Niedowaga u psa: przyczyny | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Co zrobić gdy pies ma niedowagę

Niedowaga u twojego psa może spowodowana być brakiem apetytu. Przyczyną może być zarówno zmiana karmy jak i choroba czworonoga. Źle zbilansowana dieta psa przy dużej aktywności fizycznej może powodować nadmierny spadek masy ciała u psa.

Niedowaga u psów to bardzo poważny problem. Może on być spowodowany brakiem apetytu u psa, jego chorobą czy też zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym w zestawieniu ze zbyt małą ilością spożywanych kalorii. Jeśli zauważysz oznaki niedowagi u twojego psa, to postaraj się jak najszybciej ocenić przyczynę tego problemu oraz podejmij odpowiednie kroki aby mu pomóc.

Niedowaga u psa

  • pies może mieć niedowagę przez brak apetytu
  • niedowaga u psa może być spowodowana chorobą
  • nieodpowiednia dieta psa może prowadzić do niedowagi

Zdecydowana większość psiaków, które znam, to ogromne łakomczuchy. Nie potrafią przejść obojętnie obok oferowanego mu smaczka. Jednak nie każdy psiak ma taką relację z jedzeniem. Problem niedowagi u psów jest niestety bardzo często pomijany i bagatelizowany. Przez wielu, bardzo szczupły pies jest postrzegany jako coś w pełni normalnego. Istnieje błędne przekonanie, że psiak wygląda w taki sposób, ponieważ bardzo lubi aktywność fizyczną, która spala bardzo dużą część jego kalorii. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Owszem, istnieje możliwość, że pies jest bardzo chudy ze względu na wzmożoną aktywność, aczkolwiek nie jest to normalne zjawisko. Co więcej, istnieje wiele innych przyczyn występowania niedowagi u psów.

Jak rozpoznać niedowagę u psa

Wbrew pozorom nie jest łatwo rozpoznać niedowagę u psa. To czy w przypadku danego psiaka będziemy mówić o niedoborze masy ciała, w dużej mierze zależy od jego rasy. Psy mogą się między sobą bardzo różnić, niedowaga u psów różnie wygląda. Regularnie zostawiane pełne jedzenia miski dla psa jeszcze nie oznaczają, że pies będzie cierpiał na niedowagę. Labrador będzie cechował się według wzorca rasy o wiele masywniejszym ciałem niż chart włoski. Dlatego też przede wszystkim, zanim zaczniesz martwić się o swojego pupila sprawdź, jaka powinna być szacowana waga pieska tej rasy. Porównywanie go do zupełnie innych psiaków będzie absolutnie bezsensowne i niemiarodajne. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku kundelków. Tutaj nie możemy odnieść się do wzorca danej rasy, który określa ile mniej więcej powinien ważyć dany psiak. Dlatego w tym przypadku, musisz zachować szczególną czujność, gdyż twoje zadanie będzie znacznie bardziej utrudnione.

Po tym rozpoznasz niedowagę u psa

Prawidłowość masy ciała u psów ocenia się za pomocą kilku kryteriów: wyczuwalności żeber, ilości masy mięśniowej, widoczności talii oraz ilości tkanki tłuszczowej. Te wytyczne są pomocne ze względu na fakt, że wzorce budowy ciała między psiakami, mogą się między sobą bardzo różnić.

  • widoczność żeber – Jednym z najłatwiej dostrzegalnych przejawów niedowagi u psa jest widoczność jego żeber. Jeśli psiak jest w początkowej fazie niedowagi, żebra mogą nie być widoczne, ale będą mocno wyczuwalne po dotknięciu skóry dłonią.
  • wklęsła talia i brzuch – Pies cierpiący na niedowagę będzie miał wyraźnie widoczny wklęsły brzuch. Można to dostrzec zarówno patrząc od boku jak i od góry, gdy to ciało psiaka swoim kształtem przypomina klepsydrę.
  • masa mięśniowa – Ocena ilości masy mięśniowej jedynie za pomocą obserwacji wzrokowej jest bardzo trudna. Szczególnie w przypadku, gdy nie wiesz, jak dany pies wyglądał w momencie, gdy waga jego ciała była w normie. 
  • ilość tkanki tłuszczowej – Spadek ilości tkanki tłuszczowej u psa, to jedno z pierwszych widocznych objawów niedowagi u psa. Organizm psa, tak jak i w przypadku ludzi, gdy nie otrzymuje wystarczającej ilości jedzenia, korzysta z zapasów tkanki tłuszczowej.

Osłabienie i brak energii

Objawów niedowagi u psa powinniśmy doszukiwać się nie tylko w jego wyglądzie zewnętrznym. Owszem, jest to bardzo ważny wyznacznik świadczący o tym, że coś jest nie w porządku. Jednak organizm psiaka wysyła jeszcze inne sygnały mówiące o tym, że z czworonogiem dzieje się coś niedobrego. Pies cierpiący na niedowagę będzie wyraźnie osowiały. Może spędzać dużo czasu na spaniu lub po prostu leżeniu. Wynika to z faktu, że psiak nie ma siły. Brak energii i chęci do aktywnego spędzania czasu to kolejny objaw towarzyszący niedowadze czworonogów. Jest to naturalna kolej rzeczy, że organizm, który nie otrzymuje wystarczającej ilości jedzenia, nie ma siły i energii do działania. Dlatego jeśli zauważysz u swojego psa, że jego zapał i chęć do działania zaczynają gasnąć, to niech to będzie dla ciebie sygnał, że coś jest nie w porządku. Psiak w takiej sytuacji będzie potrzebował twojej pomocy i wsparcia.

Niedowaga u psa przyczyny

Niedowaga u psa to poważny problem, z którym w znacznej większości przypadków, pupil nie będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przyczyn utraty wagi u psiaka może być kilka. Od tego, co sprawia, że twój psiak cierpi na niedowagę, będzie zależało dalsze postępowanie w tej sytuacji.

Brak apetytu

Niedowaga u psa może wynikać z faktu, że cierpi on na brak apetytu, a w efekcie jest zbyt mało, niż powinien. Jeśli organizm psiaka nie otrzymuje tyle dziennej dawki kalorii, ile potrzebuje, to będzie to się przejawiało utratą wagi. Brak apetytu może być spowodowany chorobą psa. Bardzo częstym objawem złego stanu zdrowia jest niechęć do jedzenia. Jestem pewna, że ty również miewasz gorszy apetyt, gdy dopada cię choroba. Dlatego jeśli twój psiak mniej chętnie podchodzi do jedzenia, to bardzo możliwe, że jest spowodowane pogorszeniem się jego stanu zdrowia. Długotrwały brak apetytu u psa może prowadzić do niedowagi. Dlatego twoja szybka reakcja na zaistniałą sytuację jest tutaj kluczową kwestiom.

Choroba

Jeśli twój pupil nie ma problemów z jedzeniem i z chęcią pałaszuje codziennie swój posiłek, a mimo to jego waga zaczyna spadać, to przyczyną może być choroba. W takiej sytuacji problemem mogą być pasożyty w jego organizmie, ale nie tylko. Do chorób, które mają wpływ na mimowolną utratę wagi u psa zaliczymy między innymi zaburzenia układu trawienia lub poważne alergie pokarmowe. Jest to sytuacja o wiele bardziej groźna niż brak apetytu u psa. Jeśli psiak spożywa stałą teoretycznie wystarczającą dla niego ilość kalorii dziennie, a mimo jego masa ciała spada, to znak, że coś jest nie w porządku. W tej sytuacji koniecznie udaj się po pomoc do specjalisty. Lekarz weterynarii pomoże ci ocenić stan zdrowia psiaka, a także to, co mu dolega. W tej kwestii nie działaj na własną rękę. Może to przynieść więcej złego niż dobrego.

Źle dobrana dieta

Przyczyną niedowagi u psa może być również źle dobrana dieta. Jeśli psiak ma apetyt i zawsze chętnie podchodzi do jedzenia, a mimo to jego waga spada, to możemy szukać problemu w karmie psa. Upewnij się, czy zawiera ona taką ilość kalorii, aby w pełni zapewniać dzienne zapotrzebowanie twojego pupila. Co więcej, przy wyborze odpowiedniej kaloryczności karmy musisz zwrócić uwagę na to, jaki tryb życia prowadzi twój psiak. Jeśli jest bardzo energiczny, uwielbia biegać i aktywnie spędzać czas, to będzie potrzebował dostarczyć do swojego organizmu więcej energii niż może ci się wydawać. W przypadku wydzielania karmy dla twojego pieska musisz działać intuicyjnie. Jeśli wiesz, że twój psiak jest bardzo aktywny, to nie możesz kierować się sztywnych wytycznych umieszczonych na opakowaniu. One odnoszą się do uśrednionych wartości psich potrzeb. Jeśli czujesz, że twój psiak ma większe zapotrzebowanie kaloryczne, to bez obaw możesz dać mu więcej jedzenia. Dieta psa powinna być bogata w witaminy i minerały niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to bardzo ważne, abyś zadbała o odpowiedni jadłospis swojego pupila. Psiak przecież nie zrobi tego sam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co powinna zawierać odpowiednia dieta dla psa, to odsyłam cię do artykułu, w którym piszemy o tym co powinien jeść pies, aby był zdrowy

Duża aktywność fizyczna

Aktywności fizyczna powoduje spalanie kalorii w organizmie, zarówno w przypadku nas, jak i naszych czworonogów. Tak więc intensywne uprawianie sportu będzie bezpośrednio wpływało na spalanie tkanki tłuszczowej u psiaka. Jeśli pupil będzie otrzymywał zbyt mało kaloryczne posiłki, to w przypadku bardzo aktywnego psiaka, może to prowadzić do powstania u niego niedowagi. Dlatego też jeśli twój psiak ma sportowy tryb życia, to upewnij się, czy posiłki, które mu podajesz, na pewno są dla niego wystarczające. Jeśli nie masz pewności możesz poprosić o radę weterynarza.

Niedowaga u psa to poważna sprawa

Chciałabym przede wszystkim uczulić cię na powagę problemu, jakim jest niedowaga u psa. Jeśli tylko zauważysz taką nieprawidłowość u twojego pupila, zareaguj na to tak szybko, jak to tylko możliwie. Niedowaga u psa to dla ciebie nowe pojęcie czy może miałaś już styczność z tym zjawiskiem? Podziel się ze mną odpowiedzią w komentarzu. Przeczytaj również nasz wpis: co powinna zawierać wartościowa karma dla psa.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

9 komentarzy do “Co zrobić gdy pies ma niedowagę

  1. Mój pies miał lekką niedowagę gdy go brałam. Został znaleziony chodzący sam w okolicy lasu, pewnie ktoś go zostawił… W domu tymczasowym trochę przybrał na wadze ale jak trafił do mnie to jeszcze mu brakowało kilku kilo do dobrej wagi. Na szczęście chętnie je więc szybko udało mu się przytyć

    1. To cudowna wiadomość, że psiak znalazł u ciebie bezpieczny, kochający dom 🙂

  2. Nikt mi nie chciał wierzyć, że mój pies ma niedowagę, mówili, że taka jego uroda, że jest bardzo szczupły. Sporo schudł i mówioo mi, ze teraz wygląda lepiej, zdrowiej. Niestety okazało się, że miał alergię pokarmową, przez którą tracił wagę. teraz jest już w porządku ale jednak mój instynkt opiekuna mnie nie oszukał.

    1. Dziękuje ci za podzielenie się ze mną swoją historią. To doskonały przykład na to, że warto słuchać własnej intuicji.

  3. Miałam problem z dietą psa Nie chciał jeść gotowanych warzyw Byłam konsekwentna i teraz nie ma z złym problemu Nadwaga zniknęła

    1. Konsekwencja w działaniu to podstawa w wychowaniu psiaka, wiele naszych działań wymiga cierpliwości zanim osiągniemy wybrany cel 🙂

  4. Łatwo jest podać psu gotowy produkt Suchą karmę , puszkę z mięsem ociekającym tłuszczem Trudniej samemu coś przygotować. Pies jest skazany na nasze wybory ……niestety.

    1. To prawda, to w naszych rękach psiego opiekuna leży zdrowie naszego pupila.

  5. Łatwo jest podać psu gotowy produkt Suchą karmę , puszkę z mięsem ociekającym tłuszczem Trudniej samemu coś przygotować. Pies jest skazany na nasze wybory ……niestety.Nauczyłam się gotować dla swojego psa zgodnie z zaleceniem weterynarza i jest ok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup