×

Brak produktów w koszyku.

Noc sylwestrowa z psem – jak się nim zaopiekować

Powitanie nowego roku to moment, który celebruje niemalże każdy z nas. Niestety psy, czy tego chcą czy też nie również "muszą" uczestniczyć w tej ludzkiej celebracji.
legowisko dla psa loft grey bowl and bone republic ls3sa

Pies podczas sylwestra

Wraz z nastaniem północy rozpoczynamy kolejny rozdział naszego życia wierząc, że będzie on jeszcze lepszy niż poprzedni. Sylwester to dla nas dzień szczególny, który przeżywamy w ogromnej euforii i radości.

Niestety, choć nam 31 grudnia kojarzy się pozytywnie to dla naszych piesków jest to najbardziej stresująca noc w roku. Powitanie nowego roku to moment, który celebruje niemalże każdy z nas. Towarzyszący temu dniu wyjątkowy gwar, a przede wszystkim wszechobecny hałas odpalanych petard czy fajerwerków wywołuje u piesków uczucie strachu i dezorientacji.

Co więcej pamiętajmy, że nasze czworonogi posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu. Co za tym idzie, unoszący się w powietrzu, wyjątkowo natężony zapach siarki jest dla nich szczególnie nieprzyjemny w odbiorze.

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie odseparować psiaka od natężonych bodźców, które docierają do niego tego dnia. Jednak możemy postarać się nieco obniżyć towarzyszący pieskowi stres i zadbać o poprawę jego samopoczucia.

Co czuje mój psiak?

Przede wszystkim warto zrozumieć co czuje twój piesek podczas nocy sylwestrowej. Niestety, jest to sprawa wciąż przez część psich opiekunów bagatelizowana, dlatego też przede wszystkim należałoby uświadomić wszystkich o wadze tego problemu.

Kwestią, która najdotkliwiej wpływa na uczucie stresu u czworonoga jest głośny dźwięk towarzyszący wybuchom sztucznych ogni czy też petard. Odgłosy te są odbierane przez człowieka jako głośne lub bardzo głośne, w zależności jak blisko źródła wybuchu się znajduje.

Psy charakteryzują się o wiele bardziej rozwiniętym i wrażliwym słuchem niż człowiek. Dla naszych pupili dźwięk fajerwerków jest odbierany jako o wiele bardziej głośny niż przez ludzi. Biorąc pod uwagę  dodatkowo częstotliwość wybuchów występujących w noc sylwestrową oraz fakt, że psiaki tak naprawdę nie są świadome ich źródła powoduje to powstanie ogromnego uczucia stresu u piesków. 

Jako odpowiedzialni opiekunowie naszym zadaniem jest odpowiednio zadbać o swoich pupili. Reakcja psiaka na wybuchy fajerwerków jest często nie do przewidzenia. Pies podczas sylwestra może wpaść w ogromną panikę wywołaną niespodziewanym, bardzo głośnym dźwiękiem sztucznych ogni.

ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4sa blog

Dodatkowo z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o przypadkach gdy piesek przestraszony się nagłego huku zaczyna uciekać biegnąc cały czas przed siebie, nie zważając na to, w jakim kierunku się porusza. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. 

Jak przygotować psa na noc sylwestrową

Przede wszystkim bardzo dużo zależy od tego jak zachowuje się twój pies podczas sylwestra.

Czy twój psiak jest wówczas wyjątkowo pobudzony? Może wręcz przeciwnie, za wszelką cenę stara się schować w najbardziej odległym kącie?

kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls2sa

Jedno jest pewne, nie mamy wpływu na to, że pokaz sztucznych ogni stanowi (niestety) element powitania nowego, nadchodzącego roku. Jednakże z radością możemy zauważyć, że trend ten powoli, stopniowo staje się mniej  respektowany i naśladowany.

Nie mniej jednak chcąc aby psiak nieco łagodniej przyjął celebrację wejścia w nowy rok musimy zaznajomić go z głośnym dźwiękiem. Nie powinniśmy za wszelką cenę izolować piesek od głośnych odgłosów. 

Odwrócenie uwagi psa of huku

Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze strachem pieska wywołanym hukiem jest stworzenie pozytywnego skojarzenia jako następstwa głośnych odgłosów. Co mam na myśli?

Twoim zadaniem będzie odwrócenie uwagi pieska od głośnego dźwięku i poszukiwaniu jego źródła poprzez próbę przeniesienia jego zainteresowania na nas samych. Chcąc skutecznie odwrócić uwagę pieska od huku fajerwerków gdy tylko zauważysz, że psiak zaczyna napinać się, kulić lub skomleć postaraj wołać go po imieniu aż do momentu gdy zwróci na ciebie uwagę. Wówczas zawołaj psa do siebie, pogłaszcz i zaproś do wspólnej zabawy. Ważnym jest aby poczekać, aż pupil sam do nas podejdzie. Nie próbuj samodzielnie podchodzić do pieska ponieważ nie możesz przewidzieć tego jak zachowa się w stresie i strachu. 

Jeśli tylko pies skupi na tobie swoją uwagę postaraj się zająć go na tyle aby zapomniał o tym co przed chwilą miało miejsce. Jak to zrobić?

zabawka dla psa rex bowl and bone republic ls1sa blog

Wieczór sylwestrowy to dobry moment na podarowanie pieskowi nowej zabawki, najlepiej takiej, która będzie umożliwiała nam wspólną zabawę z czworonogiem. W ten sposób piesek podekscytowany nową, nieznaną dotąd zabawką być może w nieco mniejszym stopniu będzie zwracał uwagę na dźwięki dobiegające z zewnątrz. 

Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi pieska są wszelkiego rodzaju smakołyki. Każdy psi łakomczuch skusi się na ulubiony przysmak. Jak zrobić zdrowe i smaczne smakołyki dla Twojego pupila dowiesz się z wpisu zatytułowanego – Jak zrobić suszone smakołyki dla psa.

miska dla psa duo amber bowl and bone republic ls2a

Dodatkowo w ten sposób wyrobimy u psiaka pozytywne skojarzenie. Piesek w ten sposób zapamięta, że pomimo nieprzyjemnego uczucia strachu może liczyć na pocieszenie w formie ulubionych łakoci.

Zmiana otoczenia

Duże miasta podczas nocy sylwestrowej cechują się zdecydowanie największą liczbą odpalanych sztucznych ogni oraz petard. Być może dobrym rozwiązaniem może okazać się wspólny wypad wraz z czworonogiem za miasto.

Sylwester spędzony poza zgiełkiem  metropolii z pewnością będzie przyjemny zarówno dla nas jak i naszego pupila. Ilość sztucznych ogni odpalanych na terenach wiejskich czy podmiejskich będzie zdecydowanie mniejsza niż w centrum tętniącego życiem miasta. 

szelki smycz dla psa yeti rose rozowe bowl and bone republic ls1sa

Środki medyczne pomogą psu w noc sylwestrową

Jeśli twój pies podczas sylwestra jest szczególnie niespokojny i wyjątkowo ciężko znosi ten czas w roku udaj się na konsultację do weterynarza. Być może jedynym sposobem na zredukowanie stresu u pieska będzie podanie mu leków łagodzących uczucie lęku i zdenerwowania.

Niestety w przypadku niektórych psiaków może to być jedyne skuteczne rozwiązanie w tej sytuacji. Pamiętaj jednak, że podanie psiakowi leków powinno być ostatecznością. Jeśli nie ma ku temu przesłanek to to nie powinieneś decydować się na tę opcję.

Zaopiekuj się swoim pupilem

Podczas sylwestra pokaż psiakowi, że nie musi się niczego obawiać ponieważ przy tobie nic mu nie grozi. Piesek powinien czuć się z tobą bezpiecznie i pewnie.

kocyk dla psa zen szary bowl and bone republic ls2sa blog

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa tego wieczora samego w domu. Jeśli czego cię wyjście na imprezę sylwestrową lub wyjazd zadbaj o odpowiednią opiekę dla czworonoga.

31 grudnia jest to wyjątkowo trudny dzień dla każdego pupila, pamiętaj o tym!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa

Nauka aportowania twojego psa krok po kroku

Chcesz nauczyć swojego psiaka aportowania? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś. Opowiem ci jak w przystępny sposób możesz nauczyć swoje...
szalik komin dla psa joy red bowl and bone republic ls3sa

Jak ułożyć dobry plan dnia z psem

Chcesz ułożyć idealny plan dnia z psem ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to bardzo dobrze trafiłeś. Opowiem ci krok po kroku...