrzebował azylu w postaci własnego posłania, aby mieć miejsce gdzie będzie czuł się bezpiecznie.
  • Pozwól szczeniakowi czuć się samodzielnie, jednak staraj się być blisko, aby móc w razie potrzeby zareagować.

 Pierwsze dni szczeniaka w domu

Gdy wiesz, że w moim domu pojawi się mały szczeniak, odliczasz już dni do tego momentu. Dobrze pamiętam to uczucie ekscytacji. Chciałam, żeby mój szczeniak czuł się u mnie jak najlepiej. Jednak ten pierwszy czas psiaka w moim domu, wywoływał u mnie również niepokój. Bałam się czy będę potrafił zając się takim maluszkiem, tak jak on tego potrzebuje.

Zanim zdecydowałam się na wzięcie pod swoją opiekę psa, zdobywałam bardzo dużo informacji na ten temat. Był to mój pierwszy piesek, którym miałam zajmować się samodzielnie, dlatego też było to dla mnie tak ważne i jednocześnie stresujące doświadczenie.

Możliwość korzystania z doświadczeń i dobrych rad innych jest bardzo ważne i pomocne w opiece nad psem. Dlatego też specjalnie dla ciebie przygotowałam kilka wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie w początkowych chwilach szczeniaka w twoim domu.

Opowiem Ci jak wyglądają pierwszy dni z takim małym czworonogiem, a także na co warto zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że dzięki temu poczujesz się spokojniej i pewniej w tym nowym etapie twojego życia, do którego właśnie wkraczasz. Ogromnie trzymam za ciebie kciuki i jestem pewna, że dasz radę!

Jak przygotować dom na pojawienie się szczeniaka

Jeśli chcesz oszczędzić sobie wiele niepotrzebnego stres, przygotuj odpowiednio swój dom, jeszcze zanim szczeniak się w nim pojawi. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, gdy to mały psiak może próbować coś pogryźć lub zniszczyć.

Szczeniaki mają w sobie bardzo dużo energii i cechuje je ogromna chęć poznawania świata wokół nich. Dlatego zapewniam cię, że twój mały pupil będzie próbował dostać się niemalże w każdy kąt. Dlatego żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przygotuj przestrzeń wokół ciebie, na pojawienie się małego pupila.

Uporządkuj przestrzeń w niskich partiach domu

Schowaj przedmioty, do których szczeniak może mieć dostęp. Mam tutaj na myśli zarówno podłogę, jak i niskie półki. Nie bez powodu bardzo często mówi się o psiakach gryzących buty. Muszę niestety przyznać, że nie jest to jedynie powielany mit. Mój psiak podczas swojego szczenięcego okresu pogryzł jedną parę moich butów.

Jeśli myślisz, że twój szczeniak zadowoli się jedynie tym, co znajdzie na ziemi, to jesteś w dużym błędzie. Gdy coś zainteresuje go na półkach znajdujących się w jego zasięgu, to możesz być pewna, że będzie próbował się do tego dostać.

Schowaj kable

Odnoszę wrażenie, że zaraz po butach, kable to jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów do pogryzienia przez małe szczeniaki. Pierwszy tydzień pobytu mojego szczeniaka u mnie wiązał się ze spisaniem na straty dwóch ładowarek do telefonu.

Oczywiście gdy były podpięte do prądu pilnowałam, żeby psiak nie miał do nich dostępu. Jednak w momencie, gdy nie były przeze mnie używane, moja czujność była mniejsza. Zupełnie odwrotnie do mojego pupila. Gdy tylko zauważył kabel znajdujący się w jego zasięgu, stwierdzał że jest to coś, czym koniecznie musi się pobawić.

Dlatego też zanim w twoim domu pojawi się mały szczeniak skontroluj swoje mieszkanie pod kątem widoczności kabli. Postaraj się, aby znajdowały się one w takim miejscu, aby psiak nie miał do nich dostępu. Pogryzienie kabli znajdujących się pod prądem może być bardzo niebezpieczne dla psa.

W większości przypadków zainteresowanie wszelkiego rodzaju kablami mija pieskom wraz z wyrastaniem ze szczeniackiego okresu w ich życiu.

Przygotuj azyl dla szczeniaka

Szczeniak pojawiając się nowym domu, może czuć się początkowo zdezorientowany i przestraszony. Jest to normalne ponieważ jest w nowym miejscu, którego zupełnie nie zna. Dlatego też twoim zadaniem, jako psiego opiekuna będzie przygotowanie szczeniakowi azylu, w którym będzie mógł poczuć się bezpiecznie.

Gdzie najlepiej stworzyć tego rodzaju przestrzeń dla małego psiaka? Przede wszystkim powinno to być takie miejsce, z którego szczeniak będzie mógł obserwować to, co się wokół niego dzieje. Dzięki temu poczuje się pewnie, ponieważ nie będzie obawiał się, że ktoś go nagle zaskoczy.

Wybierz dla swojego szczeniaka wygodne legowisko, z które będzie dla niego doskonałym punktem obserwacyjnym. Ważne, aby legowisko było naprawdę dobrej jakości, ponieważ jak już pewnie się domyślasz, psiak może próbować je pogryźć.

Dlatego też ze swojego doświadczenia mogę polecić ci legowisko linii CLASSIC od marki Bowl&Bone Republic. Było to pierwsze posłanie mojego pieska i muszę przyznać, że w jego przypadku sprawdziło się doskonale.

Jak wyglądają pierwsze dni szczeniaka w domu

Musisz się przygotować na to, że pierwsze dni szczeniaka w twoim domu mogą być trudne, zarówno dla ciebie, jak i twojego czworonoga. To dla was nowa sytuacja, z którą musicie się oswoić.

Daj szczeniakowi trochę przestrzeni

W pierwszych dniach pojawienia się małego szczeniaka w twoim domu, postaraj się nie być dla niego zbyt absorbująca. Wiem, że może być to ciężkie, ponieważ bardzo trudno jest nie głaskać i przytulać cały czas małego szczeniaczka. Jednak dla jego dobra, daj mu trochę przestrzeni, aby nabrał większej pewności siebie.

Nie oznacza to jednak, że masz zostawić swojego szczeniaka samego sobie. Nic bardziej mylnego. Z pewnością dobrze wiesz jak wiele uwagi potrzebuje taki mały psiak. Istotne jest w tej sytuacji to, aby mieć go cały czas na oku ale w taki sposób, aby czuł się on w żadnym stopniu osaczony.

Postaraj się, aby miał trochę czasu tylko dla siebie. Na zabawę we własnym towarzystwie, na samodzielnie poznanie nowego terenu, jednym słowem na swoje pieskie sprawy. Jednocześnie bądź na tyle blisko, aby móc szybko zareagować w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Pokaż szczeniakowi jego nowy dom

Żeby psiak poczuł się dobrze i bezpiecznie w nowej przestrzeni, musi ją dobrze poznać. Jak zachęcić małego pieska, aby bez strachu przeszedł się po swoim nowym domu? Możesz w każdym pomieszczeniu rozłożyć na podłodze kilka jego ulubionych smaczków. Psiak w ten sposób będzie odwiedzał każdy róg, a dzięki smakołykom będą powstawały u niego dobre skojarzenia z tym miejsce.

Jest to również dobra metoda na zapoznanie psiaka z nową przestrzenią, gdy przebywanie poza domem. Zawsze w ten sposób oswajam psiaka na wakacjach, gdy nocujemy w nieznanym nam dotąd miejscu. Najpierw wchodzę pierwsza do naszego noclegu i rozkładam na podłodze smakołyki. Następnie pozwalam wejść mojemu pupilowi, a on przechodząc od jednego smaczka do drugiego, poznaje nowe miejsce.

Uzbrój się w dużo cierpliwości przy szczeniaku

Nie da się ukryć, że pojawienie się szczeniaka w domu potrafi na jakiś czas zmienić życie domowników nie do poznania. Zapewniam cię jednak, że jest to chwilowe. Gdy tylko psiak nieco podrośnie i usamodzielni się, to wasz codzienny rytm dnia będzie mógł wrócić do normy.

Będzie to jednak wymagało od ciebie bardzo dużo cierpliwości. Uczenie szczeniaka podstawowych czynności i zasad obowiązujących w twoim domu bywa bardzo trudne. Młode pieski chcą przede wszystkim skupić się na zabawie i radosnym spędzaniu czasu.

Z własnego doświadczenia wiem, że pierwsze dni szczeniaka mogą być bardzo trudne. Jednak zapewniam cię, że jak najbardziej warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie poświęcać czas na wychowanie tego małego łobuza.

 Jak zająć się szczeniakiem gdy pojawi się w domu

Opieka nad szczeniakiem będzie wymagała od ciebie bardzo dużego zaangażowania. Jest to bardzo ważna decyzja jednak ja uważam, że wzięcie pod swoją opiekę pupila to cudowna sprawa. Czeka cię wspaniałą przyjaźń.

Przygotowywałaś się na pojawienie się szczeniaka w twoim domu, czy postawiłaś na spontaniczność?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

8 komentarzy do “Pierwsze dni szczeniaka w domu – jak sobie poradzić

  1. Warto też przygotować też zabawki, którymi będzie można się bawić wspólnie. Mój pies w ogóle nie chciał bawić się sam gdy był szczeniakiem. Cały czas przynosił swoje zabawki do mnie, żebym mu je rzucała lub żebyśmy się siłowali.

    1. Całkowicie rozumiem, mój psiak też najbardziej lubi bawić się wraz ze mną 🙂

  2. Mam to już za sobą ale pamiętam że się dużo działo Wtedy zadziałał mały przenośny kojec Gdy pies zbroił na moich oczach lądował w kojcu na parę minut Było to przykre tak dla psa jak i dla mnie ale skuteczne Pies porzucił rwanie kapci.

    1. Choć wzruszam się wspominając jak wyglądał mój psiak będąc malutkim szczeniakiem, to jednak przypominając sobie właśnie trud wychowania go cieszę się, że mam to już za sobą 🙂

  3. CIERPLIWOŚĆ to podstawa przy szczeniaku. To mały pies, ma prawo popełniać błędy, musimy uzbroić się w silną wolę.

    1. Zdecydowanie jest to prawda. Cierpliwość przy małym piesku jest bardzo ważna

  4. Najlepszą metodą na szczeniaka jest inny pies. Zwykle mam staruszka i szczeniaka. Wychowanie mam wtedy z głowy. Ludzie zwykle czekają na nowego psa aż odejdzie stary. To błąd. Starszy pies przy młodszym dostaje wigoru czuje się potrzebnym. Dostaje sporą porcje radości a jednocześnie uczy malucha. Tak jest super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup