×

Brak produktów w koszyku.

Mój pies boi się dzieci

Jak poradzić sobie z psiakiem, który boi się dzieci? Przede wszystkim zastanów się jaki jest powód tego zachowania.
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Pies boi się dzieci

Relacja psa z małymi dziećmi bywa różna. Niestety nie zawsze jest taka jakiej byśmy chcieli.

Bywają przypadki gdy psiak uwielbia spędzać czas z dziećmi. Czerpie z tego ogromna radość, a jednocześnie wie, jak się zachować aby nie przestraszyć małej osóbki.

Wiele piesków charakteryzuje się również dość obojętnym stosunkiem względem dzieci. Uściślając nie ma dla nich znaczenia czy ma do czynienia z osobą dorosłą czy dzieckiem. Każdego bez względu na wiek traktuje w podobny sposób.

Niestety oczywiście zdarzają się również przypadki gdy psiak ma raczej negatywne podejście do dzieci.

Tutaj możemy rozróżnić dwie różne postawy psów. Niektóre psiaki zwyczajnie nie lubią dzieci, są do nich niebyt dobrze nastawione i starają się unikać wspólnego spędzania czasu.

Jednakże część psów boi się dzieci. Wywołują u nich uczucie stresu i niepokoju. Dlaczego tak się dzieje i z czego może to wynikać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Co wywołuje strach u psa na widok dziecka

Pies może bać się dzieci z kilku powodów. Chcąc rozwiązać ten problem musimy ustalić jego źródło.

szelki dla psa candy red bowl and bone republic ls5sa

Zastanów się czy twój pupil od zawsze boi się dzieci. Czy może jesteś w stanie określić moment w którym jego postawa w stosunku do najmłodszych uległa gwałtownej zmianie.

Pomyśl czy twój psiak reaguje strachem na wszystkie napotkane dzieci czy tylko niektóre.

Istotne jest również uzmysłowienie sobie jak reaguje pies w sytuacji stresu wywołanego obecnością dzieci. Odnosi się z agresją czy za wszelką cenę stara się schować w odległe miejsce?

Trauma z przeszłości

Jedną z przyczyn strachu występującego u psów jest poczucie zagrożenia ze strony najmłodszych. Być może dany piesek w przeszłości doświadczył bardzo niemiłych doświadczeń, w których główną rolę grało dziecko czy też więcej dzieci. Przykre wspomnienia mogą głęboko zapaść w pamięć psiakowi i w konsekwencji rzutować na jego podejściu do dzieci jeszcze przez wiele lat później.

Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Małe dzieci podczas kontaktu z psem powinny znajdować się pod stałą kontrolą opiekunów. Często obawia się o bezpieczeństwo dziecka w zestawieniu z czworonogiem.

Niestety zapominamy, że sytuacja może wyglądać wręcz odwrotnie i to nasi najmłodsi również mogą zrobić krzywdę pieskowi. Jeśli dziecko nie ma obycia w postępowaniu z czworonogiem jest bardzo prawdopodobne, że będzie próbować traktować go jak jedną ze swoich zabawek. W efekcie może ciągnąć psiaka za uszy czy ogon, lub sprawiać mu w inny sposób fizyczny ból.

Piesek nie rozumie, że dziecko nie chce go skrzywdzić, a jedynie zależy mu na wspólnej zabawie. Odbiera to jako atak w swoim kierunki. W konsekwencji zaczyna bać się również innych dzieci gdyż obawia się, że zachowają się w stosunku do niego w podobny sposób.

Zachowanie dzieci względem psa

Dla psiaków, które nie wychowywały się w domu wraz z małymi dziećmi niektóre zachowania najmłodszych mogą być nieznane i zarazem obce na tyle, że wywołują u nich niepokojów.

Dla psów zachowanie własnej przestrzeni jest bardzo ważne. My jako opiekunowie czworonogów wiemy to, dzięki czemu potrafimy postępować z psiakiem w codziennym życiu.

Dzieci nie rozumieją tej potrzeby psiaków. Co więcej w większości przypadków będą chciały pobawić się z nowo poznanym psim przyjacielem. Taka sytuacja często jest powodem do powstania wielu nieporozumień i zgrzytów. Pies boi się konfrontacji z dziećmi ponieważ takie spotkanie wywołuje u niego dyskomfort i stres.

Podejście dorosłych do relacji pies – dziecko

Zdarza się, że rodzice w obawie o bezpieczeństwo dziecka starają się izolować je od psa będąc w przeświadczeniu, że psiak z pewnością będzie chciał wyrządzić mu krzywdę.

kocyk dla psa zen szary bowl and bone republic ls2sa blog

Pupil czuje barierę, która została wykreowana aczkolwiek nie rozumie powodów jej powstania. Pies może odebrać to jako sygnał mówiący o tym, że powinien obawiać się kontaktu z dzieckiem.

Będąc w przeświadczeniu, że opiekunowie chcą dla niego jak najlepiej decyduje się podążać za ich śladem i trzymać dystans. Niestety w efekcie psiak boi się dzieci ponieważ są one dla niego czymś zupełnie obcym, nieznanym.

Jak postępować gdy pies boi się dzieci

Znając przyczynę strachu pupila możemy podjąć odpowiednie kroki aby oswoić psiaka z obecnością dzieci.

Jeśli nasz pupil boi się ze względu na traumę z dzieciństwa czy też dlatego, że do tej pory nie miał możliwości kontaktu z maluchami musimy postępować małymi kroczkami. Przede wszystkim psiak musi oswoić się z samą obecnością dzieci zanim będzie mógł je zaakceptować.

Psy mają bardzo rozwinięty zmysł węchu. Możesz zapoznać pupila z zapachem dzieci aby dzięki temu był mu znajomy i rozpoznawalny.

szelki dla psa yeti rose rozowe bowl and bone republic ls1sa

Jeśli chcesz przekonać psiaka do dzieci zadbaj o to, aby początkowo ich relacja była mocno ograniczona. Kontakt ogranicz do przebywania w jednym otoczeniu aby pupil mógł stopniowo przyzwyczaić się do obecności dzieci.

Dopiero wówczas gdy Twój czworonożny przyjaciel oswoi się z nimi możesz pozwolić na interakcję między nimi. Wspólna zabawa będzie doskonała na przełamanie lodów. Pamiętaj jednak, że ty również musisz w niej uczestniczyć.

Jeśli psiak zrozumie, że dziecko to wspaniały towarzysz zabaw to łatwiej będzie mu wyzbyć się drzemiącego w nim uczucia strachu.

Proces akceptacji dzieci przez psa powinien być stopniowy. W przeciwnym wypadku nie odniesie oczekiwanych skutków. Jeśli będziesz próbować na siłę i za wszelką cenę przekonać pieska do kontaktu z dziećmi to niestety może to przynieść przeciwny efekt. Pupil czując presję z twojej strony jeszcze bardziej zamknie się w swoich obawach i strachu.

Pamiętaj, że przecież nie każdy psiak musi lubi dzieci. Tak jak ludzie psy mają swoje preferencje z którymi trudno dyskutować. W niektórych przypadkach akceptacja dziecka ze strony pupila będzie już znacznym osiągnięciem. Wraz z akceptacją można powiedzieć, że relacja pies – dziecko jest ustabilizowana a na tym przecież powinno wszystkim najbardziej zależeć 🙂

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...
szelki dla psa active grey szare bowl and bone republic ls1sa blog

Tresura psa – kluczowe zasady

Dobre wychowanie psa wymaga dużo zaangażowania i cierpliwości. Nauka zasad panujących w waszym domu może być dla psiaka nie lada wyzwa...