Jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami w domu - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami w domu

Chcąc oswoić swojego psa z głośnymi dźwiękami w twoim domu, nie możesz okazywać mu współczucia, ponieważ w ten sposób umacniasz w nim słuszność jego uczucia strachu. Nie izoluj psa od tych urządzeń, pozwól mu się z nimi w pełni oswoić i przyzwyczaić do ich obecności. Dla psiaka strach przed nieznanym jest o wiele bardziej dokuczliwy i zajmujący.

Strach przed głośnymi dźwiękami sprzętów domowych towarzyszy wielu psiakom w ich codziennym życiu. Wcale nie musi tak być. Jako psi opiekunowie możemy pomóc naszym pupilom z oswojeniem ich z typowymi domowymi dźwiękami, a tym samym oszczędzić im dużo niepotrzebnego stresu i lęku.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy o wile bardziej wrażliwe na dźwięki niż ludzie
  • Nie powinnaś izolować psa od głośnych sprzętów domowych
  • Oswajaj psa z obecnością domowego sprzętu, który może wydawać głośne dźwięki

Jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami

Dlaczego powinnaś wiedzieć jak oswoić twojego psa z głośnymi dźwiękami? Psy mają bardzo rozwinięty zmysł słuchu. Słyszą znacznie więcej i lepiej niż ludzie. Choć wydawać by się mogło, że bardzo dobry słuch to same zalety, to niestety w codziennym życiu okazuje się, że bywają sytuacje, że dla psów jest to utrapienie.

Mój pies pies nie lubi zbyt głośnych dźwięków. Widać, że czuje wtedy strach i niepokój. Szybko okazało się, że jego niechęć dotyczy również dźwięków typowo domowych, które w jego odbiorze są zbyt głośne, dziwne i gwałtowne.

Jednym z urządzeń domowych, które są bardzo nielubiane przez mojego psa jest odkurzacz. Jestem pewna, że każdy psi opiekun dobrze zna ten temat. Dlatego też naszym zadaniem jest oswoić psa z głośnymi dźwiękami w domu.

Niestety wielu psich opiekunów nie stara się w żaden sposób poradzić sobie z tym problemem, co jest dużym błędem. Dlaczego twój pies ma czuć strach i niepokój spowodowany domowymi dźwiękami? Osobiście uważam, że to nie jest tak, że twój psiak musi sam z siebie przyzwyczaić się do hałasu. Będąc psim opiekunem powinnaś zadbać o to, aby twój pupil czuł się w twoim domu jak najlepiej.

Dlaczego pies tak dobrze słyszy

Co jest źródłem tak dużej wrażliwości na hałas u psów? Aparat słuchowy u psów wygląda nieco inaczej niż u ludzi. W przypadku niskich częstotliwości dźwięku, nasze psiaki słyszą na podobnej skali wrażliwości, tak jak ty, czy ja.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku bardzo wysokich dźwięków. Człowiek słyszy dźwięki do wartości ok 20000 Hz. Granica słyszalności wysokich dźwięków u psów jest znacznie wyższa i wynosi nawet do 65000 Hz.

Jak więc widzisz, twój pies słyszy o wiele więcej wysokich dźwięków niż ty. Różnica ta jest wręcz gigantyczna. Dlatego ludziom czasem trudno jest zrozumieć powagę sytuacji jeśli chodzi o strach i dyskomfort jakie odczuwają psy podczas hałasu. Ty ani ja nie jesteśmy w stanie doświadczyć takich samych wrażeń dźwiękowych, jak nasze pieski.

Zdolność słyszenia przez psy bardzo wysokich dźwięków niestety w wielu przypadkach codziennego życia jest dla nich większym problemem, niż zaletą.

Czy każdy pies źle reaguje na głośne dźwięki?

Reakcja na hałas, to sprawa bardzo indywidualna każdego pieska. Nie każdy będzie reagował w taki sam sposób na docierające do niego z otoczenia wysokie dźwięki. Niektóre psiaki są bardziej wrażliwe na hałas niż inne. Nie wynika to z innej budowy ich aparatu słuchowego, a z ich osobistej wrażliwości na głośne dźwięki.

Dla niektórych piesków nawet stosunkowo niewielki hałas może być przyczyną pojawienia się ogromnego uczucia lęku i strachu. Sytuacja, w których znajdują się niedaleko źródła głośnych dźwięków jest dla nich bardzo stresująca.

Z drugiej jednak strony są również takie psiaki, dla których głośniejsze dźwięki nie stanowią źródła strachu. Nie oznacza to wcale, że ze słuchem takiego pieska jest coś nie w porządku. Po prostu wynika to z charakteru pupila. Tego jak reaguje na otaczający go świat, a przede wszystkim, co wywołuje u niego niepokój i dyskomfort. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak oswoić twojego psa z głośnymi dźwiękami.

Psy bojące się bardzo głośnych dźwięków

Dlaczego chcę, abyś to wszystko wiedziała? Ponieważ piesek pieskowi nie równy. To, że jeden piesek będzie dobrze reagował na dźwięki burzy, czy nawet odkurzacza, nie oznacza, że każdy będzie podchodził do tego tematu w ten sam sposób.

W swoim rodzinnym domu wychowywałam się z psem, który był prawdziwym bohaterem. Niestraszne mu były pioruny, czy też sylwestrowe wystrzały fajerwerków. Dlatego też jakie było moje zdziwienie, gdy we własnym mieszkaniu wzięłam pod swoją opiekę pieska, który jak się szybko okazało, bał się dźwięku nawet domowych urządzeń.

Ta sytuacja sprawiła, że moim zadaniem, jako psiego opiekuna stało się oswojenie mojego pupila z głośnymi dźwiękami na tyle, na ile było to możliwe. Widziałam jak bardzo niekomfortowe było to dla mojego psiaka, gdy uruchamiam odkurzacz, czy też inne nieco głośniejsze urządzenie. W żadnym wypadku nie chciałam zostawiać mojego psiaka samego sobie z tym problemem.

W ten sposób dowiesz się jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami

Chcąc pomóc ci z oswojeniem twojego psa z głośnymi dźwiękami, które mogą pojawić się w twoim domu, mam dla ciebie kilka wskazówek. Niektóre z nich dla mnie, jako psiego opiekuna były bardzo trudne, jednak ich pozytywne efekty utwierdziły mnie w ich słuszności.

Nie okazuj psu współczucia

Choć w pełni zdaje sobie sprawę, że bezwarunkowym odruchem każdego psiego opiekuna jest okazanie współczucia, gdy jego pupil się boi, to w tym przypadku musisz zachować się inaczej. Dlaczego? Ponieważ próba pocieszenia psa i dodania mu otuchy, może sprawić, że jeszcze pogorszysz sytuacje.

Twój piesek widząc, że my również w jakiś sposób reagujemy na daną sytuację, odbiera to jako potwierdzenie dla słuszności swojej obawy. Co więcej, może to nawet pogłębić jego uczucie lęku. W ocenie sytuacji twój pupil traktuje cię jak wzór i to na twoim zachowaniu w dużej mierze opiera swoje reakcje na dane sytuacje.

Dlatego też, gdy widzisz, że twój pies przestraszył się dźwięku, który w żaden sposób nie jest dla niego zagrożeniem, postaraj się go ignorować. Wiem, że może być to dla ciebie bardzo trudne ale musisz uwierzyć mi, że jest to bardzo ważne w tym, jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami w domu.

Oczywiście, mam na myśli wszystkie te sytuacje, gdy to twój psiak przestraszy się dźwięku wydawanego przez typowo domowe sprzęty, takie jak odkurzacz, suszarka czy mikser. Z nimi piesek obcuje na co dzień i stanowią stały element waszego domowego życia. Musisz nauczyć się oddzielać sytuacje, gdy to twój pupil boi się dźwięku czegoś, co w żadnym stopniu mu nie zagraża, a zdarzeniem, że jego strach jest w pełni uzasadniony.

Nie izoluj psa od głośnych dźwięków

Bardzo często sami nieświadomie umacniamy pieska w przekonaniu, że jego strach wywołany dźwiękiem danego sprzętu domowego jest w pełni uzasadniony. Dzieje się tak w momencie, gdy wiedząc, że pupil źle reaguje podczas odkurzania, czy też używania blendera, na ten czas izolujemy go w osobnym pomieszczeniu.

Oczywiście jestem pewna, że postępujesz tak, ponieważ chcesz ochronić swojego pieska przed niepotrzebnym stresem. Niestety w ten sposób sprawiasz, że dla twojego pupila, dany dźwięk staje się czymś, przed czym jego właściciel próbuje go ustrzec, a więc z pewnością jest to realne zagrożenie.

Strach przed czymś, co jest nam nieznane jest bardzo popularnym uczuciem, które z pewnością sama dobrze znasz ze swojego życia. W tej kwestii psychika psiaków działa podobnie. Izolując psa od czegoś, co już wzbudza w nim niepokój sprawia, że jeszcze bardziej umacniasz go w tym uczuciu.

Oswajanie psa ze źródłem dźwięków

Bardzo ważnym etapem w oswajaniu twojego psa z głośnymi dźwiękami w domu, jest zapoznanie go ze źródłem problemu. W pewnym momencie mój pies reagował szczekaniem już na sam widok odkurzacza, nawet jeśli jeszcze nie był włączony. Dlatego też najpierw postaraj się, twój aby psiak oswoił się z samą obecnością danej rzeczy.

Opowiem ci na przykładzie mojego pupila, jak to wyglądało w jego przypadku. Mój psiak bardzo nie lubił dźwięku, który wydaje odkurzacz podczas odkurzania. Dlatego też na początku chciałam nieco oswoić go z samym urządzeniem. Z wyłączonym odkurzaczem wykonywałam ruchy, jakbym naprawdę odkurzała. Mojego pieska zabrałam wraz z sobą na to udawane odkurzanie po całym domu.

Zależało mi żeby psiak oswoił się z samym urządzeniem jakim jest odkurzacz. Zobaczył, że nie ma on na celu sprawić mu krzywdy. Uważam, że jest to kluczowe w przełamaniu strachu u psiaka. Gdy oswoi się on z obecnością urządzenia, które do tej pory było dla niego wrogie, to możesz stopniowo je uruchamiać. Początkowo na najbardziej cichych obrotach i na dość krótkie chwile.

Oswojenie psa z głośnymi dźwiękami ułatwi mu codzienność

Niewątpliwie stresujące jest dla twojego pupila uczucie niepokoju wywołane głośnymi dźwiękami. Dlatego też uważam, że bardzo istotne dla dobrego samopoczucia psiaka jest pokazaniu mu, że nie ma się czego obawiać.

Nie dawaj pieskowi odczuć, że powinien bać się dźwięku odkurzacza, pralki czy też suszarki. Nie izoluj go od tych sprzętów. Wręcz przeciwnie, postaraj się go z nimi oswoić. Dzięki cierpliwości i zdeterminowaniu mój psiak patrzy dziś obojętnie, gdy rozpoczynam odkurzanie mieszkania.

A jak to wygląda w przypadku twojego pieska? Boi się dźwięków sprzętów domowych, czy może nie zwraca na nie większej uwagi?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

3 komentarzy do “Jak oswoić psa z głośnymi dźwiękami w domu

  1. Jeden z moich psów jest obojętny na wszystkie domowe dźwięki, drugi jest jego przeciwieństwem. Nawet czajnik elektryczny brzmi dla niego podejrzanie, musze zamykać drzwi od kuchni gdy wstawiam wodę do gotowania.

  2. Nie wiem co to jest gdy pies boi się ostrych dźwięków. Mój pies ma różne ,,wady” ale jeśli chodzi o dźwięki nie sprawiają mu przykrości czy dyskomfortu. Także wystrzały fajerwerków nie robią na nim wrażenia. Zaczynam się zastanawiać czy wszystko ok z jego słuchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup